Mistä Laestadiuksen saarnoja?

Frater

Eikös Laestadiuksen saarnat ole kaikki koottu yhdeksi julkaisuksi? Mistäköhän niitä voisi hankkia? Mahtaako käytettynä saada mistään?

9

964

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Eräs

      Joo, kyllä löytyy painettuna... Mutta haluatko aivan alkuperäisen, jota ns. leeviläiset käyttävät, vai muutetun, joka ei ole alkuperäinen, vaan siitä on poistettu enemmän kuin vaan joitakin sanoja. Sieltä puuttuu paljon.

      Kerrohan mailiosoite jos olet kiinnostunut alkuperäisistä saarnoista!

    • Aada

      ...ja kirpputoreilta. Itse näin kerran saarnakokoelmat erään kirpputorin ikkunassa, josta ne sitten aika pian myytiin.
      Mm. esikoislestadiolaisten rukoushuoneen kirjanmyyntikaapissa olen nähnyt uudempia laitoksia saarnoista. Vanhat laitokset ovat vain paljon värikkäämpää kieltä ja ainakin itse luen niitä mieluummin.

    • Tiedän

      Kirkkopostilla, sanajärjestys yms. virheitä käsikirjoituksiin verrattuna, ns. leeviläisiltä. Puhtaat saarnat, ns. leeviläisiltä.
      Nya Evangeliepostilla, Ruotsin puolelta kirjakaupoista, ainakin Haaparannalta.

      Kaikki muut, Postilla I-II, Uusi postilla, Kolmas postilla, Evangeliepostilla, norjankieliset ja englanninkieliset ovat enemmän tai vähemmän muokattuja toimittaneen ryhmän tarpeiden ja näkemysten mukaan. Jopa Häklin toimittama Saarnoja, jossa saarnojen pitäisi olla toistettuina tarkasti kirjoitusvirheineen, sisältää (ilmeisesti käsikirjoituksen huolimattomasta luvusta johtuvia) sanojen vaihtumisia.

      • puhdas

        Voi miten pössöä porukkaa,kyllä olis hoidontarvetta...Alistusta,psyykkistä väkivaltaa, täyttää rikoslainpykälät. Hävetkää ääliöt! Olette yhteiskunnan rutto!!


    • el kirahwi

      Esikoislestadiolaiset ry:n 1990-luvun kuluessa julkaisema kolmiosainen saarnakirjasarja on tietääkseni ainoa kokoelma, joka sisältää kaikki Laestdiuksen tunnetut saarnat. Mutta kuten edellä on sanottu näitä saarnoja on kielellisesti muokattu, joten jos haluat tutustua Laestadiuksen kieliasuun niin kannattaa hankkia leeviläisten julkaisema "Puhtaat saarnat". En kyllä tiedä mistä sitä saisi, mutta minulla on sähköpostiosoite, josta voisit tiedustella. Leeviläisten mukaan Esikoislestadiolaiset ry:n toimesta julkaistuissa saarnakokoelmissa on myös muita muutoksia kuin vain kielellisiä. Itse suhtaudun väitteeseen epäilevästi, mutta en ole tarkemmin perehtynyt asiaan.

      Esikoislestadiolaiset ry:n julkaisemia saarnakokoelmia saa ainakin esikoislestadiolaisten rukoushuoneilta. Jos et uskalla mennä itse käymään (mitä pelättävää siinä sitten olisi, en tiedä...), voin avustaa sen hankkimisessa.

      [email protected]

    • Näin

      Miksi jotkut korostavat sanaa "alkuperäinen".
      Sehän tarkoittaa käytännössä sitä, että perseet ja paskat on sanastossa paikoillaan ja alkupeisissä on tietääkseni vielä vittukin mainittuna.

      Mitä tällaisesta alkuperäisestä nyt niin pitää pulista ja vouhkata. Häpeäisivät moista. PÖH sanon minä. Lestadiushan osasi hoonosti soomeekin vielä.

