Onko nuoremmilla oikeus onnistua, ehkä vaikeuksienkin kautta.
Naapuri 75v remontoi mökkiä ja sanoi, ei ne pojat mitään tee. Miksi?
Teetkö ITE!
11
1002
Vastaukset
- joutilas*
on niin tökerö, että sen puolesta erhtyy tekemään jonkin ikävän työn. Tarkkana saa olla tuommosen kanssa, hyväksikäyttäjä selvästi koko mies. Antaa pojan vaan yrittää ei kannata mennä lähellekään.
En oikein ymmärtänyt, mitä tarkoitit. Isä ja omat pojatko esimerkissäsi olivat?
Mahtaakohan olla niin, että ihmisen, erityisesti miehen, joka on tottunut tekemään kaiken itse, on vaikea tunnustaa ettei enää pysty samaan kuin nuorempana. Vaikka taito on tallella, voimat vähenevät.
Toisaalta, kun aikoinaan on opettanut omat poikansa tekeviksi, on ylpeä siitä, ettei heillä ole peukalo keskellä kämmentä.
Siltikin näyttää olevan vaikeaa pyytää heiltä apua. Vieraalta sitä ei pyydetä ollenkaan.pojat kelpaa pihatöihin, mutta rakennustyöhön
eivät osallistu, isä on erittäin tarkantyön tekijä.
Ottanut mielestäni liian ison roolin itselleen,
pojat ei ole saaneet pienenä luottamusta eivätkä välitä isonakaan, olisko niin? Isä valittaa kuitenkin vanhhuuttaan välillä.jjoutava5 kirjoitti:
pojat kelpaa pihatöihin, mutta rakennustyöhön
eivät osallistu, isä on erittäin tarkantyön tekijä.
Ottanut mielestäni liian ison roolin itselleen,
pojat ei ole saaneet pienenä luottamusta eivätkä välitä isonakaan, olisko niin? Isä valittaa kuitenkin vanhhuuttaan välillä.Tunnen läheisesti miehen, joka infarktin jälkeen toipilaana ollessaan häpesi ja stressaantui, kun vaimo "joutui" luomaan lumet kuistin edestä.
Sattui vielä luminen talvi, ja vaimo olisi mielellään mennyt luomaan lumet katoltakin.
Se olisi varmaan ollut lähes toisen infarktin paikka. Onneksi pojat ennättivät oma-aloitteisesti talkoisiin, ja toipilaskin oli tyytyväinen. (Jopa ylpeä, kun naapurin rouva kehui poikia ripeiksi ja suri, ettei heidän poikaansa saa halolla ja haulikollakaan tekemään mitään.)
- Emmilä
Kyllä pojat tokenevat tekemään ihan mitä vaan kohta, kun vaimon, elämän eliksiirin saavat. Paneppa merkille.
Isä remontoi oman mökkinsä, pojat rakentavat vaikka linnan. kumppanin poikia, sanoin että minua huippaa mökin katolla, se meni täydestä, sanoivat, kyllä he laittaa sen hormin. Odottavatkin sellaista tunnustamista.
Ei kai ne niin huonosti sitä tee, turha pelätä.- Kirveli
aikanaan oppia aika omatoimisiksi, kun itselläni selkä reistaili kovasti nuorempana, ja lisäksi olen aika alamittainen. Pojat huomasivat olevansa kovasti tarpeen. Myös työskentely vammaisten parissa kasvatti heitä molempia joten he ymmärtävät erillaisia ihmisiä . Siitä olen iloinen, varsinkin kun tuntuu että en itse heitä varsinaisesti oikein 'kasvattanutkaan.'
- omin käsin
teen sen usein ite, valitettavasti.
- onkkeli
Täällä maaseudulla etsitään kovasti Ite- taiteilijoita, nykykansantaiteilijoita, joita kyllä joka kylästä löytyy.
Kädentaitoja riittää .jjoutava5 kirjoitti:
tuli yllättäen, löytyy ITE haussa.
Kiitos Onkkeli!
Vieläkö joku väittää eettei ole asiaa.Olen aina ollut vähän liikaakin 'minä ite', kun jouduin pärjäämään ite jo aika varhain. Silloin ei voinut tukeutua kehenkään toiseen ja ehkä siinä kasvaa liiaksikin itsenäiseksi ja itsepäiseksi,ja ehkä ei aina osaa ottaa toisia ihmisiä huomioon.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mitä aiot tehdä uudenvuoden aattona
Mitä olet suunnitellut tekeväsi uudenvuoden aattona ja aiotko ensi vuonna tehdä jotain muutoksia tai uudenvuoden lupauks2084545Marin sitä, Marin tätä, yhyy yhyy, persut jaksaa vollottaa
On nuo persut kyllä surkeaa porukkaa. Edelleen itkevät jonkun Marinin perään, vaikka itse ovat tuhonneet Suomen kansan t1023294Väestönsiirtoa itään?
Ano "the Russo" Turtiainen sai poliittisen turvapaikan Venäjältä. Pian lähtee varmaan Nazima Nuzima ja Kiljusen väki per881797Ikävä sinua..
Kauan on aikaa kulunut ja asioita tapahtunut. Mutta sinä M-ies olet edelleen vain mielessäni. En tiedä loinko sinusta va131407Muistattekos kuinka persujen Salainen Akentti kävi Putinin leirillä
Hakemassa jamesbondimaista vakoiluoppia paikan päällä Venäjällä? Siitä ei edes Suomea suojeleva viranomainen saanut puhu181346Vuoden luetuimmat: Mikä on Pelle Miljoonan taiteilijaeläkkeen suuruus?
Pelle Miljoonan eläkkeen suuruus kiinnosti lukijoita tänä vuonna. Artikkeli on Suomi24 Viihteen luetuimpia juttuja v. 20241253Riikka Purra sanoo, että sietokykyni vittumaisiin ihmisiin alkaa olla lopussa.
https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/be8f784d-fa24-44d6-b59a-b9b83b629b28 Riikka Purra sanoo medialle suorat sanat vitt2561180- 521168
Lindtmanin pääministeriys lähenee päivä päivältä
Suomen kansan kissanpäivät alkavat siitä hetkestä, kun presidentti Stubb on tehnyt nimityksen. Ainoastaan ylin tulodesi101141- 551069