Ruotsalaisen TOIMITTAJAN silmin

Suomessa

Suomen VIRTUAALITODELLISUUS
aliotsikko: Keisarin uudet vaatteet

EXPRESSENin ruotsalainen toimittaja halusi perheineen vierailla vahvaa ruotsalaisuutta uhkuvassa Svenskfinlandissa, missä puhutaan ruotsia tai ollaan muuten vähintäänkin "kaksikielisiä".

Koko matka meni täysin piloille, kun Svenskfinlandissa ei kukaan "osannut tai halunnut puhua ruotsia" vaan mummotkin puhuivat kummallista "finlandsengelskaa"!

Suomesta on tullut kummallinen reliikki maailmankartalle. Täällä on valtavalla lainsäädännöllä saatu koko Suomi näyttämään "kaksikieliseltä", vaikka missään ei sitä "toista kotimaista" kieltä olisikaan olemassa. Tätä virtuaalista kaksikielisyyttä on syötetty ja markkinoitu ulkomaille niin pontevasti, että jopa naapurimaassa joku on uskonut siihen todella - ainakin EXPRESSENin ruotsalainen toimittaja antaa ymmärtää niin.

Tässä osia ruotsalaisen toimittajan järkyttävästä matkakertomuksesta:

>>Ingen pratar svenska

Vi satsade på skärgården utanför Åbo. Traditionella svenskbygder där man tar sig fram på svenska, trodde jag. Men svenskan sitter allt trängre i Finland. Inte ens i Åbo, som är gammal traditionell svenskbygd, kommer man särskilt långt längre på svenska. Redan på Åbos stora torg, där riktiga bondgummor och -gubbar sålde nyplockade ärtor, inser vi att det där med svenska inte är så lätt.

Ingen förstår eller vill förstå. Och svaren kommer på obegriplig finlandsengelska. När vi åker till Mumindalen i Nådendal strax utanför Åbo slås vi av hur finskt det är. Tove Jansson skrev alla sina böcker på svenska. Hela muminvärlden är en väldigt finlandssvensk skapelse. Men av det märks föga. Mumindalen har blivit finskspråkig.>>

http://www.expressen.se/1.397912

(Kirjoitus tulee näkyviin, kun odottaa hetken aikaa, ja sitten näpäyttää keskelle tyhjää sivua.)

7

1197

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • olla finski

      Voi toimittajaparkaa! Onnistuikohan hän saamaan lainkaan ruokaa ja kattoa päänsä päälle käydessään entisessä Ruotsin alusmaassa? Olisi pitänyt löytyä vähintään punainen matto ja riikinruotsia osaava henkilö oppaaksi koko matkan ajaksi.

      Kyllä me suomalaiset olemme nyt häpeissämme. Ainakin koko loppuvuoden olemme kyyryssä. Nöyrin anteeksipyyntö Expressenille, sen toimittajalle ja koko kuningaskunnalle, kun olemme ruotsalaiset juuremme unohtaneet.

      • Hämmästynyt .

        että Suomi olisi "kaksikielinen".

        Eiväthän suomalaisetkaan uskoneet, että Neuvostoliitto olisi ollut kovinkaan demokraattinen, vaikka meillä oli YLE:ssä ohjelma nimeltään "Naapurineljännes", missä näin kerrottiin kerran viikossa, lähes 15 vuoden ajan.


    • ruotsalaiset..

      No ne ruotsalaiset toimittajat nyt eivät ylipäätään osaa mitään muuta kuin valittaa. Niillä on ihmeellinen käsitys siitä, että Ruotsi on joku maailmannapa. Jos Ruotsissa luodut mielikuvat toisesta maasta eivät sitten toteudukaan, niin vikahan ei ole heidän mielikuvissaan vaan siinä toisessa maassa. Sisäsiittoisia pikkusieluja, sanoisin.

    • Turkulainen minäkin.

