Missä lehdistö!

Vielä niukasti Vihreä

Eilen oli konserttitalon kahvila duetossa erittäin hyvä vaalitilaisuus. Aiheena oli maahanmuuttopolitiikka. Kiitos Vihreät ja Perussuomalaiset kun moisen keskustelun järjestitte. Kymen Sanomissa on useasti kaikkia maahanmuuttoon liittyviä juttuja. Samoin eduskuntavaaleihin liittyen on jos jonkin moista nallenkantajaa kuvattu. Miksi ei ollut Kymen Sanomista eikä Ankkurista toimittajaa paikalla eilen? Olen perinteisesti ympäristöihmisenä äänestänyt Vihreitä ja varmaan äänestän vieläkin. Näissä maahanmuuttokysymyksissä jäivät Pulkkinen ja Virtanen kuitenkin selvästi Eerolan ja van Wonterghemin varjoon. Jos noita uhkakuvia saisi lehdistä muutkin lukea kuin ne jotka oli paikalla, niin voisi Perussuomalaisten kannatus olla ihan toista luokkaa. Ehkä siksi ei lehdistö tullutkaan! Eerola ja van Wonterghem ovat pelottavan itsevarmoja, asiantuntevia ja esiintymiskykyisiä. Toivottavasti järjestätte samanlaisen keskustelun myös ympäristöasioista, niin uskoni Vihreisiin palautuu.

12

893

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • demareita

      eikä toimittajat saa palkkaa pienpuolueiden pönkittämisestä! Mieluummin kirjoittavat artikkeleita äänenkannattajiensa tekemisistä kuin monipuoluejärjestelmämme rikkaudesta!

    • vaalimainos

      Ei lehdet joka ikiseen kissan ristiäisiin tule.

    • Mitähän

      uhkakuvia pojat maalaili taas.

    • sadfgaer

      Lehdistö ei ikinä olisi uskaltanut kirjoittaa niitä asioita, joita Juho Eerola sanoi. Ei vaikka olisi paikalle tullutkin.

      • mitähän kauheaa

        peruspelle suustaan on päästänyt


      • mitähän kauheaa kirjoitti:

        peruspelle suustaan on päästänyt

        olisit pelle tullut itse paikalle.


      • Freddy hyvä
        wonterghem kirjoitti:

        olisit pelle tullut itse paikalle.

        Äläppä vedä meloonia siihen jätti klyyvariisi....pelle mikä pelle...siis tupla pelle;)


      • on kiva
        Freddy hyvä kirjoitti:

        Äläppä vedä meloonia siihen jätti klyyvariisi....pelle mikä pelle...siis tupla pelle;)

        haukkua toisia vai mitä?


        ;D


    • VihreaVirtanen

      Hei !

      Kuten jo duetossa totesin, että Juholla on/oli työnsä kautta saamansa kokemuksen perusteella paras kompetenssi puhua maahanmuuttopolitiikasta. Toisaalta en hirveästi itse huomannut eroa mielipiteidemme välillä. Lähinnä erot minun ja Juhon välillä syntyy tavasta ilmaista maahanmuuttoon liittyviä ongelmia.

      Olimme etukäteen ajatellen jopa yllättävän monessa asiassa samaa mieltä. Ainakin siinä, että emme nähneet kumpikaan ongelmana työperäistä maahanmuuttoa emmekä kansainvälisen pakolaisjärjestelmän kautta tulleita. Olimme myös sitä mieltä, että kotouttamisessa ei ole onnistuttu. Tosin Juholla ei ajatukset Perussuomalisten mittakaavassa ole sieltä jyrkimmästä päästä.

      Kumpikin näki ongelmana turvapaikkanhakemiseen liittyvät ongelmat. Itse esitin kahta parannusta näihin ongelmiin. Ensinnäkin valtion pitäisi saada riittävästi ohjattua resursseja turvapaikkahekemusten käsittelyyn. Pitkittynyt prosessi on yhteiskunnalle kallis ja turvapaikanhakijalle raskas (niin kielteisen päätöksen ansaitsevalle kuin turvapaikaa tarvitsellekin). Lisäksi ehdotin lakiin kirjattavaksi oikeutta kotouttamistoimenpiteisiin turvapaikanhakijoille, siis myös nille jotka ovat väliaisella oleskeluluvalla maassamme. Tällä toimenpiteellä ehkäisimme syntyvää syrjäytymistä.

