Ruotsalaisen TOIMITTAJAN silmin

Suomessa

Suomen VIRTUAALITODELLISUUS
aliotsikko: Keisarin uudet vaatteet

EXPRESSENin ruotsalainen toimittaja halusi perheineen vierailla vahvaa ruotsalaisuutta uhkuvassa Svenskfinlandissa, missä puhutaan ruotsia tai ollaan muuten vähintäänkin "kaksikielisiä".

Koko matka meni täysin piloille, kun Svenskfinlandissa ei kukaan "osannut tai halunnut puhua ruotsia" vaan mummotkin puhuivat kummallista "finlandsengelskaa"!

Suomesta on tullut kummallinen reliikki maailmankartalle. Täällä on valtavalla lainsäädännöllä saatu koko Suomi näyttämään "kaksikieliseltä", vaikka missään ei sitä "toista kotimaista" kieltä olisikaan olemassa. Tätä virtuaalista kaksikielisyyttä on syötetty ja markkinoitu ulkomaille niin pontevasti, että jopa naapurimaassa joku on uskonut siihen todella - ainakin EXPRESSENin ruotsalainen toimittaja antaa ymmärtää niin.

Tässä osia ruotsalaisen toimittajan järkyttävästä matkakertomuksesta:

>>Ingen pratar svenska

Vi satsade på skärgården utanför Åbo. Traditionella svenskbygder där man tar sig fram på svenska, trodde jag. Men svenskan sitter allt trängre i Finland. Inte ens i Åbo, som är gammal traditionell svenskbygd, kommer man särskilt långt längre på svenska. Redan på Åbos stora torg, där riktiga bondgummor och -gubbar sålde nyplockade ärtor, inser vi att det där med svenska inte är så lätt.

Ingen förstår eller vill förstå. Och svaren kommer på obegriplig finlandsengelska. När vi åker till Mumindalen i Nådendal strax utanför Åbo slås vi av hur finskt det är. Tove Jansson skrev alla sina böcker på svenska. Hela muminvärlden är en väldigt finlandssvensk skapelse. Men av det märks föga. Mumindalen har blivit finskspråkig.>>

http://www.expressen.se/1.397912

(Kirjoitus tulee näkyviin, kun odottaa hetken aikaa, ja sitten näpäyttää keskelle tyhjää sivua.)

7

1178

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • olla finski

      Voi toimittajaparkaa! Onnistuikohan hän saamaan lainkaan ruokaa ja kattoa päänsä päälle käydessään entisessä Ruotsin alusmaassa? Olisi pitänyt löytyä vähintään punainen matto ja riikinruotsia osaava henkilö oppaaksi koko matkan ajaksi.

      Kyllä me suomalaiset olemme nyt häpeissämme. Ainakin koko loppuvuoden olemme kyyryssä. Nöyrin anteeksipyyntö Expressenille, sen toimittajalle ja koko kuningaskunnalle, kun olemme ruotsalaiset juuremme unohtaneet.

      • Hämmästynyt .

        että Suomi olisi "kaksikielinen".

        Eiväthän suomalaisetkaan uskoneet, että Neuvostoliitto olisi ollut kovinkaan demokraattinen, vaikka meillä oli YLE:ssä ohjelma nimeltään "Naapurineljännes", missä näin kerrottiin kerran viikossa, lähes 15 vuoden ajan.


    • ruotsalaiset..

      No ne ruotsalaiset toimittajat nyt eivät ylipäätään osaa mitään muuta kuin valittaa. Niillä on ihmeellinen käsitys siitä, että Ruotsi on joku maailmannapa. Jos Ruotsissa luodut mielikuvat toisesta maasta eivät sitten toteudukaan, niin vikahan ei ole heidän mielikuvissaan vaan siinä toisessa maassa. Sisäsiittoisia pikkusieluja, sanoisin.

    • Turkulainen minäkin.

      Ensi kerralla kun matkustan ruotsiin, pitää muistaa vaatia että saa kaikkialla palvelua suomeksi (asuuhan Tukholmassa enempi suomalaisia kuin Turussa on väkeä).
      Jos ruotsalaisen katsantokanta on, että palvelua on saatava omalla äidinkielellään, pitää meidän suomalaisten alkaa vaatia samaa ruotsissa = se on nyt vähintään kohtuus tuon lehtijutun jälkeen. Jos (ja kun) emme sitä saa, laitettakoon ko. lehden yleisönosastolle PIIITKÄ ja VIHAINEN sepustus asiasta.

    • selitystoimisto

      Ruotsalaisiin matkailumainoksiin Suomesta on ehdottomasti lisättävä merkintä:

      ** 2-kielinen maa suhteessa 95/5 % **

      Ruotsalaiset voisivat vaatia aivan oikeutetusti korvauksia tahallaan harhaanjohtavista esitetiedoista.

    • Kiellon kohde

      Olivat Upsalassa hiljattain päättäneet, että suomen puhuminen (kaupungin?) työpaikoilla on kiellettyä. Vain ruotsi on sallittua. Kielto koskee myös kahvitaukoja! Heh! Se siitä ruotsalaisten suvaitsevaisuudesta.

    • marginaalisia

      kieliä molemmat, niin suomi kuin ruotsikin, eikä niiden opiskeluun juurikaan kannata hassata aikaansa. Kuriositeettina niitä voi harrastaa, sitten kun hallitsee ensin maailman valtakielet.

      Itse olen opiskellut englantia, saksaa, ranskaa, ruotsia, espanjaa, italiaa ja arabiaa. Lisäksi osaan norjaa ja tanskaa - jotka ovat tulleet "työn mukana". Nyt on työn alla urdu...

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ootko nainen noin mustis musta

      Onhan se toki imartelevaa kun olet kaunis ja kaikkea muutakin, mutta ehkä vähän kummallista, kun ei varsinaisesti olla t
      Ikävä
      55
      3603
    2. Sen kerran kun siellä käyn

      Voisit olla paikalla💚💛☘️
      Ikävä
      18
      1904
    3. Kumpa tietäisin. Miehelle.

      Vieläkö toivot jotain viestiä, vai suutuitko taas...kun...🤔
      Ikävä
      37
      1881
    4. Ajattelen sinua tänäkin iltana

      Olet huippuihana❤️ Ajattelen sinua jatkuvasti. Toivottavasti tapaamme pian. En malttaisi odottaa, mutta odotan kuitenkin
      Ikävä
      17
      1691
    5. Miksi kaipaat

      Ja olet elämässäni vielä kaiken tämän jälkeen? Eikö kaikki ole jo selvää välillämme?
      Ikävä
      25
      1452
    6. Kauan säkin jaksoit

      Minun perässä juosta. Kunnes pahoitit mielen. Kuinka monta anteeksipyyntöä olet vailla? 🧐
      Ikävä
      40
      1412
    7. Sä olet nainen kuuluisa..

      ..etkä mitenkään hyvällä tavalla.
      Suhteet
      61
      1349
    8. Miehelle...

      Oliko kaikki mökötus sen arvoista? Ei mukavalta tuntunut, kun aloit hiljaisesti osoittaa mieltä ja kohtelit välinpitämät
      Ikävä
      90
      1105
    9. Joel Harkimo ja Janni Hussi eroavat

      Tämä on ilon päivä 😊
      Kotimaiset julkkisjuorut
      128
      1065
    10. Mietin tässä T....

      Oletko jo kesälomalla.?Keli on ihanaa, ja sinä nautit veneilystä.... Edelleen käyt mielessä.... En ole unohtanut sinua..
      Suhteet
      22
      1063
    Aihe