Vihkiminen toisella paikkakunnalla

Naimisiin juhannuksena 2010

Tietääkö kukaan,mitä maksaa jos haluaa mennä muussa kuin oman seurakunnan kirkossa naimisiin?
Eli siis paljonko se maksaa,vai riippuuko seurakunnasta?

8

4865

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • paikasta

      Itse menen vieraassa kirkossa naimisiin eikä se maksa mitään. Mutta kyseinen kirkko on pienellä paikkakunnalla.

      • Naimisiin juhannuksena 2010

        Kiitos vastauksestasi!
        Pitää ottaa kyseiseltä seurakunnalta selvää, onnistuuko ilman lisä-maksuja.
        Pieni paikkakunta on tässäkin kyseessä.


    • ev.lut pappi

      Kirkon käytöstä kirkolliseen toimitukseen ei peritä mitään maksua. Myöskään papille tai kanttorille ei tarvitse maksaa mitään, vaikka toimitus tapahtuisi vieraassa seurakunnassa (kyse on siis Suomen ev.-lut. kirkon seurakunnista). Vain siinä tapauksessa tulee kustannuksia, että haluaa papin tai kanttorin tulemaan toimitukseen toiselle paikkakunnalle. Silloinkin on kyse kuitenkin vain matkakustannuksista.

      • Naimisiin juhannuksena 2010

        Kiitos vastauksesta!Tämä oli erittäin mukava saada tietää.Pääsemme siis menemään naimisiin haluamassamme kirkossa ilman lisäkustannuksia.


      • cantores majores
        Naimisiin juhannuksena 2010 kirjoitti:

        Kiitos vastauksesta!Tämä oli erittäin mukava saada tietää.Pääsemme siis menemään naimisiin haluamassamme kirkossa ilman lisäkustannuksia.

        Kyllä kirkosta monilla paikkakunnilla peritään maksu ulkopaikkakuntalaisilta. Esim. Turussa 120 €.


      • Vieraspaikkakuntalainen
        Naimisiin juhannuksena 2010 kirjoitti:

        Kiitos vastauksesta!Tämä oli erittäin mukava saada tietää.Pääsemme siis menemään naimisiin haluamassamme kirkossa ilman lisäkustannuksia.

        Me ollaan Tampereelta ja mennään Kajaanissa naimisiin. Maksaa 50 euroa, oman seurakunnan jäsenille olisi ilmainen.


    • ev.lut pappi

      annoin näköjään väärää tietoa. Esim. Turussa tosiaan näyttää olevan erilainen käytäntö kuin mihin itse olen tottunut.

      Lainaus Turun verkkosivuilta:
      "Muiden seurakuntien jäseniltä peritään seurakuntayhtymän kirkoissa tapahtuvasta vihkitilaisuudesta 120 euron maksu. Erikoistapauksissa seurakuntasihteerille voi tehdä anomuksen maksuvapauden saamiseksi. Vapautusta maksusta voi anoa esimerkiksi silloin, jos jompikumpi vihittävä on aiemmin ollut Turun ja Kaarinan seurakunnan jäsen tai jos vihkiparin vanhemmista yksi tai useampi on seurakuntayhtymän seurakunnan jäsen.

      Jos varattu vihkitilaisuus jää pitämättä eikä sitä ole peruttu viimeistään kuukautta aikaisemmin, peritään peruutusmaksuna 100 euroa. Peruutusmaksu koskee myös seurakuntayhtymän jäseniä."

    • ota vaan yhteyttä alueen

      pappiin ja sovi tapaaminen. Esteettömystodistus pitää olla omasta takaa tietysti ja vihkiraamattu omasta seurakunnasta.

      Kokemusta on

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki

      "Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia."
      Maailman menoa
      65
      2242
    2. Eläkeläiset siirrettävä muuttotappioalueille

      Joutoväki pois ruuhkauttamasta elättäjien arkea. Samalla putoaa jokaisen asumiskulut ja rahaa jää enemmän kuluttamiseen.
      Maailman menoa
      218
      2119
    3. Onko kivaa jättää

      elämän suurin rakkaus hiljaisuuteen?
      Ikävä
      117
      1428
    4. En kerro nimeäsi nainen

      Sillä olet nyt salaisuus jota kannan sydämessäni. Tämä mitä tunnen ja kuinka sinuun vahvasti ihastuin on jo niin erikoin
      Ikävä
      71
      1190
    5. Kauppalehti - Törkeä skandaali paljastui: Espanja käytti EU-rahoja ihan muuhun kuin piti

      Espanja on käyttänyt miljardeja euroja EU:n elpymisavustuksia eläkkeisiin ja sosiaalimenoihin – ja pyytää lisää. Espanj
      Maailman menoa
      16
      1183
    6. Mitä haluaisit sanoa hänelle tänään?

      Kerro tähän viestisi. 🍭🍡🍦
      Ikävä
      104
      1051
    7. Olet kiva ihminen

      En kiellä sitä yhtään. Sinussa on hyvin paljon erinomaisia puolia, enemmän varmasti kun meissä muissa. Sitten on puoli
      Ikävä
      73
      949
    8. Uuden upotuskasteen vaiettu ongelma

      Alkuseurakunnan kaste oli useamman vuosisadan upotuskaste, joka toimitettiin joko ulkona luonnon vesistöissä tai kasteki
      Kaste
      84
      930
    9. Auta mua mies

      Ota vielä yhteyttä, keksi oikeat sanat että vuosien ajan kasvanut muuri murtuu meidän väliltä vaikka aluksi vain vähän.
      Ikävä
      78
      899
    10. Ja tääkin vielä...

      Kukakohan on valittanut, Salmiko itse? https://www.viiskunta.fi/rehtori-valittiin-ahtarissa-ilman-hakumenettelya-o/13479
      Ähtäri
      33
      875
    Aihe