Tietääkö kukaan,mitä maksaa jos haluaa mennä muussa kuin oman seurakunnan kirkossa naimisiin?
Eli siis paljonko se maksaa,vai riippuuko seurakunnasta?
Vihkiminen toisella paikkakunnalla
8
4875
Vastaukset
- paikasta
Itse menen vieraassa kirkossa naimisiin eikä se maksa mitään. Mutta kyseinen kirkko on pienellä paikkakunnalla.
- Naimisiin juhannuksena 2010
Kiitos vastauksestasi!
Pitää ottaa kyseiseltä seurakunnalta selvää, onnistuuko ilman lisä-maksuja.
Pieni paikkakunta on tässäkin kyseessä.
- ev.lut pappi
Kirkon käytöstä kirkolliseen toimitukseen ei peritä mitään maksua. Myöskään papille tai kanttorille ei tarvitse maksaa mitään, vaikka toimitus tapahtuisi vieraassa seurakunnassa (kyse on siis Suomen ev.-lut. kirkon seurakunnista). Vain siinä tapauksessa tulee kustannuksia, että haluaa papin tai kanttorin tulemaan toimitukseen toiselle paikkakunnalle. Silloinkin on kyse kuitenkin vain matkakustannuksista.
- Naimisiin juhannuksena 2010
Kiitos vastauksesta!Tämä oli erittäin mukava saada tietää.Pääsemme siis menemään naimisiin haluamassamme kirkossa ilman lisäkustannuksia.
- cantores majores
Naimisiin juhannuksena 2010 kirjoitti:
Kiitos vastauksesta!Tämä oli erittäin mukava saada tietää.Pääsemme siis menemään naimisiin haluamassamme kirkossa ilman lisäkustannuksia.
Kyllä kirkosta monilla paikkakunnilla peritään maksu ulkopaikkakuntalaisilta. Esim. Turussa 120 €.
- Vieraspaikkakuntalainen
Naimisiin juhannuksena 2010 kirjoitti:
Kiitos vastauksesta!Tämä oli erittäin mukava saada tietää.Pääsemme siis menemään naimisiin haluamassamme kirkossa ilman lisäkustannuksia.
Me ollaan Tampereelta ja mennään Kajaanissa naimisiin. Maksaa 50 euroa, oman seurakunnan jäsenille olisi ilmainen.
- ev.lut pappi
annoin näköjään väärää tietoa. Esim. Turussa tosiaan näyttää olevan erilainen käytäntö kuin mihin itse olen tottunut.
Lainaus Turun verkkosivuilta:
"Muiden seurakuntien jäseniltä peritään seurakuntayhtymän kirkoissa tapahtuvasta vihkitilaisuudesta 120 euron maksu. Erikoistapauksissa seurakuntasihteerille voi tehdä anomuksen maksuvapauden saamiseksi. Vapautusta maksusta voi anoa esimerkiksi silloin, jos jompikumpi vihittävä on aiemmin ollut Turun ja Kaarinan seurakunnan jäsen tai jos vihkiparin vanhemmista yksi tai useampi on seurakuntayhtymän seurakunnan jäsen.
Jos varattu vihkitilaisuus jää pitämättä eikä sitä ole peruttu viimeistään kuukautta aikaisemmin, peritään peruutusmaksuna 100 euroa. Peruutusmaksu koskee myös seurakuntayhtymän jäseniä." - ota vaan yhteyttä alueen
pappiin ja sovi tapaaminen. Esteettömystodistus pitää olla omasta takaa tietysti ja vihkiraamattu omasta seurakunnasta.
Kokemusta on
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Joensuun kaupunki levittelee tonttitietoja Keskisuomalaiselle
Sähköposteja ja tonttitietoja levitellään mm. Pasi Koivumaalle273455Tiesitkö tätä ex-miehistä? Noriko Salo jysäytti yllätyspaljastuksen
Noriko Salo ja ex-F1 kuski Mika Salo olivat naimisissa v. 1999-2022. Kirsi Salon ex-mies puolestaan on muusikko Sammy A122609Kuka? Riehui valtuuston kokouksessa tänään ?
Onko puolangan puolesta porukkaa. Vaikuttaa siltä. Sairasta.1172572Huh, huh! Sofia Belorf ei ole itse pessyt hiuksiaan kolmeen vuoteen
Sofia Belorf elää ökyelämää Dubaissa. Sofian arjessa kulta, raha ja luksus ovat vahvasti läsnä. Luksuselämään tottuneell1112221Toivoisitko Rakas vielä?
Haluaisitko vielä? Uskoisin osaavani näyttää sinulle, kuinka ainutlaatuinen nainen olet.761703Ihan pieni näkeminen vaan
👋 ja minä olisin valmis jo vaikka mihin sun kanssa. Nämä on näitä.. 🤫🫣😘💥481604Sointu Borg tilittää - Ei suostu enää tähän työhön: "Katastrofi"
Sointu Borg on mediapersoona, joka löi itsensä läpi Diili-realityssä. Borg on monipuolinen tekijä: mediapersoona, juonta261556Keskustelua kasteesta
You tubessa kaksi pappia keskustelivat kasteesta ja kritisoivat raamatullista uskovien kastetta. Toinen heistä yritti4001315- 1371267
Tulipalo viimeyönä
Olipa ikävä kuulla tämä tulipalo, nyt on jatkuvasti asuinpaloja.Grillikausi alkanut.Grillit pois parvekkeilta ja asuntoj151156