Tietääkö kukaan,mitä maksaa jos haluaa mennä muussa kuin oman seurakunnan kirkossa naimisiin?
Eli siis paljonko se maksaa,vai riippuuko seurakunnasta?
Vihkiminen toisella paikkakunnalla
8
4780
Vastaukset
- paikasta
Itse menen vieraassa kirkossa naimisiin eikä se maksa mitään. Mutta kyseinen kirkko on pienellä paikkakunnalla.
- Naimisiin juhannuksena 2010
Kiitos vastauksestasi!
Pitää ottaa kyseiseltä seurakunnalta selvää, onnistuuko ilman lisä-maksuja.
Pieni paikkakunta on tässäkin kyseessä.
- ev.lut pappi
Kirkon käytöstä kirkolliseen toimitukseen ei peritä mitään maksua. Myöskään papille tai kanttorille ei tarvitse maksaa mitään, vaikka toimitus tapahtuisi vieraassa seurakunnassa (kyse on siis Suomen ev.-lut. kirkon seurakunnista). Vain siinä tapauksessa tulee kustannuksia, että haluaa papin tai kanttorin tulemaan toimitukseen toiselle paikkakunnalle. Silloinkin on kyse kuitenkin vain matkakustannuksista.
- Naimisiin juhannuksena 2010
Kiitos vastauksesta!Tämä oli erittäin mukava saada tietää.Pääsemme siis menemään naimisiin haluamassamme kirkossa ilman lisäkustannuksia.
- cantores majores
Naimisiin juhannuksena 2010 kirjoitti:
Kiitos vastauksesta!Tämä oli erittäin mukava saada tietää.Pääsemme siis menemään naimisiin haluamassamme kirkossa ilman lisäkustannuksia.
Kyllä kirkosta monilla paikkakunnilla peritään maksu ulkopaikkakuntalaisilta. Esim. Turussa 120 €.
- Vieraspaikkakuntalainen
Naimisiin juhannuksena 2010 kirjoitti:
Kiitos vastauksesta!Tämä oli erittäin mukava saada tietää.Pääsemme siis menemään naimisiin haluamassamme kirkossa ilman lisäkustannuksia.
Me ollaan Tampereelta ja mennään Kajaanissa naimisiin. Maksaa 50 euroa, oman seurakunnan jäsenille olisi ilmainen.
- ev.lut pappi
annoin näköjään väärää tietoa. Esim. Turussa tosiaan näyttää olevan erilainen käytäntö kuin mihin itse olen tottunut.
Lainaus Turun verkkosivuilta:
"Muiden seurakuntien jäseniltä peritään seurakuntayhtymän kirkoissa tapahtuvasta vihkitilaisuudesta 120 euron maksu. Erikoistapauksissa seurakuntasihteerille voi tehdä anomuksen maksuvapauden saamiseksi. Vapautusta maksusta voi anoa esimerkiksi silloin, jos jompikumpi vihittävä on aiemmin ollut Turun ja Kaarinan seurakunnan jäsen tai jos vihkiparin vanhemmista yksi tai useampi on seurakuntayhtymän seurakunnan jäsen.
Jos varattu vihkitilaisuus jää pitämättä eikä sitä ole peruttu viimeistään kuukautta aikaisemmin, peritään peruutusmaksuna 100 euroa. Peruutusmaksu koskee myös seurakuntayhtymän jäseniä." - ota vaan yhteyttä alueen
pappiin ja sovi tapaaminen. Esteettömystodistus pitää olla omasta takaa tietysti ja vihkiraamattu omasta seurakunnasta.
Kokemusta on
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin
Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http2574590Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi
se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?1312993Miten löydän sinut
Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit412762Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla
Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?751749Vaikea tilanne
Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te1061594Jouluksi miettimistä: kuka tai mikä valmistaa rahan?
Nyt kun on ollut vääntöä rahasta ja eritoten sen vähyydestä, niin olisi syytä uida rahan alkulähteille, eli mistä se syn281493- 551334
- 931245
Julkinen sektori on elänyt aivan liian leveästi yli varojensa!
Viimeisen 15 vuoden aikana julkisen puolen palkat ovat nousseet n. 40%, kun taas yksitysellä sektorilla vain n. 20%. En2081116- 471109