Kehitysapu

www.perusraul.ehdolla.fi

Tänään uutisten mukaan Paula Lehtomäki vaatii seuraavaa hallitusta nostamaan kehitysavun EU:n VAATIMAAN 0,7% bkt:stä. Kyllä tuntuu siltä että politiikan huipulla on arki unohtunut. Suomi maksaa nyt muistaakseni 0,4% ja sen pitää kyllä riittää. On hyvä, että olemme auttamassa, mutta liika on liikaa. Nykyinen on aivan tarpeeksi, sitä voisi hieman jopa karsia. EI kuitenkaan lopettaa kokonaan.

Jatkuvasti kuulee huimista kasvuluvuista ja siitä miten varallisuus lisääntyy, samaan aikaan myös köyhät lisääntyvät. Varattomille lapsiperheille kerätään rahaa jne. Tälläiset tukitoimet koskien mm. veteraaneja, kuuluvat yksiselitteisesti valtiolle.

Kun Ahon hallitus aikanaan joutui laman keskelle, keksittiin ottaa taas käyttöön ALV. Suomi rikastuu, mutta alvi tuli näemmä pysyvästi käyttöön.

Jos oikeasti halutaan kansaa auttaa, niin parastapa olisi alentaa ruuan alvia. Se kohdistuu kaikkeen kansaan.

Nämäkin kehitysapurahojen lisäämiset, voitaisiin käyttää kotimaassa olevien ihmisten hyväksi.

Raul Lehto

2

406

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Tällä hetkelle se 4,6% Bkt:stä YK:n suositus on 0,7%. Parhaillaan on suomalainen ryhmä houkuttelemassa pakolaisia suomeen Turkista, koska nyt on viimeisiä hetkiä saada täytymään ns.pakolaiskiintiö.
      Jos se ei täyttyy on seuraavat vaihtoehdot 1, 4,6% ei täyttyy, 2 lähetetään se raha ihan oikeasti johonkin kehitysmaahan todennäköisesti ne hukkuvat sitten johonkin kehitysapuorganisaatio , 3 tuhlataan ne rahat täällä alle 3 vuoden oleskelleella pakolaisille. Itse olisin vaihtoehto 1 kannalle mutta se ei sovi vallanpitäjille koska pelkäävät että mitähän muualle sanotaan.
      Jää siis vaihtoehto 2 ja 3 koska ne on pidetään kehitysapuna.
      Eli jos kehitysapu nostetaan 0,7% iin on odotettavissa että pakolaiskiintiö kasvatetaan.

      • oikeaa asiaa

        Meillä on jo ihan riittävästi somalielettejä, nehän ei työllisty käytännössä lainkaan.
        Miksi meillä ei ole samanlaista pakolaispolitiikkaa kuin etelän maissa. Eli ensimmäiset 3 vuotta telttaleirissä lähellä rajaa esim. jossakin Miehikkälän korvessa, niin kyllä hakeutuisivat töihin tai muihin maihin.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. PropsApp Koodi

      Haluatko ansaita ja kilpailla fiksusti samalla kun seuraat urheilua? Props tekee sen mahdolliseksi. Sovelluksessa pääset
      2
      3518
    2. Persut yrittävät epätoivon vimmalla

      kiertää häirintä asian https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/5389f072-60d9-4ef8-aa7b-c11f0eda66cf jonka muut puolueet a
      Maailman menoa
      100
      3356
    3. "Skandaali muhii SDP:ssä" - "pelon ilmapiiri vallitsee"

      Puolueen johto on vähintään vastuussa ilmapiiristä, jossa häirinnän uhrit eivät ole saaneet ääntään kuuluviin. Vyyhdin
      Maailman menoa
      56
      2853
    4. IL: "Kyykyttämistä, alistamista, painostamista, huutamista ja tiuskimista SDP:n

      eduskuntaryhmässä." Häirintäkohu puolueen ympärillä paisuu. Iltalehden haastattelemien SDP-lähteiden mukaan eduskunta-
      Maailman menoa
      59
      2656
    5. Riikka runnoo: konkursseja eniten 30 vuoteen

      Vuonna 2025 Suomessa haettiin konkurssiin yhteensä 3 906 yritystä. Konkurssiluku oli suurin sitten vuoden 1996.
      Maailman menoa
      92
      2475
    6. Taas nuoren kuolema

      Vasunmäentiellä paha onnettomuus. Nuori nainen menehtyi. Niiin sydäntä riipaisevaa 😭
      Lapua
      53
      2046
    7. Jari Sillanpää isossa leikkauksessa - Paljastaa, mitä uralle tapahtuu!

      Palaako Siltsu keikoille? Artisti, ex-tangokuningas Jari Sillanpää on ollut lonkkaleikkauksessa ja kotiinpaluu on edessä
      Suomalaiset julkkikset
      23
      1337
    8. Kuinka paljon teillä

      on ikäeroa?
      Ikävä
      96
      1288
    9. Raamatun kanta homoseksuaaliseen käytökseen on selvä

      On oma mielipiteesi mikä tahansa on hyvä muistaa, mikä on Jumalan mielipide. Edelliset ketjut ovat tulleet täyteen joten
      Luterilaisuus
      363
      1180
    10. Hämmentävä muutos tv:ssä: Roope Salminen OUT, Sointu Borg IN!

      Roope OUT, Sointu IN! Mitä tykkäät tästä muutoksesta? Suositun Myyrä-seikkailusarjan alusta asti juontohommissa on oll
      Suomalaiset julkkikset
      16
      1053
    Aihe