Pojallani (5v) on dysfasia ja eskarin aloitus olisi syksyllä edessä. Eskari olisi 2-vuotinen, jonka jälkeen ekalle luokalle. Nyt on vaan pieniä ongelmia siinä, että saako poika paikkaa dysfasia eskariin. Keskussairaalan osastojakson jälkeen neuropsykologi suositteli pojalleni 11-vuotista oppivelvollisuutta ja paperit menivät eteenpäin jo viime syksynä, jolloin saimme päätöksen 11-vuotisesta oppivelvollisuudesta ja siitä että erityiseskari alkaa elokuussa 2006. No, nyt kuitenkin päätöksentekijä on vaihtanut paikkaa, ja päätökset paikan saavista lapsista (max.8 lasta) tehdäänkin vasta kevään aikana. Palaveri piakkoin. Eli voikin käydä niin , ettei lapsemme nyt saakaan eskaripaikkaa, vaan joutuu jatkamaan vuoden päiväkodissa vielä, ja sen jälkeen joutuu ties minne. Minusta epäreilua, koska poika diagnosoitu dysfaattiseksi ja paikkakin eskariin jo kerran luvattu. Voidaanko teidän mielestä tällainen päätös vesittää ?
Pelkään vaan, että jos käy niin, että poikamme jää vielä vuodeksi päiväkotiin, niin häneltä menee ihan hukkaan se opetus, mikä voisi viedä häntä paljonkin eteenpäin. (Hyvä valokuvamuisti ja vahva nähdyn kautta oppimisen taito). Ja sitten jos menee normaaliin aikaan kouluun, eikä pärjääkään siellä, kun ei ole riittävät taidot, niin joutuukin sitten "muuhun erityisopetukseen", joka ei välttämättä ole hänelle omiaan, kun ei kuvioissa ole kuitenkaan mitään kehitysvammaisuuteen viittaavaa..
Keuhkoanko ihan turhasta, vai voinko vaatimalla vaatia, että pojan tulisi saada päästä eskariin syksyllä?
Eskarin aloituksesta
8
1549
Vastaukset
- joku vaan
Hei vaan!
Mielestäni et keuhkoa ja keuhkoat... Eli siis tietenkin teidän on pidettävä kiinni oikeuksistanne sen esikoulun suhteen. Eikä niitä paikkoja noin vain voi muutella, kun kuitenkin suositukset ja paperit ovat olemassa. Otatte vain hyvissä ajoin yhteyttä sinne päättävään elimeen. Mutta, eivät ne erityisluokat koulussa ole tarkoitettu vain kehitysvammaisille. Jos teillä on erityisesikoulu (ja jopa dysfasiaeskari) kunnassanne, niin teillä on luultavasti siellä myös erillisiet EDY-luokat, jotka on tarkoitettu dysfaattisille lapsille. Suoraan sanoen on hyvin epätodennäköistä, että lapsesi menisi noin isossa kunnassa yleisopetukseen kouluun mennessään, kun hänellä kerran on 11-vuotinen oppivelvollisuus. Toki se kovasti riippuu myös poikasi kehityksestä. - ...tämä...
...koulu kymenlaaksossa? Kuulosti niin tutulta... Onko koulu omalla paikkakunnallanne? Etusijalla taitaapi olla nuo omat paikkakuntalaiset. Mutta vaatia aina saa ja pitääkin!!!
- Äityliini
Ei ole kymenlaaksossa..
- äitee +4
jos lapselleon suunnitelmat tehty ja niiden toteuttaminen alkaa tökkiä niin kannattaa valittaa asiasta lääninhallitukseen. Valituksessa menee tosin aikaa, mutta jo ilmoitus että aiot niin tehdä voi auttaa asiaasi eteenpäin.
Pidä ihmeessä poikasi puolia tässä asiassa jos koet että suunnitelamt ovat edelelen oikeat eikä niiden muuttamiseen ole syytä! - surusuu
Hei,
onko ollut puhetta koulunkäyntiavustajasta? Mielestäni kannatta vaatia! Meidän paikkakunnalla on eskariin mahdollisuus saada kka jos on lääkärintodistus/suositus. Koulutettu avustaja osaa auttaa lastasi.- anssi.
Lääkärin todistus ei meinaa mitään. Kysyin tätä kerran koulutoimenjohtajalta ja hän sanoi lääkärien kirjoittelevan näitä mielellään. Asian ratkaisee virkamies.
