on tästä homevouhotuksesta.Eikö nykyajan hygienisuus on mennyt liian pitkälle vai onko ihmiset muuttuneet.Joskus 50-luvulla mentiin johonkin perunakellariin niin hometta oli niin paljon ettei sisään mahtunut eikä kärsitty mistään oireista.Minua puri naapurin koira sääreen ja monta viikkoa mätä pursusi haavasta.Ei ollut mitään jäykkäkouristusrokotetta täytyi vain housut vaihtaa toisinpäin kerran viikossa.Varpaanvälit oli halki ja mentiin paljain jaloin levittämään sontaa pellolle.Naurattaa tämä nykyajan homehomma.Mitä muut ovat mieltä asiasta?
mitä
4
260
Vastaukset
todellinen kiusa,etenkin 70-luvuilla rakennetuissa taloissa.. Monelle puhjennut siitä paha astma...Onneksi nykyaikana ,tutkitaan ja korjataan ,näitä vanhoja rakennuksia..Minä asun
hyvässä paikassa..oli peruskorjaus,eikä yhtään
löytynyt hometta.Tämä alue onkin hyvin kallioista,joten ei ole kosteaa maaperää tässä.
Jossain paikoissa,jopa sängyn alapuoli ,veti homeeseen.Varmaan maalla,missä voi lämmittää auntoja,koska haluaa,ei ole tämmöistä ongelmaa.
Nykytaloihin on lämmitys kytketty ilman lämpimyyden mukaan,eikä kosteuden,tulee tällaisia haittoja enimmäkseen.Minusta,ei ole vouhotusta,vaan tärkeää ,ihmisen terveyden kannalta.- 1943
että Suomessa rakennetaan taloja niin alaville paikoille. Ennen vanhaan talot oli sijoitettu korkeammille paikoille. Meillä on 1800-luvulla rakennettu maatila.Se sijaitsee kalliolla etelärinteessä. Alusta on sellainen, että tuuletus toimii. Hometta ei ole.
Ihmetyttää se, että asiantuntijat eivät osaa suunnitella taloja paremmin. Ja miten käy alaville paikoille rakennetuille taloille, kun ilmastonmuutoksen aiheuttamat tulvat tulevat? 1943 kirjoitti:
että Suomessa rakennetaan taloja niin alaville paikoille. Ennen vanhaan talot oli sijoitettu korkeammille paikoille. Meillä on 1800-luvulla rakennettu maatila.Se sijaitsee kalliolla etelärinteessä. Alusta on sellainen, että tuuletus toimii. Hometta ei ole.
Ihmetyttää se, että asiantuntijat eivät osaa suunnitella taloja paremmin. Ja miten käy alaville paikoille rakennetuille taloille, kun ilmastonmuutoksen aiheuttamat tulvat tulevat?Että kaikenlaiset allergiat ja herkistymiset ovat lisääntyneet ,oikeastikin !
Silti joskus tuntuu että menee paikoin liioittelun puolelle.
Tutkittua tietoa, esim yhdysvalloissa,jossa paljon nuori väki tupakoi.
Kuten tiedetään, on keuhkosyövän vaara tupakoijilla. Herkistyminen ja alttius sairastua siirtyy seuraavalle sukupolvelle. Jotka ovat taas entistä altiimpia sairastumaan syöpään tupakoidessaan.
Voivat jo hyvinkin nuorena sairastua....
Osasinkohan selittää ymmärrettävästi????
Samoin voi muutkin altistumat siirtyä jo perimänä, seuraavalle sukupolvelle.
Niinhän sitä ennen syötiin vaikka oli hometta
hillon tai suolasieniämpärin päällä.
Homeet pois ja eikun popsimaan ja hyvääkin oli!
Nykyisin on niin paljon kaikenlaisia lisä-aineita,
säilöntä-aineita, jos jonkinlaista myrkkyä.
Lähes jokapaikassa. Jopa kotimaisissa tuotteissa.
Eiköhän siinä pikkuhiljaa ala herkistymään itsekukin. Kuka millekin !- kovin hyvin
tunneta, mutta veikkaanpa, että yli sata lajia on.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Saisinpa halata sinua joka päivä
ja kertoa miten paljon sinusta välitän. Vaikka olisi jommalla kummalla huono päivä, väsynyt päivä tai kiireinen päivä, a414546Kumpi on sekaisempi - Koskenniemi vai Trump?
Koskenniemi haukkui Trumppia A-studiossa, niin että räkä lensi suusta. Sen sijaan Trump puheessaan sanoi, että Grönlant2034308Me työeläkeläiset äänestämme SDP:tä
SDP on luonut koko työeläkejärjestelmän, jonka hedelmistä saamme nyt nauttia. Kansaneläkelaitos on Maalaisliiton tekele,193987Kolmen tuiki tavallisen demariahdistelijan nimet julki
Nyt tiedetään ketkä kolme oli niissä niin tavanomaisissa demarin jokapäiväisissä askareissa avustajia ahdistelemassa. K873346Nykymiehet odottaa, että nainen lähestyy?
Perus luonnonlaki menee päinvastoin! Oletko nähnyt luontodokkaria jossa naaraat juoksee uroksien perässä??? 🦁🫎🦍🐒🦦�1342926Sannahan laski sähkön ALV:n 10 prosenttiin, Riikka runnoi 25,5 %:iin
Tässäkin nähdään kumpi on Suomen kansan puolella, ja kumpi omaa vastaan. Putinistipersuille Suomen kansa tulee aina vii662761- 2162750
Kansalaispalkka ja maksuton joukkoliikenne
Noilla pienillä parannuksilla saadaan Suomesta taas hitusen parempi paikka peruskansalaiselle, joka elää ekologisesti ja1012409Riikka Purra perustelee hallituksen leikkauspolitiikkaa
Odotukset ovat kovat, mutta puhe on poikkeuksellisen onttoa jopa hallituksen omalla mittapuulla. Vastuu työnnetään alas,1092247Martinan pankkikortti
Seiska uutisoi, että Martina antoi pankkilortin tyttärilleen. Siinä on vaan sellainen pointti, että pankkikorttia ei saa3711886