Voiko lapsella

olla J-vika?

Hassu kyssäri, mutta joillakin lapsilla on r-vika tai s-vika tms., mutta onko kenenkään lapsella ollut J-vikaa?

Minun lapsellani on todettu kuullun hahmotusongelmia eli puheesta ei välttämättä kuule alkukirjaimia ja tämä vaikuttaa puheenkehittymiseen. Olen nyt huomannut, että usein ongelma on juuri J-kirjaimessa. Jessikaa sanoo essikaksi, jaksa on aksa. Toki ongelmia on myös muiden sanojen kanssa (mopo on nopo), mutta eniten toi J.

Oisko kohtalotovereita ja mitä tiedätte kertoa tuon tyyppisistä ongelmista?

6

2265

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • mikätahansa

      kirjain voi olla vaikea joissakin tapauksissa - toinen lapseni sanoi pitkään j-kirjaimen sanan alussa h:ksi - eli Janne ääntyi Hanne.. jne.

      ja toisella lapsellani oli vaikeusia l-kirjaimen sanomisessa.. esim. Eemeli ääntyi Eemeuvi.. jne

      kummallakin oli perinteiset r ja s kirjaimet myös hankalia.. vanhemmalla kaikki kirjaimet löytyivät siihen mennessä kun meni eskariin ja nuorempi kävi eskari aikana puheterapiassa (neuvolassa suositeltiin aiemmin jo - muttei lähdetty) 4krt ja 'oikea' puhetapa löytyi..

      monilla lapsilla on myös omia sanoja tai sanontatapoja joidenkin sanojen suhteen - ei välttämättä tarkoita sitä että olisi mitään ongelmaa..

      ihan vaan mielenkiinnosta - kuinka vanhasta lapsesta on kyse?? jos on muutaman vuoden ikäinen.. oletan että kirjaimet löytyvät puheen kehittyessä aikanaan.. ja jos vanhempi niin neuvolassa tai eskarissa kannattaa asiasta puhua ja ohjaavat sitten puheterapiaan..

      • 5-vuotias

        ja ollaan jo kolme vuotiaasta käyty puheterapiassa puheenhahmottamisongelmien vuoksi. Eli värit ynnä muut käsitteet oli hukassa. Nyt vaan ajan kanssa on löytynyt se tieto, ettei vika olekkaan puheenhahmottamisessa, vaan kuullun hahmottamisessa ja tämä vaikuttaa puheeseen. Ilmeisesti ei kuule niin hyvin vokaaleita ym. "pehmeitä" äänteitä sanojen alussa. Osaa sitten kyllä (fyysisesti) sanoa kaikki kirjaimet, jos ensin kuulee ne oikein. Jotenkin kuitenkin itse olen huomannut tuon j:n puuttumisen useista sanoista ja ajattelin kysellä olisko vertaistukea / harjoituksia tms. Noi kuullun hahmottamisongelmat on aika vaikeita tajta näin äitinä ja lisäksi ne on kai aika sitkeitä / vaikeahoitoisia ongelmia.


    • äitee +4

      helpommin konsonaatti pois varsinkin jos seuraava vokaali ääntyy samaan tapaan esim pelle jossa ennen opeteltiin sanomaankin pee=p ja e=ee.. Muutkin samantyyppisesti ääntyvät konsonantit on vaikea erottaa toisistaan.

      meillä asia korjaantui nopeasti puheterapeutilla käydessä. Heillä on hyviä harjoituksia kyseiseen vaivaan.. Meillä lapsella tosin avaruudellinen hahmottaminen todelal vahva ja se kompensoi tuota kuullun erottelua ja jaottelua jonkin verran.

      Varsinaisesti kyse ei ole J-viasta kuten R ja S joissa ongelma on se ettei osaa niitä sanoa van kyse juuri siitä ettei hahmota tuota kirjainta kohdalleen. Se kun tuo J on niin onnettomasti kuuluva yleensäkkin puheessa ja aika harvoin sanoissa..

    • äiti 46v.

      Ovat käyneet puheterapeutilla n.puolitoista vuotta.
      Neuvolasta lähete.
      N. 6kk ikäisenä olkoi kummallakin paha korva-tulehdus kierre.
      Eli eivät kuulleet kunnolla.
      Näin Korvalääkäri selitti asian.
      Vielä on tällä 5-vuotiaalla ongelmia juuri tämän j kirjaimen kanssa.
      Oletko puhunut neuvolassa?