- ongelmia
Nykyään avustajaa suositellaan ihan liian usein lapsille ratkaisuksi. Parempi ratkaisu olisi pienempi ryhmä. Minulla on äitinä sellainen kokemus, että avustaja hyvin äkkiä eristää lapsen muusta ryhmästä, koska kaikki eivät ole tasavertaisia tuolloin. En ole myös tavannut yhtään avustajaa, joka olisi oikeasti antanut lapsen tehdä asioita itse tarpeeksi, he eivät ole osanneet olla toimettomana tarvittaessa. Avustajan vuoksi lapseni ovat sitten muuttuneet aloitekyvyttömäksi, epäitsenäiseksi ja ryhmästä eristäytyneeksi. Kun sitten siirtyivät pienryhmään ilman avustajaa omatoimisuus kasvoi huomattavasti, samoin kaverisuhteet lisääntyivät, kun avustaja ei ollut häiritsemässä normaalia kanssakäymistä muiden lasten kanssa. Minulla on 2 poikaa, molemmat erityislapsia ja molemmilla on kokeiltu paria avustajaa. Minä en suosittelisi lapselle avustajaa kuin ihan todellisessa kriisitilanteessa, mieluummin pienempää ryhmää.
- anssi.
ongelmia kirjoitti:
Nykyään avustajaa suositellaan ihan liian usein lapsille ratkaisuksi. Parempi ratkaisu olisi pienempi ryhmä. Minulla on äitinä sellainen kokemus, että avustaja hyvin äkkiä eristää lapsen muusta ryhmästä, koska kaikki eivät ole tasavertaisia tuolloin. En ole myös tavannut yhtään avustajaa, joka olisi oikeasti antanut lapsen tehdä asioita itse tarpeeksi, he eivät ole osanneet olla toimettomana tarvittaessa. Avustajan vuoksi lapseni ovat sitten muuttuneet aloitekyvyttömäksi, epäitsenäiseksi ja ryhmästä eristäytyneeksi. Kun sitten siirtyivät pienryhmään ilman avustajaa omatoimisuus kasvoi huomattavasti, samoin kaverisuhteet lisääntyivät, kun avustaja ei ollut häiritsemässä normaalia kanssakäymistä muiden lasten kanssa. Minulla on 2 poikaa, molemmat erityislapsia ja molemmilla on kokeiltu paria avustajaa. Minä en suosittelisi lapselle avustajaa kuin ihan todellisessa kriisitilanteessa, mieluummin pienempää ryhmää.
Kouluavustaja voi olla työllistetty ja henkilön taso milloin mitäkin. Pien ryhmä on parempi. Meillä oli ongelmia ainakin, kun avustaja ei saannut hommia hoidettua.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Olit niin lähellä
Taas söpis olit siinä ihan käden etäisyydellä❤️ Jos sinä ja minä olisimme olleet kahden, olisin hypännyt sun kaulaan. Sa1225689- 644040
Haleja ja pusuja
Päivääsi kulta 🤗🤗💋❤️❤️❤️ kaipaan sinua Tänäänkin.. Miksikäs se tästä muuttuisi kun näin kauan jatkunut 🥺453726Onko mukava nähdä minua töissä?
Onko mukava nähdä minua töissä vai ei? Itse ainakin haluan nähdä sinut 🤭313129Kun me näemme taas
Siihen on viikkoja, korkeintaan kuukausia. Jännite välillemme vetää meidät ennemmin tai myöhemmin toistemme läheisyyteen332902Hei rakas sinä
Vaikka käyn täällä vähemmän, niin ikäväni on pahempaa. Pelkään että olen ihan hukassa😔 mitä sinä ajattelet? naiselle342479En kirjoita sulle tänne
Enään nainen. Olen kyllä kiltisti enkä ala mihinkään kuin tosirakkaudesta. Kanssasi sitten jos se on mahdollista ja pidä132342Oi mun haniseni
Mul on ihan törkee ikävä sua. En jaksais tätä enää. Oon odottanut niin kauan, mutta vielä pitää sitä tehdä. Tekis mieli132326Kyllä mulla on sua ikävä
Teen muita juttuja, mutta kannan sua mielessäni mukana. Oot ensimmäinen ajatus aamulla ja viimeinen illalla. Välissä läm101734- 1181727