Nykyisin sauvakävely on suosittu harrastus, koska sen sanotaan parantavan suuresti terveyttä. Alan hiljalleen uskoa tähän juttuun, kun olen seuraillut naapurissa asuvan reippaan pariskunnan touhuja.
Ikäisekseen naapurini ( molemmat yli kuuskympppisiä) ovat vielä hyvin virkeitä ja nuorekkaita ihmisiä. Reippaasti he kävelevät sauvojen kanssa pururadalla, ja tämän session jälkeen he miehen kertoman mukaan harrastavat aina myös sauvanukkumista, jonka jälkeen olo tuntuu kuulemma erittäin raukealta, ja unikin tulee silmänräpäyksessä.
Minuakin on alkanut naapureideni elämäntapa kiinnostaa, mutta en uskalla kysyä naapurin mieheltä suoraan, millaista se sauvanukkuminen oikein on. Tarvitaankohan siihen erilaiset sauvat kuin kävelyyn, ja missähän näitä sauvoja on myynnissä? Urheiluliikkeissä en ole koskaan nukkumasauvoja nähnyt. Onko jollakin palstalaisella tarkempaa tietoa asiasta?
Sauvakävely ja sauvanukkuminen?
6
676
Vastaukset
- j-virta
En ole minäkään kuullut. Mutta olisiko kyse samasta ilmiöstä kun "telttailu" selällään nukkuessa.
Ompa se sitä tai tätä niin vaikuttaa mielen-
kiintoiselta.Minulla on vähän samanlaiset aatokset kuin Sinullakin. Epäilen suuresti nukkumasauvan olevan se jokaisen miehen vakiovaruste, joka ei vanhemmalla iällä tahdo enää toimia kunnolla.
- taikanainen
Yleismies kirjoitti:
Minulla on vähän samanlaiset aatokset kuin Sinullakin. Epäilen suuresti nukkumasauvan olevan se jokaisen miehen vakiovaruste, joka ei vanhemmalla iällä tahdo enää toimia kunnolla.
tahtookin kertoa, miten tärkeää osaa ihmisen fyysisessä kunnossapysymisessä liikunta näyttelee.
Kunnon reippaan sauvakävelyn jälkeen verenkierto on voimissaan kaikkialla....? taikanainen kirjoitti:
tahtookin kertoa, miten tärkeää osaa ihmisen fyysisessä kunnossapysymisessä liikunta näyttelee.
Kunnon reippaan sauvakävelyn jälkeen verenkierto on voimissaan kaikkialla....?On paljon mahdollista, että sauvakävelylenkin jälkeen naapuri verenkierto toimii niin hyvin, että sauvanukkuminenkin on päivällä mahdollista. En kuitenkaan pysty tarkistamaan asiaa, sillä kävelylenkin jälkeen hän aina vetää verhot ikkunaan.
naapurille tästä mielenkiintoisesta keskustelupalstasta. Ehkä hän voisi kertoa vastauksen itse kaikille asiasta kiinnostuneille.
Olen monta kertaa maininnut naapurilleni tästä mukavasta keskustelupalstasta, mutta koskaan hän ei ole vaikuttanut kovin innostuneelta. Hän on aina maininnut, että vapaa-aikoinaan hän ei mielellään istuskele näyttöpäätteen ääressä, vaan harrastaa mieluummin vaikka sauvanukkumista.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1831536
No nytkö tuli lähtö Orpolle?
Pieniä oli Marinin aamupalasilakat joulukaloiksi vrt. Orpon 35 miljoonan euron kähmintä johonkin Vapaavuoren urheiluhall1961367Kauhavan häiriköijistä
Juttua Iltalehdessä. Pakko sanoa että noi nuoret on kyllä ihan pimeitä. Putkin peltoja jupksevat kiusaamaan kun ei tietä431119Haluan sinut, kuuletko minua.
Haluan sinut. Toivon, että voisimme olla yhdessä. Mietin pystynkö täyttämään toiveesi, olemaan arvoisesi. Voisitko saad43823- 14720
Miksi Lapset kiusaa yöllä
Miksi Lapset kiusaa yöllä ihmisiä? Miksi vanhemmat antaa tämän tapahtua? Eikö ne huomaa ettei lapset ole kotona vai eivä30701Sama ransetti taas!
Keikkui tällä kertaa Honkavaaran tien varressa muutaman sadan metrin päässä Louhenkoskelta.. Otin rekisterin ylös ja ver21700- 36681
Viimeinen lankafest
Käykää viimeisessä lanka festissä. Ensivuonna sitä ei enää ole. Rahat on loppu. Harmi .20640Tehdäänkö tänään toiveista totta?
Poikkea tänä illasta siinä lähellä ja annetaan silmien puhua ja sen jälkeen puhu sinä lopulta mitä ajattelet..46617