      Maahanmuuttoon liittyvää keskustelua haluan käydä rakentavassa hengessä luomatta turhia uhkakuvia. Maahanmuuttopolitiikka on politiikan laji, jossa meillä poliittisilla toimijoilla on erityinen vastuu sanoistamme. Kriittisiä puheenvuoroja maahanmuuttopolitiikkaa kohtaan saa ja pitää esittää, mutta mikäli puheillaan jatkuvasti aiheuttaa "muukalaisvihaa", niin herää kysymys mikä on noiden puheiden tarkoitusperä. Ja heti perään huomautus siitä, että Juho käy erittäin asiallista keskustelua asiasta eikä häntä voi syyttää vihan lietsonnasta.

      Kuten keskiviikkona sanoin, niin kiitos Perusuomalaisille ( ja täällä Kymessä Juholle ) rehdeistä keskustelunavauksista maahanmuutopolitiikan osalta. Erilaisia mielipiteitä pitää olla, muuten ei synny keskustelua ja ilman keskustelua ei voida saada aikaan muutosta.

      -sami

      • kuulemma

        Ystäväni oli ollut paikalla. Hän laittoi Kymen Sanomiin tekstarin keskustelustanne, mutta tänään oli sitten ilmoitus, että Kysa ei julkaise tekstareita jotka tulkitaan vaalimainoksiksi. Pitää tutkia mitkä poliittiset voimat on siellä taustalla.
        Juhosta on vähän turhaan maalattu kuvaa hurjana rasistina. Kuten kirjoitit, hänellä on aika maltilliset, inhimilliset, joskin kovin kriittiset näkemykset nykypolitiikasta mamukysymysten suhteen. Samaten tyyli kirjoittaa on aika provosoiva. Sillä kuitenkin on paljon maahanmuuttajaystäviä ja jopa tytär afrikkalaisen naisen kanssa, eli ei se mikään pahis ole. Kokemuksesta puhu, minkä puhuu.


    • Keitä olivat

      Ei kai vain kaupungin työsuojelupäällikkö ja luottamusmies?

      • Sami ja Galina

        Vihreiden ehdokkaita.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Dannysta tulee isä 83-vuotiaana

      Huh huh sentään sellaista naista, joka laitattaa itsensä paksuksi ikälopulle papalle ! Ajatellaanko lapsen oikeuksia oll
      Maailman menoa
      176
      6891
    2. Seida Sohrabi: Suomi ei ole rasistinen maa

      Seidalta taas täyttä asiaa. Miksi punavihreät naiset eivät pysty samaan - no se ideologia estää. "Meillä on valitettava
      Maailman menoa
      231
      4029
    3. Ketkä haukkuu suomalaisten ÄO:tä?

      Siinä on kaksi vaihtoehtoa, joko siis rutiköyhä vajaaälyinen vasuri tai venäläinen. Kyllähän täällä käy suomenvenäläisi
      Maailman menoa
      67
      3341
    4. Henkirikos kiuruvedellä

      Poliisi tutkii maaliskuussa tapahtunutta 50 luvulla syntyneen kuolemaa henkirikoksena. Missä päin tälläinen sattunut
      Kiuruvesi
      77
      2757
    5. Diesel-ammattilainen kehuu Sanna Marinia

      "Sanna Marinin (sd) hallitus loi neljä vuotta sitten väliaikaisen polttoaine­tuki­järjestelmän, kun energianhinnat nousi
      Maailman menoa
      7
      2176
    6. Pitkänperjantain kunniaksi tekoälyn analyysi Riikka Purran kirjoituksesta

      🧠 Mitä se kertoo "riikka"-nimimerkin lähijunassa tapahtuneesta? 1. Asenteellinen ja epäasiallinen sävy: Kirjoitus purs
      Maailman menoa
      4
      2065
    7. 100 prosentin perintövero korjaisi myös Hitas-ongelman

      Moni ei uskalla kieltäytyä perinnöstä maineen menettämisen uhalla, joten sitten tulee näitä tilanteita, joissa joutuu es
      Maailman menoa
      2
      1862
    8. Kunnanjohtaja haista sinä

      Kyvytön johtamaan kuntaa! Täysin kyvytön. Toivottavasti Hattula saa sinut vaivoikseen. Epäpätevä, ammattitaidoton, yhtei
      Heinävesi
      35
      1531
    9. Gallup: Mitä teillä syödään pääsiäisenä, onko juhlaruokaa vai meneekö arkiruoilla?

      Monessa perheessä pääsiäisenä pöytään pistetään vähän parempaa herkkua. Pääruokaan panostetaan ja lisäksi leivotaan vaik
      Liharuoka
      43
      1425
    10. Loimaan k-citymarketilla puukotus

      Jonka on puukotettu Loimaan citymarketilla tänään iltapäivällä noin klo 14. Kuulin kun ambulanssi huusi kaupungilla kun
      Loimaa
      46
      1368
    Aihe