Miten länsimaisesta kuluttamisesta tulisi kohtuullista?
Sitä pohditaan 'nuukuusviikolla'.
Järkevän kulutuksen teema-
viikko juhlii 20.-v.synttäreitään.
Kaikenikäiset kansalaiset haastetaan miettimään,
onko OMA kulutus järkevällä tasolla.
Jos kaikki kuluttaisivat niin paljon kuin suomalaiset, tarvittaisiin neljän maapallon luonnonvarat.
Vaikka kuluttaminen on varallisuuden kasvun myötä lisääntynyt, ONNELLISUUS EI ole lisääntynyt vastaavalla tavalla.
Luonnonvarojen tuhlaus
17
833
Vastaukset
- Laihian malli
Nuukuusviikko 16. - 18. huhtikuuta.
Sen järjestää Kierrätysliike, joka koostuu 19 kansalaisjärjestöstä.
Maapallo täyttyy kaatopaikoista, joista myrkylliset kaasut nousevat.
Haluatko olla estämässä sitä?
Lisätietoja:http://www.nuukuusviikko.net- pahempaa kuin suomalainen
... kirjoitti:
Vastuuta eivät ota ilmastosta ei mistään.
Sieltä tunkee rappio yli maapallon.
Vaikka toiselta kantilta katsoen, kyllähän Euroopassa yhtä lailla leveillään, isommat autot, ylipainoiset ihmiset, joita viedään kyydillä.
- Röntti
En siedä tuota nuukuuden höpötystä. Koko nuoruus meni nuukuudessa. Oli ruisleipä repussa, maitohinkki kädessä ja kylmähkö vinttikamari koulukortteerissa. Kaurapuuroa riitti. Vaatteissa ei ollut kehumista lämpimyyden suhteen. Sitten nuukailtiin kymmeniä vuosia oman kodin hankkimisen vuoksi. Siinä kyllin minun osaltani. Nyt ajattelen ja muistan lapsia ja lastenlapsia.
- mutta silti:
Silloin olin onnellinen puutteesta huolimatta!
En nykyisinkään kadehdi liikalihavia, kyydillä meneviä ihmisiä,
he näyttävät onnettomilta,
samoin kuin nuo suurimmat pudottajat.
Onneksi en ole koskaan ollut heidän kengissään. - Hintriika1
mutta silti: kirjoitti:
Silloin olin onnellinen puutteesta huolimatta!
En nykyisinkään kadehdi liikalihavia, kyydillä meneviä ihmisiä,
he näyttävät onnettomilta,
samoin kuin nuo suurimmat pudottajat.
Onneksi en ole koskaan ollut heidän kengissään.Onneksi on omat kengät, ettei tarvitse toisen kengissä olla. Enkä halua myöskään toisen housuilla tuleen istua. Siinä se omaisuus melkein onkin.
- joka ei ymmärtänyt:
Hintriika1 kirjoitti:
Onneksi on omat kengät, ettei tarvitse toisen kengissä olla. Enkä halua myöskään toisen housuilla tuleen istua. Siinä se omaisuus melkein onkin.
"olla jonkun kengissä"
tarkoittaa samaa kuin
"olla toisen asemassa", siis olla tuo toinen. :)) - Liisis
mutta silti: kirjoitti:
Silloin olin onnellinen puutteesta huolimatta!
En nykyisinkään kadehdi liikalihavia, kyydillä meneviä ihmisiä,
he näyttävät onnettomilta,
samoin kuin nuo suurimmat pudottajat.
Onneksi en ole koskaan ollut heidän kengissään.Lihavuusgeeni perintönä on suuri onnettomuus. Ei pysty ikinä laiheliiniksi.
- Maalaismies*
Suurteollisuus ja massaturismi ovat pahimmat luonnon pilaajat. Kuka niihin rohkenee kajota, koska tuottoa pitää tulla vuosi vuodelta enemmän.
Tätä ikäluokkaa taitaa olla vaikea saada tuhlaamisesta kiinni. Meitähän päinvastoin syytetään rahojen "makkuuttamisesta". Eiköhän suurin osa tästä ikäluokasta ole niitä ihmisiä, jotka ovat jo lapsuudessaan sisäistäneet sammakon poikaselleen antaman ohjeen:
- Syö säästäen savea!
Vaikkei eläkeindeksi hillitsisikään kulutusta, emme siltikään uskoisi, että onnellisuuden ja ostamisen välille voi vetää yhtäläisyysmerkin.- sekä
kannustaminen kulutuksen vähentämiseen
pitäisikin meidän kohdistaa jälkikasvuumme,
joiden maailma alusta asti on ollut
erilainen kuin meidän aikoinaan. - Liimataisen paappa
sekä kirjoitti:
kannustaminen kulutuksen vähentämiseen
pitäisikin meidän kohdistaa jälkikasvuumme,
joiden maailma alusta asti on ollut
erilainen kuin meidän aikoinaan.Jos ei tähän mennessä ole opetettu jälkikasvuamme on keski-ikäisiä ihmisiä turha yrittää opettaa.
