väärä susi jos niille annetaan kaatolupa. Ensinnäkin metsästäjät kyllä tietävät hakea oikean suden, ja toisaalta esittäisin Pulliaiselle vastakysymyksen: Kun susi vie koiran, niin onko se koira jotenkin väärä, kun joutuu suden suuhun?
Nämä kuolleet ovat olleet oikeita koiria, ja myös lemmikkejä, ei metsästyskoiria kaikki.
Mikä oikeus sudella on näitä tappaa?
Pulliaisen
10
543
Vastaukset
- Jorma!
Pulliainen on populisti jolla mielipide vaihtuu aina kuulijakunnan mukaan! Maakunnassa Pulliainen puhuu susien vähentämisestä ja Helsingissä Vihreiden parissa taas vastustaa pyyntilupia!
Susiasian kanssa on elettävä! Koiria on suojeltava eri keinoilla aina tilanteen mukaan.
Kotipihalle on tehtävä panssariverkosta umpihäkki, jos haluaa pitää koiraa ulkona. Ketjuun tai juoksulankaan koiraa ei kanata laittaa suden syötiksi.
Metsästystilanteissa taas ruutia ei pidä säästellä, jos susi on käymässä koiran kimpuun suden saa ampua! Oikeus ei tuomitse, enakkotapauksia on!
Kun susimäärä kasvaa ja ne lakkaavat pelkäämästä ihmisiä on vain ajan kysymys milloin susi käy ihmisen, todenäköisesti lapsen kimpuun!
Nyt ei auta jäädä kuuntelemaan susiensuojelijoita tai Bryselin virkamiehiä vaan on puolustettava ihmisten oikeuksia asua maaseudulla, elää ja harrastaa normaalia elämää. Me metsästäjät olemme nyt etulinjassa! Perinteet velvoittavat, omia maita, ihmisiä ja kotieläimiä on suojeltava oli uhka mikä tahansa.- ei pelkää
ihmisen hajua, se on nyt tullut todistettua. Hirvet kun väkisin vähenevät niin vahingot tulevat nousemaan ensi talvena ja nyt syksyllä pihoissa ja kotieläinten joukossa.
Metsällä sudelta ei pysty koiraa suojaamaan, jos se on irti, kuten metsästyksessä on pakko olla. Ihmisen läsnäolokaan ei vaikuta, ellei ole lähietäisyydellä.
Oman käden oikeutta tulee tuskin mahdollisuutta käyttää, niin hyvin susi on tietoinen ihmisen liikkeistä. Sanoisin että ennemmin voitan lotossa kuin pääsen suden ampumaan vahingossa!
Aikoinaan kehiteltiin niitä susiliivejä koiralle, onko niitä kokeiltu, tai myynnissä? Tosin valtio ne saisi kustantaa metsästyskoirille susialueilla, samoin kuin mahdollisen susijahdinkin kustannukset metsästäjille! - jolkuttaja
ensimmäinen järkevä kommentti.
- Jorma-propaganda-Göbbels
Ei kuule sudet vie ihmisten oikeuksia asua maalla.Nämä uhoomiset alkavat kuullostamaan jo toisen maailmansodan propagandalta.
Juoksuhautaa kaivamaan ja Suur-Suomea tekemään! Metsästäjät ovat etulinjassa yhdessä rintamassa!
Perinteet velvoittavat pitämään pienempää mölinää, siellä etulinjassa, missä se sitten Jorman mielikuvitusmaailmassa sijaitseekin.
Jorma on varmaan "Raatteen tien-sankarikin", Kollaasta puhumattakaan. Jorma-propaganda-Göbbels kirjoitti:
Ei kuule sudet vie ihmisten oikeuksia asua maalla.Nämä uhoomiset alkavat kuullostamaan jo toisen maailmansodan propagandalta.
Juoksuhautaa kaivamaan ja Suur-Suomea tekemään! Metsästäjät ovat etulinjassa yhdessä rintamassa!
Perinteet velvoittavat pitämään pienempää mölinää, siellä etulinjassa, missä se sitten Jorman mielikuvitusmaailmassa sijaitseekin.
