Osaisiko joku neuvoa miten kyseinen aalto-opin tehtävä lasketaan?
Valonsäde kulkee 2,5cm paksun ilmassa olevan lasilevyn läpi. Lasin taittokerroin on 1,51 ja valonsäteen tulokulma on 55astetta. Laske yhdensuuntaissiirtymän d suuruus.
Eli lähinnä tarvitsisin apua miten ja mihin kohtaan muodostetaan kolmio, josta d lasketaan.
Kiitos!
yhdensuuntaissiirtymä
7
5059
Vastaukset
- lasin taittuma
Lue läksysi ja tee kotitehtäväsi itse.Kirja käteen ja pois täältä kyselemästä.
- wakey
Kiitos kehittävästä kommentista. Ongelmana on se, että lukiosta on jo aikaa enkä yksinkertaisesti muista tuota asiaa, kirja, jossa tehtävä on ei selitä asiaa ja lukion trigonometrian kirjat on myyty.
- .--.
Piirtelin: http://img340.imageshack.us/my.php?image=14042007015gy5.png
- wakey
Tähän vaiheeseen asti minäkin olen päässyt.Muitakin kulmia olen laskenut, mutta kolmion saaminen, jossa olisi molemmat sivut x ja d, ja josta saisin ratkaistua yhdensuuntaissiirtymän on se vaikein osuus.
- .--.
wakey kirjoitti:
Tähän vaiheeseen asti minäkin olen päässyt.Muitakin kulmia olen laskenut, mutta kolmion saaminen, jossa olisi molemmat sivut x ja d, ja josta saisin ratkaistua yhdensuuntaissiirtymän on se vaikein osuus.
n_i sin(a) = n_l sin(b), siis sin(b) = n_i/n_l sin(a)
Selvästi d = ysin(b), missä y on tuo lasin sisällä kulkevan säteen pituus. y on siis suorakulmaisen kolmion, jossa x on toinen kateetti, hypotenuusa. Tuolta saadaan kulmaksi
gamma = 180 - a - (90 - b) = 90 - a b = 90 - a arcsin(n_i/n_l sin(a))
Nyt x = y cos(gamma) = d n_l/(n_i sin(a)) cos(90 - a arcsin(n_i/n_l sin(a))) = 1.7 cm
Ellen tehnyt virheitä.
http://img133.imageshack.us/my.php?image=140420070152lc3.png piirsin gamman.
- Hanna5555
Jos joku vielä googlettaa aiheesta (yhdensuuntaissiirtymästä:)
Kun olet ratkaissut trigonometrialla (levyssä olevan kolmion) hypotenuusan tehtävästä, niin jatka näin:
yhdensuuntaissiirt=
sin (alfa miinus beeta) kertaa hypotenuusa
Turha kysyä minulta miksi, mutta oikea vastaus tulee näin ;) - Anonyymi
15 vuoden jälkeen voin kertoa, että sinun on käytettävä sinilausetta.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 703159
- 622505
Hei........
Pelkkä sun näkeminen saa mut hymyilemään pitkin iltaa. Oot niin 🤩😘 Edellinen poistettiin.562146Mitä sanoa pituudeksi näillä mittaustuloksilla?
Jos jossain tarttee ilmoittaa pituus sentin tarkkuudella? Mitattu neljästi virallisesti ja mittaustulokset on olleet 1942055- 551962
- 421594
- 401570
Mä en jaksa suojella sua enää
Oot osa mun tarinaa ja ensirakkaus 🩷🌈 Olisiko niin kauheata, jos muutkin ystävämme tietäisivät? Se on jo niin vanha ”t141263EU:n uusin idea - jatkossa joudut tunnistautumaan kun katsot PORNOA!
"Pornon katsominen muuttuu täysin Euroopan komissio on kehittänyt sovelluksen, jolla internetin käyttäjä voi todistaa p1391168- 61093