Erikoismerkki voi tuplata tekstiviestin hinnan

uutsioi Helsingin Sanomat

http://www.hs.fi/talous/artikkeli/1135222765318

Helsingin Sanomien verkkosivujen mukaan erikoismerkkien käyttö voi tuplata tekstiviestin hinnan. Jutussa mainittiin vain erikoismerkki ó, mutta minua jäi henkilökohtaisesti vaivaamaan muut erikoismerkit.

Kirjoitan tekstiviestejä melko usein myös saameksi. Usein ainoa käyttämäni "erikoismerkki" on á. Toisinaan saatan, jos minulla on aikaa ja viitseliäisyyttä, käyttää joko saksalaista "tuplaässää" tai dollarin merkkiä korvaamaan š:n, ñ korvaamaan ŋ:n ja kännykästä riippuen erilaisia c-kirjaimia korvaamaan č:tä. Joskus saatan kirjoittaa tekstiviestejä norjankielisille tuttavilleni käyttäen æ:tä ja ø:tä. Lasketaankohan näitä erikoismerkeiksi?

Olisi mukava tietää kuinka moni muu kirjoittaa tekstiviestejä saameksi? (Ihan millä vain! pohjois-, inarin- tai koltan-...) Käytättekö erikoismerkkejä korvaamaan saamen fontteja vai ette?

On huomattavissa jo jonkinlaista "tietokonesaamea". Ihmiset kirjoittavat pelkistetysti. Osa kirjoittaa erikoismerkkien tilalle kesken sanan isoja kirjaimia. Esim. áhCCi, RuoTTa, RuoSSa, jna. Tai sitten jätetään erikoismerkit täysin pois. esim. diede (dieđe), ahcci (áhčči), Ruotta (Ruoŧŧa), Ruossa (Ruošša) jna.

Muistan muinoin olleen Benofonilla puhelin, jolle oli opetettu saamea. Eli puhelimen kieleksi pystyi halutessaan valitsemaan saamen. Tuon jälkeen en ole kuullut puhelinten "osaavan" saamea. Tuon puhelimen haittana oli se, että vaikka valikot olivatkin saameksi, ei tekstiviestien kirjoittaminen poikennut yhtään muista. Eli saamen kielen erikoismerkkejä ei löytynyt.

Mitä mieltä olette. Pitäisikö puhelimiin saada erikoismerkeiksi saamen fontit? Onko mielestänne operaattorien tapa tuplalaskuttaa viestistä, jos se sisältää erikoismerkkejä, oikein?

Tuotahan voisi jo luokitella jonkinlaiseksi syrjinnäksi, jos erikoismerkkien käytöstä tekstiviesteissä "rangaistaan".

Myöskin ihmettelen suuresti onko se nyt niin kamalan vaikea saada saamen fontteja toimimaan tämän kaltaisissa "kirjoituslaatikoissa". Olen joillain nettisivuilla kirjoittanut saameksi ja lähetettyäni viestin suurin osa fonteista näkyy vain koodipätkinä. Kuitenkin mennessäni esim. jonkin saamelaismedian sivuille samalla selaimella, näen fontit aivan oikein. Taidankin tähän loppuun tehdä pienen testauksen toimivatko pohjoissaamen "erikoismerkit" tällä sivulla:
Áá, Čč, Đđ, Ŋŋ, Šš, Ŧŧ, Žž

2

873

    Vastaukset 2

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kirjaimet hallussa

      Cabmrdige unviresithetas leat duktit gánvnhaan ahte ii merakkaš maiidge
      makkár orntgeis butsváat sáinin leat go lohká. Áidna mii lea deálhaš lea ahte
      dat gukote vusottas ja gukote maimnguš butsáva leat ritvtes sajis. Dát lea danne go olbmo jibermi
      ii loga busátavid ovtatid milede, muhto oadiná sáni ollsilcacat.