      Ensi kerralla kun matkustan ruotsiin, pitää muistaa vaatia että saa kaikkialla palvelua suomeksi (asuuhan Tukholmassa enempi suomalaisia kuin Turussa on väkeä).
      Jos ruotsalaisen katsantokanta on, että palvelua on saatava omalla äidinkielellään, pitää meidän suomalaisten alkaa vaatia samaa ruotsissa = se on nyt vähintään kohtuus tuon lehtijutun jälkeen. Jos (ja kun) emme sitä saa, laitettakoon ko. lehden yleisönosastolle PIIITKÄ ja VIHAINEN sepustus asiasta.

    • selitystoimisto

      Ruotsalaisiin matkailumainoksiin Suomesta on ehdottomasti lisättävä merkintä:

      ** 2-kielinen maa suhteessa 95/5 % **

      Ruotsalaiset voisivat vaatia aivan oikeutetusti korvauksia tahallaan harhaanjohtavista esitetiedoista.

    • Kiellon kohde

      Olivat Upsalassa hiljattain päättäneet, että suomen puhuminen (kaupungin?) työpaikoilla on kiellettyä. Vain ruotsi on sallittua. Kielto koskee myös kahvitaukoja! Heh! Se siitä ruotsalaisten suvaitsevaisuudesta.

    • marginaalisia

      kieliä molemmat, niin suomi kuin ruotsikin, eikä niiden opiskeluun juurikaan kannata hassata aikaansa. Kuriositeettina niitä voi harrastaa, sitten kun hallitsee ensin maailman valtakielet.

      Itse olen opiskellut englantia, saksaa, ranskaa, ruotsia, espanjaa, italiaa ja arabiaa. Lisäksi osaan norjaa ja tanskaa - jotka ovat tulleet "työn mukana". Nyt on työn alla urdu...

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Selvästi näyttää siltä, että SDP:n kannattajat hyväksyy kiusaamisen

      ja seksuaalisen ahdistelun, kun puolueen kannatus pysyy korkealla. Mitä tämä kertoo demari-äänestäjien moraalista?
      Maailman menoa
      167
      4950
    2. Kenen joukoissa Suomi seisoo maailmalla, jos SDP voittaa seuraavat vaalit?

      SDP on ainoa pohjoismainen sosialidemokraattinen puolue, joka edelleen kuuluu Sosialistiseen internationaaliin. Sitä ka
      Maailman menoa
      62
      1565
    3. Kukka kuoli ja kukka tappo Kokkolassa?

      Ouluntiellä tapettu nainen torstaina kukka tappo?
      Kokkola
      12
      1529
    4. Jos mies oikeasti haluaa sinut

      Hän ei ota riskiä että menettäisi sinut. Ei pienintäkään. Mies ei jätä vastaamatta viesteihin eikä pidä sinua epätietois
      Ikävä
      121
      1421
    5. Helena Puolakka laukoo suorat sanat Vappu Pimiän MasterChef -pestistä

      Vappu Pimiä on uusi MasterChef Suomi -tuomari. Kokenut keittiömestari ja ravintoloitsija Helena Puolakka laukoo suorat s
      Tv-sarjat
      9
      1163
    6. Ketä ehdotatte seuraavaksi kuntanne johtohahmoksi

      Ei ole teitä riitaisia kehityksen jarruja helppo yrittää kohti valoa ohjata. Siinä on teille pähkinä purtavaksi.
      Lappajärvi
      95
      1037
    7. Voiko ryyppäämisellä tienata elantonsa?

      Lassi Kuhlman on rappiostriimaaja. Hän kuvaa omaa päihteiden käyttöään pitkissä somestriimeissä. Katsojat voivat lahjoit
      Maailman menoa
      42
      977
    8. Persuille 1,8 prosenttiyksikköä laskua. Keskusta meni ohi ja Vasl hengittää niskassa

      Erityisesti työväestö on hylkäämässä persut. https://yle.fi/a/74-20208249
      Maailman menoa
      298
      925
    9. Vasemmistoliitto menossa perussuomalaisten ohi!

      Keskustapuolue meni jo...
      Maailman menoa
      153
      827
    10. Hinduille tiedoksi

      USA Pressa sanoi '' kansakuntaa ei voi johtaa ilman Raamattua''. Tämä löytyy sitaateista. Raamatusta tulee kaikki julmu
      Hindulaisuus
      279
      747
    Aihe