Kun kerran on joutilas päivä, niin aattelin esittää arvauksen Galactican pääjuonesta, eli Maan löytämisestä. Alkuperäisessä sarjassahan Galactica saapui 1980-luvun Maahan (josta on jäänyt mieleen oikeastaan vain mikroaaltouunien kumma vaikutus cyloneihin). Tässä uudessa sarjassa luulen aluksen saapuvan esihistorialliseen Maahan, jossa ei vielä ole ihmisiä. Näin Galactican porukat asuttaisivat Maan. Tähän viittaisi siirtokuntien "olympolaiset jumalat" ja cylonien taipumus yksijumalaisuuteen. Lisäksi on muita epäloogisuuksia, jotka selittyisivät lähinnä tällä teorialla (mikäli eivät vain ole epäloogisuuksia).
Tällaista tulee mieleen, kun ei ole parempaakaan tekemistä... =0)
Arvaus Galactican pääjuonesta
9
1672
Vastaukset
- http://jasen.suomi24.fi/sisaan
Spekulointia spekulointia. Minua sarjassa on viehättänyt "maanläheisyys" joka näkyy Galactican ihmisten teknologiassa/kulttuurissa. Jotenkin sellainen fiilis että koko ihmiskulttuuri on saanut alkunsa vuosituhansia sitten juuri Maapallon ihmisiltä (meiltä) joskus meidän tulevaisuudessa (esim joskus vuoden 2300 tienoilla tms). Se että Galactica löytäisi Maan kertoisi siitä että he saapuisivat tänne maapallolle joskus meidän vuotena 4000-5000 ja tottakai silloin planeettamme olisi "jotain ihan muuta" kuin nyt.
Voin toki olla väärässä ja paljonkin, mutta näin olen Galactican aina tulkinnut. Ps olen nyt kakkoskauden 9-jaksossa asti eli en ole vielä nähnyt uusimpia jaksoja. - Jeeper
Näin siinä todennäköisesti tulee käymään, vaikkei minulla juuri joutilasta aikaa päätelmien tekoon olekaan...:D
...lähtökohtahan oli, että muinaisten rikkaiden kulttuurien kuten egyptiläisten, kreikkalaisten ja atsteekkien esi-isät olisivat tulleet avaruudesta maahan ja jostain syystä taantuneet teknologisesti. Galactican väki oli viimeisiä tuon rodun edustajia.
Mahtaako uusi versio seurata tarinaa saman suuntaisesti? Uusi versio on saanut minut koukkuunsa vaikka edelleen kaipaankin tiettyä fiilistä, mitä vanha versio huokui.
Uuden version tarinat ja henkilöt ovat paremmin kirjoitettuja ja taustoitettuja kuin alkuperäisen sarjan. Esimerkiksi Baltar. Alkuperäisessä sarjassahan hän oli yksioikoisen paha, mutta uuden version Baltar on monisyisempi syyllisyydentunteiden riivaama psykoottinen hahmo.
Uusi versio on realistisempi ja uskottavampi kuin alkuperäinen. Kaikenlaiset sädepyssytkin on näemmä heitetty romukoppaan, mutta onko kertaakaan selitetty sitä, kuinka avaruusalusten konetykit toimivat hapettomassa tilassa? Nehän ampuvat luoteja. Ja niinkuin avaruustarinoissa aina, tälläkin kertaa avaruus on täynnä ääntä. Alukset ujeltavat ja aseet rätisevät ja räjähdykset kumisevat...- Näin se vain on
Itseasiassa Galactican avaruustaistelukohtauksissa on toki ääniä on mutta ne ovat huomattavasti vaimeampia kuin useissa muissa scifisarjoissa. Mutta ääniä silti, vaikkei tyhjiössä ääni kuljekaan kun siellä ei ole mitään mistä ääni voi kimmota.
- taffel
Miksi konetykki ei toimisi hapettomassa tilassa? Mitä se hapella tekee?
taffel kirjoitti:
Miksi konetykki ei toimisi hapettomassa tilassa? Mitä se hapella tekee?
...että luoti ei lentäisi tyhjiössä kunnolla. Että ase laukeaisi, mutta luoti ei lentäisi.
Hitostako minä tiedän, en ole tiedemies. Mutta muistelen vain jotain tuollaista.- melkein kuuro
Näin se vain on kirjoitti:
Itseasiassa Galactican avaruustaistelukohtauksissa on toki ääniä on mutta ne ovat huomattavasti vaimeampia kuin useissa muissa scifisarjoissa. Mutta ääniä silti, vaikkei tyhjiössä ääni kuljekaan kun siellä ei ole mitään mistä ääni voi kimmota.
Muistelisin taistelukohtauksissa, kun kuvataan koneiden sisältä kuuluu ääniä mutta avaruudesta käsin kuvatessa on aivan (tai melkein) hiljaista.
- Taffel
j.ellroy kirjoitti:
...että luoti ei lentäisi tyhjiössä kunnolla. Että ase laukeaisi, mutta luoti ei lentäisi.
Hitostako minä tiedän, en ole tiedemies. Mutta muistelen vain jotain tuollaista.Ammus lentää tyhjiössä paremmin kuin ilmassa, hidastumatta ollenkaan piipusta ulostulon jälkeen. Tyhjiössä ei tarvita edes rihlattua piippua, ammus lentää viivasuoraan ilman niitäkin
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Jalankulkija kuoli. Poliisi etsii mustaa BMW Coupe -autoa, jossa on punertavat vanteet.
Jalankulkija kuoli jäätyään auton alle Joensuussa – kuljettaja pakeni, poliisi pyytää havaintoja https://www.mtvuutiset.1232987Mikä vasemmistolaisista jankkaavaa vaivaa?
Pahasti on ihon alle, siis korvien väliin sinne tyhjään tilaan, päässeet kummittelemaan. Ei ole terveen ihmisen merkki52965Ohjelma "Rikollisjengien Ruotsi" hyvin paljasti jakautuneen maan
eli ns. ruotsalaiset yhdellä puolella, muslimit ja muut kehitysmaalaiset toisella puolella. Siinäkin hyvin näki mitä ma242714Vassarina hymyilyttää vaurastuminen persujen kustannuksella
Olen sijottanut määrätietoisesti osan Kelan tuista pörssiosakkeisiin, ja salkku on paisunut jo toiselle sadalle tuhanne452588Riikka runnoo: Elisalta potkut 400:lle
Erinomaisen hallitusohjelman tavoite 100 000 työllistä lisää yksityisellä sektorilla on kohta saavutettu. Toivotaan toiv792444PÄIVÄN PARAS: Nigerialainen haki turvapaikkaa Suomesta, lähti takas huilaamaan
kotimaahansa, koska turvapaikan saaminen kesti niin kauan. Ja tämän kertoo ihan Yle, eikä yhtään toimittaja kyseenalaist462402Pidennetään viikko 8 päiväiseksi
Ja jätetään työpäivien määrä nykyiseen 5:een. Tuo olisi kompromissiratkaisu vellovaan keskusteluun työajan lyhentämisest102284Pääseekö kuka tahansa hoitaja katselemaan kenen tahansa ihmisen terveystietoja?
"Meeri selaili puhelinta uteliaisuuttaan ja katuu nyt – Moni hoitaja on tehnyt saman rikoksen Tuttujen ihmisten asiat k801922Niinistö neliraajajarrutteli Natoon liittymistä vielä sodan alettua
Myöntää nyt itsekin, mikä jo aikaisemmin tiedettiin. Marin vei Suomen ja Ruotsin Natoon. "”Myönnän auliisti jarruttelle1971786- 1341695