      • meikaelaenen

        Aika heikoissa kantimissa meikäläisellä saame, kun suomeksi tuo samainen Cambridge-teksti menee ongelmitta jakeluun, mutta saameksi vaatii keskittymistä. Saameksi ei siis onnistunut minulla, vaikka "äidinkieli" onkin saame.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka Purra on mukana Suomen huutokauppakeisari -sarjassa

      Suomen huutokauppakeisari on tavallisten suomalaisten ohjelma. Sarjan suosiosta kertoo se, että nyt alkaa jo 19. kausi t
      Maailman menoa
      125
      1294
    2. Paljonko on etäisyytesi kiinnostavaan naiseen km?

      Kaipailen tärkeää miestä ja pohdin hänen ajatuksiaan... ❤️
      Ikävä
      91
      992
    3. Kuuleppas

      ensimmäiset naissuhteet toimii miehelle eräänlaisena oppikouluna, mutta hän ei välttämättä itse ymmärrä oppineensa mitää
      Ikävä
      254
      978
    4. On meillä harvinaisen törkeä valtuuston puheenjohtaja

      Ja tyhmä! Kannattaisi googlettaa "julkisuuslaki" ja nojata siihen vasta sitten. Samalla voisi googlettaa muiden kuntien
      Kemijärvi
      75
      787
    5. Mitä näät

      Siinä miehessä?
      Ikävä
      54
      764
    6. Olet mieleni päällä edelleen, J

      En voi sille mitään. Ja olen yrittänyt voida, monen monta kertaa. Miten jäinkin näin kiinni sinuun... 😞
      Ikävä
      35
      700
    7. Olet aika julma minua kohtaan

      Antaisit vähän armoa.
      Ikävä
      66
      677
    8. Olisitko valmis

      Siihen?
      Ikävä
      46
      650
    9. Kuinka nainen jaksat ja voit

      Toivottavasti hyvin.
      Ikävä
      43
      611
    10. Mulla ei ole Suomessa enää mitään

      4 vuotta joutuu asumaan henkisessä vankilassa. Sitten voi muuttaa takaisin ulkomaille.
      Turku
      164
      600
    11. Mikko Leppilampi loi TTK:ssa ankaran tavan - Jatkaako Veronica Verho haastavaa perinnettä?

      Suorien lähetysten juontaminen vaatii rautaista ammattitaitoa ja kovaa työtä. Tanssii Tähtien Kanssa -ohjelmassa on näh
      Kotimaiset julkkisjuorut
      30
      587
    12. Oletko miettinyt

      Mikä minusta tekee sinulle niin erityisen? Onko se samanlaiset lapsuusmaisemat? Työpaikan liian pitkät katseet? Selvittä
      Ikävä
      30
      585
    13. Provider miehistä..

      Tietyt miehet puhuvat ilkeästi naisista, jotka haluavat elää miehen tuloilla. Eikö? Mutta miksi tietyt miehet siitä pah
      Ikävä
      190
      579
    14. Miksi älyllinen ponnistelu ei ole kaikille ihanaa?

      Auttakaa minua, en ymmärrä. 🥵 Miten on mahdollista, että joku ei pidä pähkäilystä ja älyllisestä ponnistelusta? Minus
      Sinkut
      98
      525
    15. Mihin hävisi Sofia?

      Palasiko mies ex-vaimon luo takaisin?
      Kotimaiset julkkisjuorut
      201
      494
    16. Oulaisten kaupunki/ Honkamajan kuntolenkit

      Mikä ihme riivaa Oulaisten kaupunkia,kun honkamajan kuntopolut jääneet koko kesältä heinät ja pajut niittämättä? Kenelle
      Oulainen
      18
      462
    17. Miten tehdään Todellavaikeeta hulluksi?

      Tässä on nainen, jolla on korkea vaatimustaso! Todellavaikeeta voisi lukea tämän ja kiehua kateudessaan. 🤭 "[Etunimi
      Sinkut
      91
      458
    18. Olet oikeasti paras

      Mies, joka on kohdalleni sattunut. Oikeastaan liian hyvä, jos rehellisiä ollaan. Sinun paikkaasi ei kukaan vie, vaikka e
      Ikävä
      27
      446
    19. Jasmin Vähäkangas

      Jasminin poika on tänään jo puolitoistavuotias.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      97
      445
    20. Ottaisit yhteyttä!

      🙄
      Ikävä
      34
      438
    Aihe