Kumman vuoro?

Raulow

Oletetaan että miehen kuuluu aina tehdä aloite.
Jos mies on esittänyt treffikutsun naiselle, mutta nainen ei ole antanut selvää kyllä tai ei-vastausta, onko aloite edelleen miehen tehtävä? Jos mies olettaa, ettei naista kiinnosta, koska ei palaa asiaan, onko hän väärässä? Jos mies tekee toisen ehdotuksen olettaen naisen odottavan uusintakutsua, miten todennäköisesti menee vikaan?

3

954

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ... vastaamattomuus on kiinnostuksen puutetta mutta voihan niitä väärinkäsityksiäkin tulla. Kannattaa kysyä, ettei jää epäselväksi.

    • jaa

      Todellakin naisen vuoro kysyä että vieläkö tarjous on vielä voimassa, ei me miehet tajuta muuten. Jos kerran on jotain kysynyt ulos niin todennäköisesti miestä kiinnostaa edelleen.

    • N35

      Varsin tyyppillinen tuo tilanne on treffailun alkuvaiheessa. Todellakin tilanne voi olla sellainen, ettei kumpikaan tiedä mitä tehdä ja kenen vuoro jne.

      Sinuna kuitenkin ottaisin yhteyden naiseen. Kerro hänelle että tapaaminen edelleen kiinnostaa. Pyydä naista ottamaan sinuun yhteyden ja sopimaan missä ja milloin hän haluaisi tavata sinut. Tällä systeemillä sinä ja naisesi molemmat saatte pelivaraa. Sinun ei tarvitse "ahdistella" naista treffeillä. Nainen taas tulee tietoiseksi, että haluat tavata hänet.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Jaaha, sitä on vasemmistoryhmä käynyt häiriköimässä Purran kodin vieressä

      On näköjään iso lakana levitetty puiden väliin, jossa lukee mm. "Haista vi*** Riikka Purra". Tunkekaa leikkaukset pers..
      Maailman menoa
      233
      6749
    2. Päivi Räsänen vs. Abbas Bahmanpour

      (Bahmanpour on imaami Helsingissä) Syyttäjä siis jahtaa edelleen Räsästä tämän H-puheista, joissa hän on ilmeisesti vaa
      Maailman menoa
      123
      5073
    3. Demokratian uhka: Perussuomalaiset ja polarisoiva "me ja muut" -ajattelu

      Laurence Rees varoittaa, kuinka demokratian heikkeneminen ja autoritaaristen liikkeiden nousu voidaan liittää "me ja muu
      Maailman menoa
      169
      4849
    4. "Rauhanomainen" miekkari hesassa: "Eläköön aseellinen vastarinta" - lakana

      Kyseessä on Suomen Palestiinalaisten yhdistyksen viime perjantaina järjestämä ”Hiljainen kynttiläkulkue Palestiinalaiste
      Maailman menoa
      64
      3306
    5. Palkansaajan oikeus nauttia työuransa hedelmistä

      Työeläkejärjestelmä on verrattavissa pyramidihuijaukseen, jossa alemmat tasot, eli nykyiset palkansaajat, toimivat maksa
      Maailman menoa
      105
      2913
    6. En koskaan tule sinulle tätä kertomaan

      Kun kirjoitin sinulle viimeisintä viestiä, huomasin kyynelten valuvan poskiani pitkin.
      Ikävä
      65
      2359
    7. Joroinen räjähdys

      Ja siellä räjähti sähköpakettiauto,joka teki suuret tuhot.
      Hybridi- ja sähköautot
      72
      1953
    8. Saatoin tehdä elämäni isoimman virheen

      Otsikko kertoo kaiken. Miksei kaikki voi olla yksinkertaisempaa?
      Ikävä
      139
      1930
    9. odotatko vielä viestiä minulta...

      Mies...? En tiedä mitä sanoa 😔 auta vähän naista ja tule enemmän vastaan
      Ikävä
      139
      1764
    10. Onko rajojen kiinnipitäminen ihmisoikeuksien vastaista?

      Maahanmuutosta puhutaan usein niin kuin kyse olisi vain numeroista ja rajoista. Kyse on kumminkin ihmisistä, jotka halua
      Maahanmuutto
      227
      1652
    Aihe