Suomen opiskelu

ei enää ruotsia

Aikaisemmassa viestiketjussa neuvottiin vaihtamaan maistraatissa äidinkielekseen englannin, jotta ei tarvitsisi opiskella ruotsia. Haluaisinkin nyt kysyä pari kysymystä niiltä, jotka asiasta tietävät.

1.Olen käynyt jo pakolliset äidinkielen ja englannin kurssit (kirjoitin ne myös syksyllä -07). Joutuisinko käymään äidinkielen kursseja enganniksi tai jotain vastaavaa?

2.Minun pitäisi suorittaa toinen kotimainen kieli (valitsen suomen). Järjestetäänkö tätä kaikissa aikuislukioissa tai etäopiskeluna?

En halua kysella em. asioita omasta koulusta, koska osa henkilökunnasta on haluttomia vastaamaan näihin kysymyksiin. Kiitos vastauksista.

4

949

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • pitkilleen!

      Paljon helpommalla pääset opiskelemalla ruotsia.
      Ja eiköhän ne kysele koulussakin jos ykskaks sudeettisavolainen laittaa äidinkieleksi englannin! Pitää siitä olla todistus vähintään kotipaikkakunnasta! (Ala-Nilviä ei kuulosta englantilaiselta!)

      • ole vaihtaa englantiin

        Ruotsin kieli on vaikea ja turha kieli, jonka opiskelu ei kiinnosta yhtään. Mikäli opinnot olisivat vasta alkaneet, vaihtaisin heti äidinkieleni englanniksi. Lisää tietoa täällä: http://www.cc.jyu.fi/~pasaojan/ilmoitus.html


      • pääsis ÄIDINKIELEN
        ole vaihtaa englantiin kirjoitti:

        Ruotsin kieli on vaikea ja turha kieli, jonka opiskelu ei kiinnosta yhtään. Mikäli opinnot olisivat vasta alkaneet, vaihtaisin heti äidinkieleni englanniksi. Lisää tietoa täällä: http://www.cc.jyu.fi/~pasaojan/ilmoitus.html

        eli englannin tentistä läpi. Vähänkös olis noloa...you sun of a pits


    • Tuulian-

      Harmi, olet saanut vastauksia niiltä, jotka nähtävästi eivät oikein tunne asiaa.

      Olet kirjoittanut jo äidinkielen ja muutakin, siitä päättelen, että olet lukio-opinnoissasi jo varsin pitkällä.

      Kyllä äidinkielen vaihtaminen englantiin on mahdollista maistraatissa. Tiedän itse opiskelijoita, jotka ovat näin tehneet, koska ovat olleet käytännössä kaksikielisiä ja oikeasti englanti on ollut vahvempi tai ainakin yhtä vahva.

      Lukiossa ei ole olemassa englanti äidinkielenä -oppimäärää. On vain A-englanti, joten tässä suhteessa englannin opiskelusi eivät muutu mitenkään. Kirjoitat A-englannin, saat A-englannin arvosanan päättötodistukseen.

      Äidinkielessä on olemassa kaksi erilaista oppimäärää. Toinen on äidinkieli ja kirjallisuus (jota siis olet opiskellut tähän asti) ja toinen on suomi toisena kielenä, joka siis on eri asia kuin toinen kotimainen, joka on ruotsinkielisille suomi ja suomenkielisille ruotsi. Sinua koskeva äidinkielen oppimäärä olisi "suomi toisena kielenä" ja englanninkielisenä sinulla olisi oikeus kirjoittaa se. Jos koulussasi opetetaan suomea toisena kielenä, ei myöskään ole itsestään selvää, että suorittamasi äidinkielen kurssit vastaavat suomen kursseja. Kaikissa kouluissa ei opeteta erikseen suomea toisena kielenä, mutta äidinkielen kurssien yhteydessäkin toteutetussa opetuksessa vieraskielisellä on oikeus saada arviointi S2-oppimäärän mukaan.