    • Peutti

      Kuulonhahmotuksen ongelmien tyypillisiä piirteitä on juuri nuo hiljaisten konsonanttien J ja H puuttuminen. Kuuloa voi harjoitella lorujen avulla tai sitten ihan erikseen harjoituksilla, esim. kuulostavatko sanat eriltä vai samalta (voi esim. laittaa lappuja laatikoihin tai viivoja ruutuihin tms.). Tällöin käytetään merkityksettömiä sanapareja (aluksi voi käyttää sanojakin): jetta-letta, jauko-auko. Voi myös lukea kirjaa (tai niitä loruja) korostaen vaikeata äännettä: "Prinsessa JJuliaana jja hhänen pikku leijjjonansa...". Lapsi osaa myös 5-6-vuotiaana sanoa, kuuluuko sanassa tietty äänne vai ei, näitä voi myös kuunnella.
      Kuulonhahmotuksen ongelmat ovat usein taustalla puheen ja kielen vaikeuksissa. Ne ennakoivat myös lukemisen ja kirjoittamisen vaikeuksia, joten kuntouttamiseen kannattaa suhtautua perusteellisesti. Sinällään kuulonhahmotuksen ongelmat eivät estä lukemaanoppimista, mutta lukihäiriö voi tulla myöhemmin esiin runsaina kirjoitusvirheina, kun lapsi ei kuule esim. äänteiden kestoeroja, siis laitetaanko yksi vai kaksi K:ta, kuuluuko I vai J, Ng vai NN.

      • Peutti

        Säilytä "harjoittelussa" leikinomaisuus. Älä tukahduta alle kouluikäistä lasta harjoituksiin. Niiden pitää olla hauskaa leikkiä, josta saa myös kunnon palkintoja.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Turussa Varissuolla bussikuski ajoi lapsen yli lapsi kuoli

      Poliisi " Epäilee " kuskia törkeästä liikenneturvallisuuden vaarantamisesta ja törkeästä kuolemantuottamuksesta.
      Maailman menoa
      315
      1870
    2. IS: Väitöstutkimus - Pyöräilybuumi oli pelkkä kupla!

      Pyöräilybuumista paljastui karu totuus Väitöstutkimuksen mukaan suuri suomalainen pyöräilyrenessanssi olikin vain pelkk
      Maailman menoa
      47
      1589
    3. Milloin bikineistä

      Tuli juhla tai esiintymis asu? Pikkasen harkintaa vois käyttää. Bikinit kuuluvat uimarannalle. No, mitä maailman tähdet
      Maailman menoa
      154
      1291
    4. Apostolit kastoivat eri tavalla kuin kirkko

      Raamatussa on kaksi ristiriitaista kastekaavaa. Toinen ei voi olla oikea. Kumpi on alkuperäinen? "Menkää siis ja tehkää
      Kaste
      502
      1141
    5. 143
      1128
    6. Johanna Tukiainen ei suostu muuttamaan pois vuokra-asunnosta!

      Seiska kertoi tänään, että Johanna Tukiainen ei ole suostunut poistumaan Helsingin Munkkisaarenkadun vuokra-asunnostaan.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      79
      1081
    7. Mene perheinesi arkkiin - kasteelle !

      Juutalaiset oli hyvin lapsirakkaita, mitään ehkäisyä ei käytetty. Perheissä oli paljon lapsia. Viiden koko perheen kast
      Kaste
      470
      1047
    8. Olimmeko molemmat

      ujoja ja hankalia, vai minä vain? Mietin, oliko se silloin epävarmuutta vai kiinnostuksen puutetta.
      Ikävä
      73
      973
    9. Mun on ikävä sua J ,

      Mun on ikävä sua J, haluaisin tutustua paremmin (vaikka tämä aivan älytöntä onkin). Voitaisiinko nähdä ja jutella ihan
      Ikävä
      48
      942
    10. Kesä ja nuorison mopoilu

      Tänään neljä mopoa ajelivat yöllä ihan miten sattuu pitkin kyliä liikenteenjakajan väärältä puolelta hirveää ylinopeutta
      Suomussalmi
      155
      899
    Aihe