Moro. Tässä kyselisin, että millaisen koulutuksen vaatii, jotta pääsisi rekkakuskiksi. Itseäni ala kiinnostaa ja haluaisin tietää, miten sille pääseminen olisi mahdollista. Elääkö rahtaamisella miten hyvin?
Vastaukset 16
- ScaniaR
Vaatii CE -kortin, eipä tällä hetkellä vielä muuta. Aikuiskoulutuskeskukset järjestää n. 8kk:n rekkakursseja joilla saat ajaa CE:n, trukkikortin ja tietysti saat ADR -kortin myös.
- rekkia
Jep kiitoksia tiedosta. Vielä menee jokunen vuosi tohon 21 ikävuoteen, jonka se CE-kortti vaatii.
Onko niin, että jakeluautoa voi alkaa ajaa jo 18 vuotiaana? - vain
rekkia kirjoitti:
Jep kiitoksia tiedosta. Vielä menee jokunen vuosi tohon 21 ikävuoteen, jonka se CE-kortti vaatii.
Onko niin, että jakeluautoa voi alkaa ajaa jo 18 vuotiaana?Toistaiseksi C-luokan ajoluvan saa 18-vuotiaana. Kovasti ovat nyt nostamassa ikärajaa 21 ikävuoteen.
- sooda
rekkia kirjoitti:
Jep kiitoksia tiedosta. Vielä menee jokunen vuosi tohon 21 ikävuoteen, jonka se CE-kortti vaatii.
Onko niin, että jakeluautoa voi alkaa ajaa jo 18 vuotiaana?Armeijastahan tuon rekkakortin saa jo ennen ku täytät 21v.
- 123
sooda kirjoitti:
Armeijastahan tuon rekkakortin saa jo ennen ku täytät 21v.
Kyllä sen armeija kortin saa 18v mutta et saa sitä siviiliin vasta kuin 21v.
Vain ammattikoulussa saa poikkeusluvan että saa sen CE kortin 18v. - ???
123 kirjoitti:
Kyllä sen armeija kortin saa 18v mutta et saa sitä siviiliin vasta kuin 21v.
Vain ammattikoulussa saa poikkeusluvan että saa sen CE kortin 18v.Melkein väittäsin kyl vahvasti vastaa? Vai milloin muuttunut? Itse ajoin -03 armeijas kortin ja sain siviiliin kortin vaik olin 20w?
??? kirjoitti:
Melkein väittäsin kyl vahvasti vastaa? Vai milloin muuttunut? Itse ajoin -03 armeijas kortin ja sain siviiliin kortin vaik olin 20w?
-02 piäsin pois ja kortti oli taskussa melkein heti sen jälkeen. 20vee silloin.
Tosin onhan käytöntä voinut muuttua sen jälkeen- j0r3
sooda kirjoitti:
Armeijastahan tuon rekkakortin saa jo ennen ku täytät 21v.
siis esim:ammatti kouluista aika monesta tänä päivänä saa jo tuon ce kortin B-kortin kakkosvaiheen jälkeen eli 18vuotiaana
- kortti
rekkia kirjoitti:
Jep kiitoksia tiedosta. Vielä menee jokunen vuosi tohon 21 ikävuoteen, jonka se CE-kortti vaatii.
Onko niin, että jakeluautoa voi alkaa ajaa jo 18 vuotiaana?Saa sen CE kortin 18 vuotiaana aikuiskoulutuskeskuksessa.
- sooda
puukuski kirjoitti:
-02 piäsin pois ja kortti oli taskussa melkein heti sen jälkeen. 20vee silloin.
Tosin onhan käytöntä voinut muuttua sen jälkeenEi ole käytäntö muuttunut. Itse olin 19 kun kortin siviiliin sain.
- scäniä
Vaikka vielä voi lähteä alalle pelkällä kortilla niin muistelisin että se homma muuttuu varmaan jonkun vuoden päästä. Eli tarvii käydä logistiikka kurssi ennenkuin pääsee töihi.
- minä vaan
saa heti kuhan on käyny kakkos vaiheen minun kurssilla oli yks 18 vuotias ja oli ollu puoli vuotta kortti kävi kakkosvaiheen ja sai ce kortin.
- rekkia
Niin, kuinkas pitkä mahtaa olla tämä logistiikkakurssi?
- hah
paskanmarjat
- Rattimatti
Ei palkkataso ole työn vaatimustasoon nähden likikään oikein. Kyllä sillä elää jotenkin, mutta ei sillä maailmoja rakenneta. Toisekseen kuljettajakoulutusta järjestävät ammattiopistot ja aikuiskoulutuskeskukset esim. JAKK Jalasjärvellä. Kohtahan alalle tullee vaatimus ammattitutkinnosta. Mieti tarkkaan, todellisuus ei ole mitään elokuvien ruusuilla tanssimista. Mutta jos oot vihkiytynyt alaan syvästi, niin tervetuloa. Hyvistä ammattikuljettajista on pulaa.
- -puukuski-
Itse tein homman niin että ajoin eka nupilla soraa kolme kk. ja sit täyteltiin isännän kanssa lupalaput vähän peruutus harjoituksia, inssi ja kirjalliset ja nyt on pöllit liikkunu noin 5 vuotta ihan hyvin. Ikää kyllä pitää olla se 21v mutta näinkin voi alalle lähteä jos vaan intoa riittää.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mitä haluaisit minusta mies
Meidän tilanne on ns.vaikea, eikä olla koskaan puhuttu tai edes ehditty puhua siitä, että mihin me tällä kaikella säätäm711097- 551008
Kun olet noin varovainen, niin tehdään näin
Ollaan luontevia kun tavataan. Ei mitään paineita. Halataan lämpimästi toisiamme, ja sitä hetkeä voi viivyttää, kunnes s43966Martina Aitolehti ja Nanna Karalahti - Rajua röykytystä nyrkkeilymatsista "Ettei naisten botoksi..."
Martina Aitolehti ja Nanna Karalahti nyrkkeilevät toisiaan vastaan Immu Fight Nightissa. Naiset ovat saaneet osakseen k62794Martina ja Levin kiinteistö
Ei ole enää "mun Leviä". Kiinteistöllä uudet omistajat ja välillä palautui takaisin rakennuttajallekin, miksköhän.322728Selvitetään tämä meidän välinen juttu
Kertoisin sulle, mitä sinussa näen ja mikä viehättää eniten. Pitkä tarina tulisi siitä, mutta haluisin nähdä, kun kuunte21724Harmittaa kun en saa edes tietää
miten elämässäs menee. Niinkin tärkeä asia, et miten jaksat. Kuinka terveys jne. Olet niin tärkeä, että haluaisin tietää48659- 33645
Teköäly löytää teidät
Tästä on ollut ennenkin puhetta. Muistan Sergein tehneen aiheesta aloituksen, ja Disse analysoi minua ja kirjoituksiani179606Onko jo liian törkeää? Selviytyjät Suomi herättää kummastusta
Selviytyjät Suomi juhlistaa 10. tuotantokauttaan - ja tiedossa on entistä ankarampaa menoa. Mutta mennäänkö jo liian pi8592