      Se, saisitko äidinkieltä vaihtamall vapautuksen ruotsista, ei kuitenkaan olisi itsestään selvää. Ruotsin vapautuksia annetaan ns kohtuullistamispykälän perusteella, eli perusteena vapautukselle on se, että ruotsin opiskelu katsotaan kohdallasi kohtuuttomaksi. Siihen EI RIITÄ, että äidinkielesi ei ole suomi. Jos olet peruskoulussa opiskellut ruotsia, eikä sinulla ole ollut siellä vapautusta, ei ole yleensä kohtuutonta opiskella ruotsia myös lukiossa. Jos olet käynyt koko peruskoulusi Suomessa, ei yleensä ole kohtuutonta opiskella sitä, mitä muutkin.

      Ruotsin kielen opiskelusta vapauttaminen koskee siis niitä, joiden äidinkieli on jokin muu kuin suomi ja he ovat tulleet Suomeen vasta kesken peruskoulun, jo lähellä yläastetta, jolloin on parempi keskittyä opiskelemaan suomea eikä hajottaa energiaa sekä suomeen että ruotsiin. Ruotsin kielestä voidaan vapauttaa lukiossa myös sellainen suomalainen, joka on käynyt (perus)koulunsa ulkomailla, eikä ole koskaan opiskellut ruotsia, jos ruotsin opiskelu lukiossa olisi kohtuutonta. Näissä on kuitenkin aina rehtorilla harkintavalta, mikä on kohtuutonta. Jos esim oppii kieliä helposti ja ottaa ohjelmaansa lukiossa uusia lyhyitä kieliä, miksi sitten juuri ruotsista pitäisi vapauttaa?

      Toivottavasti tämä selvensi asiaa, joka on todella monimutkainen ja sisältää monia käsitteitä ja kysymyksiä. Työskentelen itse tehtävässä, jossa käsittelen näitä vapautushakemuksia, ja näen tämän asioiden kirjon sitä kautta. Toivottavasti kuitenkin rohkaistut menemään koulusi opolle tai rehtorille, koska he tuntevat tilanteesi, eikä ruotsin vapautukseen ole olemassa automaattisia syitä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riitta-Liisa ja Toni Roponen: Ero! Riitta-Liisa Roponen kertoo asiasta Instagramissa.

      Riitta-Liisa ja Toni Roponen eroavat. Riitta-Liisa Roponen kertoo asiasta Instagramissa. – Talvi on ollut elämäni synk
      Maailman menoa
      85
      3270
    2. Sinä vain tulit elämääni

      Ja joku tarkoitus sillä on ollut. Näyttämään mitä olen ja kuinka arvokas voisin olla. Se muutti ja käänsi elämäni suunna
      Ikävä
      92
      1869
    3. Tiesitkö mies

      Kuinka paljon mulla oli tunteita sua kohtaan? Jos et tiennyt,olisiko tietäminen vaikuttanut tapahtumiin? Ihmettelen kyll
      Ikävä
      87
      1703
    4. Nuorempi mies

      Olen tänään ajatellut sua paljon, miten toimittaisiin makuuhuoneessa jne! 😏🔥
      Ikävä
      141
      1552
    5. Millaisia ajatuksia on kaivatusta ja tilanteestanne tänään?

      Kerro omista mietteistäsi tai lähetä terveisiä. Ehkä hän lukee ja lähettää sinulle takaisin omia mietteitään.
      Ikävä
      65
      1458
    6. Miksi teillä meni...

      ...välit poikki kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      162
      1423
    7. Mies, mitä minun pitäisi tehdä

      Niin, mitä naisen siis pitäisi tehdä, että lähestyisit ja tekisit aloitteen? Mikä on riittävä kiinnostuksen osoitus juur
      Ikävä
      94
      1345
    8. Toivottavasti et mussukka elättele toiveita meikäläisen suhteen

      Tiedän mitä olet touhunnut joten aivan turha haaveilla mistään enää 👍
      Ikävä
      167
      1341
    9. Jos siis saamme

      Sen keskusteluyhteyden niin olisitko jo sinäkin rehellinen ❤️🙏 ne jää meidän välisiksi kaikki. Tarvitsemme toisiamme, j
      Ikävä
      100
      1284
    10. Onko sinulla

      Joku nyt huonosti? :(
      Ikävä
      86
      1247
    Aihe