Jorma on varmaan "Raatteen tien-sankarikin", Kollaasta puhumattakaan.Näillä palstoilla saa olla suodattimet kunnossa, kun lukee näitä juttuja. Toki, joissain viesteissä on totuuttakin mukana, mutta suurin osa on pelkkää provoilua.
Summassa se oli tämä Jorma hiihdellyt, mutta oli perskules mennyt sukset ristiin ja oli kaatunna useamman kerran.- savotex
No nythä myö piästiinkii asiaan!
Meillä on pitävä etulinja. Perinteet velvottavat!
Pankee semmonen ranttali piälle, että ajakee sujet takas Venäjälle ja perustakee vielä susiturva-vyöhyke vanhalle rajalle asti. Suatas Karjala takas!
Miulla oiskii selevittämättömiä asioita naupurin kanssa. Mutta kun työ ootta niin hurjaluontosia,niin miun ei tarvii puuttua käytännön asioihin.Ilimottakee, millonka piäsen muuttohommiin Karjalan laulumaille.
Mutta mitenkä hoijettas vähä rankempi uhka. Isät esti itä-nuapurin tulon Suomeen asseilla. Mutta nyt ne vallotaa kaikki rannat setelitukolla.
Ei kai isänmaan omistajista oo tullu ahneita? - Se on
Niin se pulliainen
- leipä.
Puhut Jorma mun suulla, tätä menoa ei kestä maaseutu, osaa pedot myö asutuskeskuksiin.
- vaan joku muu
ei tässä kuule oikeudesta olekaan kyse, vaan puudelin kuoleman pelosta. Ihan oikean mettäkoiran kuolema on tilastollinen pakko. Joskus jää auton alle, joskus hukkuu, joskus susi vie..Puudelin kohtalo e liikuta kun hermoheikkoa omistajaa
Osta hame /ala virkkaamaan iltaisin, niin helpottaa.- virkkasin jo
äiteen puikoilla vahvasta villalangasta liivin koiralle, ja ujutin mukaan sorvin lastuja. menee siinä suelta hiukan aikaa päästä lihaan käsiksi, siis hampaiksi, ja voipi tulla mahanpurujaki.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
SDP on vastuunkantaja, ja siksi suosituin kansan keskuudessa
Kiusaamiseenkin SDP puuttuu heti sellaisen tultua ilmi. Esimerkiksi persut lakaisevat nämä maton alle ja pahentavat site1386305Punavihreät puolueet haluavat Suomeen satoja tuhansia kehitysmaalaisia
SDP, vihreät ja vassarit haluavat nostaa esim. pakolaiskiintiötä todella paljon. Orpon hallituksen aikana maahanmuutto705237Miksei Korhonen (pers) vastaa Kokon (sd) esittämiin kysymyksiin?
Hyviin käytöstapoihin kuuluu kysymyksiin vastaaminen, eikä alkaa syyttelemään kysymyksen esittäjää. Mikä vaivaa Korhost143675Häirintäkohun keskellä olevalta kansanedustajalta Jani Kokolta (sd) rajua tekstiä somessa.
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011772322.html Ajaakohan tämä SDP:n kansanedustaja Jani Kokko oikein täysillä valoi1213270Nyt tuli Suomen somaleista todella ikävää faktaa
sillä osa somalivanhemmista lähettää lapsiaan kotimaahansa kurinpitolaitoksiin, joissa heitä pahoinpidellään. Illan MOT1152438Kähmijä puolueen kannatus romahtamassa
Erityisesti naiset ovat suuttuneet SDP:lle kertoo asiantuntijat712286Kommentti: oikeuslaitos korvattava SDP:n johdolla
Näkisin että Suomessa tuomiovalta pitäisi olla demareiden johtoportaalla. Koska porvarimedia säestettynä persujen kirku12028Persut pettävät ja valehtelevat aina
Petoksistahan jää kiinni kuten olemme persujen kannatusromahduksesta nähneet, mutta siitä huolimatta persut jatkavat val271618Sinä et halunnut sitoutua
Samalla tavalla kyin minä ja koen vihdoinkin että se on ihan ok. Sitoutuminen merkitsi meille erilaisia asioita, eikä ne161313- 811188