Tarpeita

Inspiroiduin pohdiskelemaan vanhaa ajatustani:

Kommentoin tuossa toisessa keskustelussa Lojban-kieltä. Sen idea on kaunis, mutta en pidä toteutuksesta. Siinä on sama vika, kuin monessa muussakin keinokielessä: tarve opetella ihan uusia sanoja. Ymmärrän ajatuksen tehdä uusi kieli "puolueettomaksi ja kulttuuririippumattomaksi" mutta en hyväksy sitä. Tavoittesta on enemmän haittaa, kuin hyötyä. Lisäksi voksigid-kielen kehittäjän, Bruce R. Gibsonin antipatia Lojbanin sanajärjestyssyntaksia kohtaan on asillista. Tämä piirre lisää ihan tarpeettomasti oppimiskynnystä.

Haluaisin kielen, jonka
(1) Syntaksi olisi äärimmäisen selkeä ja looginen: predikaattilogiikka on hyvä asia.
(2) Lisäksi sanaston täytyy olla ennestään tuttua, lyhyttä, lausumissääntöjen on oltava intuitiivisiä, tuttuja.

Siispä sanaston täytyy olla lähinnä englanninkieleen pohjautuvaa. Voksigid sisältää ihan liikaa outoja sanoja. Suomenkielen pohjalta väännettynä siitä tulisi kamalaa, koska kielemme perustuu liikaa sanojen taivutukseen. Ristiriita näiden kahden kielen välillä olisi liian ärsyttävä. Mutta englantia kohtaan minulla ei ole mitään isompia tunnesiteitä, joten sitä voisin "pahoinpidellä" ongelmitta.

Tarvitsisin tätä kieltä tietokoneen käyttöliittymäksi ja tietokoneen ajattelun apuvälineeksi samalla tavalla kuin "luonnolliset kielet" ovat ihmisen ajattelun välineitä.

Jos tällainen löytyisi valmiina niin hyvä, mutta ehkä se on itse väsättävä, ottaen esim mallia lojbanista ja voksigidista.

2

334

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kun on niin, että

      Lojbanissahan on vain noin 1300 sanaa.

    • Hippimönkkis

      "Suomenkielen pohjalta väännettynä siitä tulisi kamalaa, koska kielemme perustuu liikaa sanojen taivutukseen."

      Mitenkäs suomen kielen sanasto liittyy suomen kielen taivutukseen? Voihan keinokieli käyttää hyvinkin suomen sanastoa: vaikkapa perusmuodot "mäki" ja "juosta" tai sitten niiden vartalomuodot "mäke-" ja "juokse-".

      Sitä paitsi, onhan itämerensuomalaisisten kieltenkin joukossa yksi, jossa sanat eivät suuremmin taivu: vepsä.

      Keinotekoisten kielten ongelma on silti yksinkertainen - mutta monimutkainen:

      Yksinkertainen ja helposti omaksuttava kielioppi on toki helposti kehitettävä, mutta sama ei päde sanastoon. Ei ole olemassa sanoja, jotka olisivat yhtä helppoja opittavia kaikkia kieliä puhuville (paitsi jos sanasto on kokonaan itse keksitty, mutta silloin koko hommassa ei käytännöllisesti katsoen ole mitään järkeä).

      Ongelma ratkeaa toisella tavalla: odotetaan, että insinöörit ja tiedemiehet keksivät baabelinkalan :).

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Hannu Pikkarainen ehdottomaan vankeuteen

      KKO tuomitsi 1 v 9 kk. Tämä ei ole Hannulle ilon päivä.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      403
      4558
    2. Kuka on mystinen heppamies?

      Nyt tänne vinkkejä siitä kuka on Martinan seurassa viihtyvä hevosmiljonääri. On tullut jo muutamia nimiä esiin keskustel
      Kotimaiset julkkisjuorut
      122
      1785
    3. Muutto ei ratkaise mitään.

      Sielläkin on naapurit. 😉 Nähdään?
      Ikävä
      138
      1548
    4. Jäätävä epävarmuus

      Mistä tää hirveä epävarmuus molemminpuolin johtuu? Pohjimmiltaan uskon, että molemmat tietää, että tunteita on. Vai onko
      Ikävä
      73
      1293
    5. Yksi iso yllätys luvassa The Summit Suomi -finaalijaksossa - Tiesitkö nämä Summit-loppukolmikosta?

      The Summit Suomi on tarjoillut yllättäviä pudotuksia ja melkoisen määrän pelkkää kisaajien vaelluksen kuvaamista Norjass
      Tv-sarjat
      15
      1116
    6. Perjantaita!

      Miltä kaivattusi tuoksuu? Tuli mieleen kun täällä usein mainitaan pahasta hajusta. 🤔
      Ikävä
      76
      1113
    7. Voi että! Sergey Hilman paljastaa Race Across the World -kuvauksista: "Tämä oli se paras jekku"

      Tykätään! Aikamoinen pari tämä Sergey Hilman ja Sini Sabotage - herättävät varmasti vahvoja tunteita suuntaan sun toise
      Suomalaiset julkkikset
      13
      1049
    8. Ei tullut konkurssia, tuli 3 karhua

      Olipas hyvä uutinen. Näin sitä vaan tunnetaan. Persut eivät onnistuneet tuhoamaan.. tätäkään
      Ähtäri
      66
      993
    9. Ainakin hän on elossa

      ehdin jo huolestua.
      Ikävä
      38
      970
    10. Ei sua mies varmaan kauheasti haittaa

      Jos otan sut omakseni, tässä lähiaikoina ❤️
      Ikävä
      66
      952
    Aihe