      Riittää kun ne ovat nykysuomea. Siltikin niissä on vielä paljon 1850 luvun saamelaista kulttuurisanastoa, sun muuta sellaista, mikä ei taatusti äkkiä avaudu.

      Reilut 50 vuotta minäkin olen niitä kuunnellut ja esimerkiksi vain: Olen ihmetellyt joillain kohdin Lestadiuksen vapaata Raamatun referointia, mielestäni niin vapaamuotoista Raamatun tulkintaa, että alta pois. Joskin myös syvällistä hengellistä sanomaa, ei sen puoleen.

      Mutta ei Lestadius sedästä Jumalaa saa tehdä, ei missään tapauksessa. Niin että ruvetaan hänen hätäisesti, sunnuntaksi kyhätyissä saarnakartoissaan olevia pilkkujakin jo viilaamaan. Typerää ihmispalvontaa, sanon minä.

    • mustafa

      Kokoelma Saarnat I-III on sen verran uusi (viimeinen osa ilmestyi v. 2000), että voi olla vaikee löytää käytettynä.

      Tämä viimeisin käännös on "väärennös" eli saarnat on muokattu suomenkielisiksi. Käännöstyö on pyritty tekemään alkuperäisen (siis LLL:n) käsikirjoitusten pohjalta.

      LLL itse kirjoitteli saarnoja tupakka-askin kansiin ja poronlihakaupan käärepapereihin. Näistä sitten lähes luku- ja kirjoitustaitoinen Lapin kansa kopioi versioita omaan käyttöönsä. Kopioista käytetään usein nimitystä "aito" ja "alkuperäinen", koska suurin osa aiemmista kokoelmista on tehty niiden pohjalta.

      Oikeasti aidot ja alkuperäiset - siltä osin kun niitä on säilynyt - on tietääkseni sijoitettu Oulun maakunta-arkistoon. Siellä voipi käydä tarkistelemassa miltä osin se oma versio on Lestadiuksen käsialaa.

      "Autuas on se joka uskoo vaikka ei näe"

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Onko kaivattusi ulkonäkö

      tarpeeksi miellyttävä? 🥕
      Ikävä
      55
      1226
    2. Toivotko koskaan mies...

      Että nähtäis ja aloitettais alusta, puhtaalta pöydältä tutustuminen. Olit oikeassa ei me kunnolla tunnettu. Olin hölmö.
      Ikävä
      92
      1214
    3. Tämän päivän puukotusuutinen

      Epäillyn tuntomerkit? Nisti vai matu? Laittaisin betsit jälkimmäiselle.
      Seinäjoki
      17
      1060
    4. Svty paska työpaikka

      Elekää kukaan hakeku sinne töihin.
      Suomussalmi
      18
      925
    5. Olisin valmis salaisiin tapaamisiin

      Juuri sinun kanssasi mies. Olet saanut minun pääni pyörälle ja ajatukseni pyörimään ympärilläsi. Hittoon velvollisuudet
      Intohimo
      45
      813
    6. Kyllä näin 45 vuotiaana miehenä pitää sanoo, että 40-50v naiset näyttää vanhoilta

      Niin väsynyttä, silmäryppyä, harmaata hiusta jne jne
      Ikävä
      112
      788
    7. Olisit voinut olla...

      ....ihan tavallinen ihminen, terve mieleltään ja kropaltaan, hyvä seuraihminen ja luotettava kumppani. Mutta ei, olit n
      Ikävä
      64
      742
    8. Onko viisikko aktivoitunut

      Taas ruumis !! Viisikko ryskää kukaan ei pärjää
      Seinäjoki
      14
      730
    9. Olet ihana mies

      Mun söpöliini 🙊😘
      Ikävä
      38
      619
    10. YT skoda Transtech

      Noin 200 saa potkut. Saksikäsipetturi ajoi suomen konkkaan ja tarkkikselle. Totaalinen Petosjytky..
      Kajaani
      72
      613
    Aihe