mp3 -> m4a muotoon?

Tonzzaz

Elikkäs, pitäsi muuntaa mp3 kappaleita m4a muotoon, jotta voisin ne sitten puhelimeeni tunkea. ei sillä, ettei acc tai mp3 muoto toimis, ne vaan sattuvat viemään pikkuisen liikaa tilaa. Nokia pc suitilla onnuisti ennen vaivatta, mutta pc suitissa on nyt jokin ongelma, ei siirrä/muunna kappaleita. eli oisko jotain ohjelmaa mikä muuntas mp3 m4a muotoon. googletin muutaman ohjelman, mutta niillä sain vain acc jotain muuta turhaa. kiitos

2

1011

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • iTunesilla

      ".m4a" sattuu olemaan AAC-koodatun tiedoston pääte ja tuotahan käyttää iTunes sekä iPod. Myös Nokia tukee aac-koodausta joissain kännyköissään. Ainakin wintoosaan asennettu uusin iTunes käyttää nimenomaan ".m4a" päätettä eikä ".aac":tä.

      Ylivoimaisesti paras tapa on siis ladata osoitteesta www.apple.fi uusin iTunes joka siis toimii ihan sellaisenaan ilman mitään verkkokauppaa ja ohjelmalla voi muuntaa niin CD-levyjä kuin levyllä olevia tiedostoja AAC- tai mp3-muotoon.

      AAC on mp3 pakkausta parempi pienillä bittinopeuksilla joten tiedostotkin ovat hieman pienempiä mutta jos menet muokkaamaan yhdellä häviöllisella pakkauksella (mp3) tehtyjä äänitiedostoja toiseen, menetät kyllä äänenlaadussa enemmän kuin koossa.

      Nokian mukana tulevien PC-ohjelmien lataamista en todellakaan suosittele koska, kuten huomasit, saa olla tyytyväinen jos kone ylipäätänsä enää toimii noksun PC Sceissen asennuksen jälkeen.

      • PC suitessa

        nokian PC Scheissen käyttämä AAC-variantti on ilmeisesti eAAC joka on AAC:n mataliin bittinopeuksiin optimoitu laajennus. Pelkkä tiedostopääte ".m4a" ei siis kerro vielä mistä codecista on kyse.

        http://en.wikipedia.org/wiki/EAAC+

        Jutusta selviääkin muita ilmaiseksi ladattavia ohjelmia joilla tuota saa tehtyä eli Sonyn Sonic Stage ja Nerollakin on joku viritys.

        Kuten jutusta selviää, mitään kovin suurta ohjelmakirjastoa ei tuohon formaattiin kannata muuttaa koska tuki on todella marginaalista mp3:een tai AAC:hen verrattuna.

        Äänen laatua koskevat kommentit koskevat tietenkin tilannetta jossa eAAC koodaus on tehty alkuperäisestä ohjelmalähteestä eli CD-levyltä. Jo kertaalleen pakattujen mp3:en muuttaminen tuohon formaattiin tekee aika pahaa jälkeä.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ukrainan ulkoministeri: Moskova aistii tappion Ukrainassa

      Dmytro Kuleban mukaan Venäjä yrittää puheillaan pelotella länsimaita. Ukrainan ulkoministerin Dmytro Kuleban mukaan Venäjän esittämät varoitukset kol
      NATO
      262
      4341
    2. Stefu haikailee

      Julkaisi stooreissa kuvan vickestä. Sitten Martinasta treenaamassa Hangossa ulkona. Hmm.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      265
      3538
    3. Harmi mies ettet arvostanut

      Minua tarpeeksi. Myöhemmin kaikki olisi palkittu ja olisin antanut sinulle aitoa rakkautta. Tämä sattuu mutta yritän ajatella, että ehkä se rakkaus ku
      Ikävä
      159
      1861
    4. Oi! Legandaarinen Vesa-Matti "Vesku" Loiri, 77, poseeraa kahdessa eri kuvassa - Some riemastui!

      Vesa-Matti "Vesku" Loiri on kyllä legenda jo eläessään. Hienoa nähdä, että virtaa piisaa. Voimia, iloa ja eloa, Vesku! https://www.suomi24.fi/viihde
      Suomalaiset julkkikset
      25
      1734
    5. Lavrov väläyttelee WW3:sta

      Venäjän ulkoministeri Sergei Lavrov varoittaa, että kolmannen maailmansodan uhka on todellinen. Lavrov sanoi venäläiselle uutistoimisto Interfaxille,
      Maailman menoa
      299
      1457
    6. Ketä Sofia fanit veikkaatte seuraavaksi lompakoksi?

      Kenestä Sofia höynäyttää itselleen seuraavan lompakon?
      Kotimaiset julkkisjuorut
      133
      989
    7. Suomi24 kysely: ihmisten kuplautumista ei pääosin koeta vakavaksi ongelmaksi

      “Kuplautumista on mahdotonta estää. Ihmiset ovat aina viihtyneet samankaltaiset arvot ja maailmankatsomuksen jakavassa seurassa ja muodostaneet sen pe
      Suomi24 Blogi ★
      18
      896
    8. Voiko hyvää omatuntoa ostaa?

      Olen tässä nyt muutaman päivän paininut erään rahaan liittyvän pulman kanssa. Kerron ensin vähän taustaa ... Eli erosin 15 vuoden parisuhteesta 9 vuo
      Sinkut
      235
      869
    9. en vaan saa häntä pois

      Mielestäni pyörimästä. Onko kellekään toiselle käynyt näin? Ihastuin pakkomielteisesti noin vuosi sitten erääseen naiseen. Ei vaan katoa mielestä va
      Ikävä
      115
      862
    Aihe