Vihkiminen toisella paikkakunnalla

Naimisiin juhannuksena 2010

Tietääkö kukaan,mitä maksaa jos haluaa mennä muussa kuin oman seurakunnan kirkossa naimisiin?
Eli siis paljonko se maksaa,vai riippuuko seurakunnasta?

8

4862

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • paikasta

      Itse menen vieraassa kirkossa naimisiin eikä se maksa mitään. Mutta kyseinen kirkko on pienellä paikkakunnalla.

      • Naimisiin juhannuksena 2010

        Kiitos vastauksestasi!
        Pitää ottaa kyseiseltä seurakunnalta selvää, onnistuuko ilman lisä-maksuja.
        Pieni paikkakunta on tässäkin kyseessä.


    • ev.lut pappi

      Kirkon käytöstä kirkolliseen toimitukseen ei peritä mitään maksua. Myöskään papille tai kanttorille ei tarvitse maksaa mitään, vaikka toimitus tapahtuisi vieraassa seurakunnassa (kyse on siis Suomen ev.-lut. kirkon seurakunnista). Vain siinä tapauksessa tulee kustannuksia, että haluaa papin tai kanttorin tulemaan toimitukseen toiselle paikkakunnalle. Silloinkin on kyse kuitenkin vain matkakustannuksista.

      • Naimisiin juhannuksena 2010

        Kiitos vastauksesta!Tämä oli erittäin mukava saada tietää.Pääsemme siis menemään naimisiin haluamassamme kirkossa ilman lisäkustannuksia.


      • cantores majores
        Naimisiin juhannuksena 2010 kirjoitti:

        Kiitos vastauksesta!Tämä oli erittäin mukava saada tietää.Pääsemme siis menemään naimisiin haluamassamme kirkossa ilman lisäkustannuksia.

        Kyllä kirkosta monilla paikkakunnilla peritään maksu ulkopaikkakuntalaisilta. Esim. Turussa 120 €.


      • Vieraspaikkakuntalainen
        Naimisiin juhannuksena 2010 kirjoitti:

        Kiitos vastauksesta!Tämä oli erittäin mukava saada tietää.Pääsemme siis menemään naimisiin haluamassamme kirkossa ilman lisäkustannuksia.

        Me ollaan Tampereelta ja mennään Kajaanissa naimisiin. Maksaa 50 euroa, oman seurakunnan jäsenille olisi ilmainen.


    • ev.lut pappi

      annoin näköjään väärää tietoa. Esim. Turussa tosiaan näyttää olevan erilainen käytäntö kuin mihin itse olen tottunut.

      Lainaus Turun verkkosivuilta:
      "Muiden seurakuntien jäseniltä peritään seurakuntayhtymän kirkoissa tapahtuvasta vihkitilaisuudesta 120 euron maksu. Erikoistapauksissa seurakuntasihteerille voi tehdä anomuksen maksuvapauden saamiseksi. Vapautusta maksusta voi anoa esimerkiksi silloin, jos jompikumpi vihittävä on aiemmin ollut Turun ja Kaarinan seurakunnan jäsen tai jos vihkiparin vanhemmista yksi tai useampi on seurakuntayhtymän seurakunnan jäsen.

      Jos varattu vihkitilaisuus jää pitämättä eikä sitä ole peruttu viimeistään kuukautta aikaisemmin, peritään peruutusmaksuna 100 euroa. Peruutusmaksu koskee myös seurakuntayhtymän jäseniä."

    • ota vaan yhteyttä alueen

      pappiin ja sovi tapaaminen. Esteettömystodistus pitää olla omasta takaa tietysti ja vihkiraamattu omasta seurakunnasta.

      Kokemusta on

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Lindtman I vasemmistohallitus aloittaa viimein Suomen kuntoon laittamisen

      Tässä nyt on 3 vuotta seurattu irvokasta kärsimysnäytelmää nimeltään "valtion budjetin tasapainotus by äärioikeisto", ja
      Maailman menoa
      178
      2638
    2. Missä viipyy persujen lupaama euron bensa?

      En edes muista milloin bensapumpussa olisi ollut ykkösellä alkava litrahinta. Missä siis viipyy persujen lupaama euron b
      Maailman menoa
      148
      2397
    3. Kirje, PellePelottomalle.

      Tärkeää olisi luoda ystävyys, että se, jota rakastaa, on samalla paras ystävä ja luotettavin, jolle voi ja uskaltaa luot
      Ikävä
      103
      1100
    4. Meni kyllä aika solmuun

      Meidän tutustuminen 😐
      Ikävä
      64
      911
    5. Sinua oli kiihottavaa

      Sinua nainen oli kiihottavaa katsella.
      Ikävä
      65
      869
    6. Martinan hevoset.

      Tämä todella kaunis ja ketterä harmaa hevonen jolla monet kilpailut voitetaan ei ole Martinan.Tytär ratsastaa sillä tait
      Kotimaiset julkkisjuorut
      229
      771
    7. Mistä löytyy naisseuraa sinkkumiehelle?

      Kertokaapas kokeneemmat mistä löytyis naisseuraa sinkulle. Ihan ois eukko nyt tosissaan hakusessa. Tanssipaikat kun on a
      Kuhmo
      20
      770
    8. Voi teitä naisia

      Suudeltiin ja nukuttiin toisissamme kiinni mutta pillua ei tullu, ei edes aamulla. t.38vmies
      Sinkut
      88
      749
    9. Persut jakavat tekoälyllä tehtyjä kuvia maahanmuuttajista somessa

      Eivät mainitse, että ovat tekoälyllä tehtyjä. Eivät näe asiassa mitään ongelmaa. Valehtelijapuolue taas vauhdissa. Unka
      Maailman menoa
      276
      747
    10. Hyvä meininki

      TTP:ssa väkeä tosi runsaasti paikalla. Hyvää ruokaa jälleen ja munkit ja sima erinomaista. Kiitos yrittäjälle! Hieno Vap
      Haapavesi
      22
      698
    Aihe