Palveluja karsitaa....aina vaan lisää

Ihmetellen vain

Lukasin juuri tulleen tämän vuoden ensimmäisen Ankkurin.Yksi aihe ylitse muiden kiinnitti huomioni koskien Länsi-Kotkan terveyspalveluita,jonka oli kirjoittanut paikallinen kansanedustaja.Ainahan näin vaalien alla otetaan kanttaan jos toiseen....ollaan kuin puhiseva sonnilauma,ilman sarvia.Kaikesta huolimatta aihe oli hyvä koska itse olen huomannut niiden palvelujen olevan pitkään jo huonolla tolalla.Uskon myös että moni muukin on huomannut saman.Mikä ihme siinä on että niistä palveluista on aina joutunut "taistelemaan"??!! Eikös joku "viisaskin" ole joskus sanonut että ne ovat kansalaisen perusoikeuksia?! Onko talous todella niin kuralla täällä Kotkassa että nekin palvelut karsitaan pois säästöjen takia? Hei haloo!!

5

583

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Oikeastaan on ihme että terveyskeskus ei ole vielä lopetettu äänestysprosentti karhuvuoren äänestysalueella oli viime kunnallisvaaleissa n 30.
      Mielestäni äänestä kannattaa ja mielumin oman kaupunginosan etuja ajava ehdokas riippumatta
      mistä puolueesta, kun ei äänestä lainkaan.

      • Alzazeera hassanas

        On hienoa että eduskuntavaaliehdokas Wontergheim rohkenee ottaa kantaa yleiseen keskusteluun. Niin pitääkin!
        Oletteko huomanneet siellä Perussuomalaisten leirissä, että Teillä on erittäin hyvä "markkinarako" saada jalkanne oven väliin tyytymättömien vasemmiston äänistä?
        Arvoisat Pesulaiset, Teidän päävastustaja äänien suhteen tulee olemaan näissä vaaleissa kansanedustaja Pentti Tiusanen ja häneen kyllästyneet entiset äänestäjät! Tähän tajunnanvirtaan Teidän on nyt mahdollisuus iskeä. Se vaatii vain rohkeaa haastamista!


      • kannattaakin

        äänestää oman alueen ehdokkaita...Toivoen että jotain hyvää siitä seuraisi.


      • www.perusraul.ehdolla.fi

        Aivan, jos emme itse aja asioitamme, ei muut tee sitä meidän puolestamme.

        Jos kukaan alueella ei äänestä niin alueen asiat unohtuu, on sitten kunnalliset tai muut vaalit.

        Kannattaa äänestää, sellaista ehdokasta, jonka uskoo uskaltavan/haluavan/voivan avata suunsa.

        Ja kannttaa harkita muitakin kuin ammattipoliitikoita. Siellä on tavallisen ihmisen arkiunohtunut.

        Raul Lehto


      • Aljazeera hassanas
        www.perusraul.ehdolla.fi kirjoitti:

        Aivan, jos emme itse aja asioitamme, ei muut tee sitä meidän puolestamme.

        Jos kukaan alueella ei äänestä niin alueen asiat unohtuu, on sitten kunnalliset tai muut vaalit.

        Kannattaa äänestää, sellaista ehdokasta, jonka uskoo uskaltavan/haluavan/voivan avata suunsa.

        Ja kannttaa harkita muitakin kuin ammattipoliitikoita. Siellä on tavallisen ihmisen arkiunohtunut.

        Raul Lehto

        Viimeisessä kappaleessasi on koko äänestäjäkunnlle se ydin, jota kannattaisi todella miettiä, äänestääpä sitten ketä tahansa!
        Kansan asialle olisi saatava tavallisia ja realistisia henkilöita eikä vain näitä poliittisia kellokkaita, jotka leijailevat omissa atmosfääreisään!


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Oletko varattu minulle?

      Mieheltä kysyn.
      Ikävä
      224
      8267
    2. Mitä ensi viikolla tapahtuu?

      Mitä toivot, että ensi viikolla tapahtuu?
      Ikävä
      116
      6167
    3. Olen miettinyt kauan

      miten reagoisin, kun näen sinut taas. Ehkä ladannut tuohon hetkeen liikaa odotuksia. Ja sitten kun lopulta olit siinä, h
      Ikävä
      46
      5672
    4. Vanhempi mies

      Jos yritän ajatella sinut pois sydämestäni, ikävä ja surullinen kaipuu tulee kaksin verroin kovempana. Olit mun unessa
      Ikävä
      32
      3910
    5. Mitä Ajattelit Kun Näit Kaivattusi

      Ensimmäistä Kertaa?
      Ikävä
      68
      3798
    6. Noloa että kaipasin sinua

      Toivottavasti et tunnistanut itseäsi. Ikävissään sitä on aika typerä.
      Ikävä
      30
      2968
    7. Ostiko maailma sinut minulta?

      Kun et enää resonoi kuin ennen. Kun et enää ihmetellen katso ympärillesi ja pohdi mitä mäen takana on? Ymmärrän ja tue
      Ikävä
      26
      2793
    8. On niin vaikea olla lähelläsi

      En saa ottaa kädestäsi kiinni, en saa halata. En saa silittää hiuksiasi. Enkä saa sinua koskaan omakseni. ☔ Miehelle na
      Ikävä
      28
      2705
    9. Minne sä aina välillä joudut

      Kun pitää hakemalla hakea sut sieltä ja sitten oot hetken aikaa esillä kunnes taas menet piiloon, en ymmärrä 🤔❤️ Oot ta
      Ikävä
      25
      2677
    10. On niin paha olla

      Tarviin jotain jolla turruttaa... Kuka voi auttaa.
      Ikävä
      43
      2570
    Aihe