Nykyjään ne opettaa lapsia tarhoissa ja kouluissa ja lapset sitten neuvoo vanhmpiaan. Liimataisen paappa kirjoitti:
Jos ei tähän mennessä ole opetettu jälkikasvuamme on keski-ikäisiä ihmisiä turha yrittää opettaa.
Nykyjään ne opettaa lapsia tarhoissa ja kouluissa ja lapset sitten neuvoo vanhmpiaan.ovat sitä jälkikasvuamme.
Paljonkos paapallakin jo on heitä siunaantunut?
Oletko jo isopaappakin?
Kaikille voit 'eettistä kuluttamista' ja jätteiden
lajittelua opastaa. :))
- Maalaismies*
"Leimuavat, ukkosen salamat;
ei ole rauhaa, asiat eivät ole hyvin.
Sadat virrat kuohuvat yli, tulvivat,
vuorten huiput murtuvat ja romahtavat,
korkeat kukkulat muuttuvat laaksoiksi,
syvät laaksot kummuiksi.
Voi näiden päivien ihmisiä!
Miksi kukaan ei estänyt tätä?"
Säkeet ovat kiinalaisesta "Laulujen kirjasta" kolmen vuosituhannen takaa.- Luulin,
että tänään olisit nuo säkeet kirjoittanut!
Niin hyvin sopivat meidän aikaamme.
~ - nuukuuteen
Luulin, kirjoitti:
että tänään olisit nuo säkeet kirjoittanut!
Niin hyvin sopivat meidän aikaamme.
~liittyviä viestejä Hintriikalla, SillaN:illa ja Likka 321:llä, käykäähän lukemassa.
Teema on hyvä ja kannatettava. nuukuuteen kirjoitti:
liittyviä viestejä Hintriikalla, SillaN:illa ja Likka 321:llä, käykäähän lukemassa.
Teema on hyvä ja kannatettava.niin toivon, että asennetta edelleen riittää!
Viisaasti ostaminen ja jätteiden lajitteleminen
on hyvä, sillä pitäähän lapsiemme lastenkin jne...
vielä elää täällä.
Ei ole kiva, jos maailma on kaatopaikkoja täynnä.
Kiitos kaikille vastanneille, avasin ilman rekattua nikkiäni, vastailinkinsillä tavalla, mutta asia tuli puiduksi mielestäni aika monipuolisesti.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mitä aiot tehdä uudenvuoden aattona
Mitä olet suunnitellut tekeväsi uudenvuoden aattona ja aiotko ensi vuonna tehdä jotain muutoksia tai uudenvuoden lupauks2074476Marin sitä, Marin tätä, yhyy yhyy, persut jaksaa vollottaa
On nuo persut kyllä surkeaa porukkaa. Edelleen itkevät jonkun Marinin perään, vaikka itse ovat tuhonneet Suomen kansan t853228Väestönsiirtoa itään?
Ano "the Russo" Turtiainen sai poliittisen turvapaikan Venäjältä. Pian lähtee varmaan Nazima Nuzima ja Kiljusen väki per881767Ikävä sinua..
Kauan on aikaa kulunut ja asioita tapahtunut. Mutta sinä M-ies olet edelleen vain mielessäni. En tiedä loinko sinusta va131367Muistattekos kuinka persujen Salainen Akentti kävi Putinin leirillä
Hakemassa jamesbondimaista vakoiluoppia paikan päällä Venäjällä? Siitä ei edes Suomea suojeleva viranomainen saanut puhu181336Vuoden luetuimmat: Mikä on Pelle Miljoonan taiteilijaeläkkeen suuruus?
Pelle Miljoonan eläkkeen suuruus kiinnosti lukijoita tänä vuonna. Artikkeli on Suomi24 Viihteen luetuimpia juttuja v. 20241183Lindtmanin pääministeriys lähenee päivä päivältä
Suomen kansan kissanpäivät alkavat siitä hetkestä, kun presidentti Stubb on tehnyt nimityksen. Ainoastaan ylin tulodesi101121Riikka Purra sanoo, että sietokykyni vittumaisiin ihmisiin alkaa olla lopussa.
https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/be8f784d-fa24-44d6-b59a-b9b83b629b28 Riikka Purra sanoo medialle suorat sanat vitt2481119- 501118
- 511026