Miten ihmeessä saan 4 riviä ylemmässä solussa olevan viittauksen (keskellä kaavaa ja viittaa toiselle sheetille) haettua keskelle uutta kaavaa.
Eli E21 solussa on on kaava:
=SIIRTYMÄ(Ruokapäiväkirja!$D$27;325;0;1;1)
ja haluaisin saada siitä solun E26 kaavaan viittauksen $D$352 (D27:stä 325 alas) alla esitetyllä tavalla
=SIIRTYMÄ(Ruokapäiväkirja!$D$352;25;0;1;1)
Mitä ihmettä pitäisi tehdä, jotta homma luonnistuisi automaattisesti. En tiedä pystyykö Excelillä hakemaan toisessa solussa olevia kaavoja tai niiden osia (suorat arvot ja kaavojen tuloksethan siirtyvät helposti), mutta jos joku tietää niin NYT SAA PÄTEÄ!!!
Vuoden pahin
1
516
Vastaukset
kuten arvelitkin ei Excelillä voi hakea toisesta solusta pelkkiä kaavoja- ainostaan kaavojen tuloksia.
VBA:lla asia on kuitenkin todella helppo tehdä. Pari tekstifunktiota ja tulosten yhdistäminen...
Tein nyt oman käyttäjän makron - liitä se moduuliin. Siihen soluun mihin haluat kaavan kopioituvan kirjoitat
=TeeKaava(E21;25)
missä Solu=E21 ja Siirtymä=25 (esimerkkisi mukaan), eli Solu on se solu, josta kaava kopioidaan(E21) ja Siirtymä(25) on siirtymä uudesta kaavasolusta. Kaava toimii vaikka vaihdat solunosoitetta esim.
Ruokapäiväkirja!D27--->Päiväkirja!D27
:-)
moduuliin...
Function TeeKaava(Solu As Range, Siirtymä As Integer) As String
Dim teksti As String
Dim eka As Integer
Dim toka As Integer
Dim osoite As String
Dim osoite1 As String
Dim osoite2 As String
Dim siirto As Integer
On Error Resume Next
Application.Volatile
teksti = Solu.FormulaLocal
eka = InStr(1, teksti, "!")
toka = InStr(1, teksti, ";")
'alkuperäinen offsetsolu
osoite1 = Mid(teksti, eka 1, toka - eka - 1)
eka = toka 1
toka = InStr(eka, teksti, ";")
siirto = Mid(teksti, eka, toka - eka)
'uusi offsetsolu
osoite = Range(osoite1).Offset(siirto, 0).Address
eka = InStr(1, teksti, "(")
toka = InStr(1, teksti, "!")
'alkuperäinen offsetsolu
osoite2 = Mid(teksti, eka 1, toka - eka)
TeeKaava = "=SIIRTYMÄ(" & osoite2 & osoite & ";" & Siirtymä & ";0;1;1)"
End Function
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1085531
Suomen kaksikielisyys - täyttä huuhaata
Eivätkö muuten yksilöt pysty arvioimaan mitä kieliä he tarvitsevat? Ulkomaalaiselle osaajalle riittää Suomessa kielitai954805Työeläkeloisinta 27,5 mrd. per vuosi
Tuo kaikki on pois palkansaajien ostovoimasta. Ja sitten puupäät ihmettelee miksei Suomen talous kasva. No eihän se kas1394762Mikä on vaikeinta siinä, että menetti yhteyden kaivattuun, jota vielä ajattelee?
Mikä jäi kaihertamaan? Jos jokin olisi voinut mennä toisin, mitä se olisi ollut? Mitä olisit toivonut vielä ehtiväsi san3672189- 1162030
- 1061780
- 2561567
- 3711308
Pääsit koskettamaan
Sellaista osaa minussa jota kukaan ei ole ennen koskettanut. Siksi on hyvin vaikea unohtaa sinut kokonaan.591141- 2121097