emmun kivut on poissa

surusilmä

Rakas lempikultani piti saattaa koirien taivaaseen viikko sitten. Uurna on kotona ja kynttilä palaa sisällä ja ulkona tassujen jäljillä. Ikävöiden...

7

651

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Hauturi

      Palvoa koiria tuolla tavalla jonkulainen realismikin kannattaaa eläinten suhteen muistaa.

    • muori

      Lämmin osanottoni! Suru on varmasti suuri eikä sitä mitkään sanat helpota... mutta kuten sanoit, Emmun kivut ovat poissa. Vaikka tämä oli sinulle vaikeaa, oli kuitenkin ystävällisin teko, minkä tuossa tilanteessa pystyit Emmukalle tekemään. Jonain päivänä suru helpottaa, ikävä ja ihanat muistot jäävät... Jaksamista!

    • kotioloissa.

      Rakas kultsimme kuoli rattijuopon yliajamana.
      Tästä on aikaa jo kaksi vuotta,
      mutta suru on meillä todella suuri vieläkin.
      Perheessämme ei asiasta puhuta, mutta koiramme tuhkat ovat tallella.
      Otan tämän kevään aikana koiramme tuhkat mukaani, ja levitän ne mökkimme ympäristöön,
      sillä tavalla tunne että tuo maailman suloisin otus on aina minun kanssani.
      Rakastan häntä, ikuisesti.

      Sinulle toivon jaksamisia, ja kaikkea hyvää tulevaisuudessa.

    • surusilmäM

      Miten voikaan esim.hauturi ajatella noin. Koirani, joka eli yli 11 vuotta kanssani, oli kuin perheenjäsen, kaikessa mukana, tuli joka aamu sanomaan huomenta, penko pedin laidassa niin kauan kuin toivotin hyvät huomenet jne. Mutta oikeassa olet siinä, että eläimen on päästävä kivuistansa, onneksi eutanasia toimii eläimillä...
      Kiitos myös myötäelämisestä kanssani te kaksi, jotka ymmärsivät tämän hetken tunteeni.

      • suru on

        itse kaksi rakasta perheenjäsentä hautasin puolentoista vuoden sisällä ja hautapaikka on sukuni eläinten "hautausmaalla". Itse hautasin kun ei ollut muuta mahdollisuutta. Suru on suuri, tiedän, mutta aikaa myöten helpottaa ja muistot jäävät kuvien kera. Nyt uusi haukku kasvaa tohisten perheeseemme ja täyttää tyhjät sydämemme, vaikkeikaan korvaa entisiä, on yhtä rakas jo nyt.


    • -S-

      Osaanotot täältäkin.
      Kosketti erityisesti, kun otsikossa lukee Emmu..
      Kutsun omaa koiraani jatkuvasti sillä nimellä.
      Voimia!

    • Eräs rakkaansa menettänyt

      Lemmikin, rakkaan perheenjäsenen poismeno tuntuu aina pahalta. Ei sille voi mitään. Oma berninpaimenkoirani oli kolmevuotias, kun jouduin pääsätämään hänet vihreille niityille. Muistan vielä, kuinka vein koirani eläinlääkäriin, koska se oli ollut pari viimeistä päivää niin epänormaali. Yleensä koirani oli aina siellä missä muutkin, mutta viimeiset hetket hän oli kaukana muista ihmisistä, vetäytyi kauimaiseen huoneeseen.

      Noh, vein koirani eläinlääkäiin tarkistettavaksi. Koira nukutettiin tutkimuksia varten, ja sovin lääkärin kanssa hakevani koiran puolen tunnin kuluttua. Pyörin kaupungilla odotellessani eläinlääkärin soittoa. Sain puhelun eläinlääkäriasemalta, jossa lääkäri kertoi jotain todella monimutkaiselta kuulostavia asioita. Keskeytin, ja kysyin, että mitä se siis käytännössä tarkoittaa.

      Eläinlääkäri sanoi, että koirani ei selvinnyt. Se oli elämäni kamalin hetki. En edes aluksi tajunnut, että mistä oli kyse. Soitin lääkärille takaisin, ja kysyin nopeasti tuhkausmenetelmistä. Parin viikon päästä sain tuhkauurnan kotiini. Kotiin mennessäni en ajatellut mitään. Olin kai niin shokissa, hämmentynyt, etten osannut arvata tapahtunutta todeksi.

      Kotini pihalla näkyi vielä lumeen painautuneet tassunjäljet. Muistin, kuinka vielä aamulla me kävelimme vieretysten pihallani kohti lääkäriä. Kosketin jälkeä viimeisen kerran, koska tiesin lumien sulavan pian pois. Näin tapahtui. Lumet sulivat, mutta ainakin yhden asian siitä voin sanoa varmaksi. Ne jäljet, jotka koirani jätti sydämeeni, ei niitä mikään pyyhi pois.

      Siitä on aikaa jo reilut viisi vuotta, mutta siltikin on vaikeaa kirjoittaa ilman, että silmät sumenevat kyynelistä. Nyt munulla on labradorinnoutaja. Tämä uusin tulokas on "jo" kahden vuoden vanha. Ei uusi koira, tai mikään muukaan korvaa sitä poismennyttä ja rakasta ystävää. Vaikka minulla onkin nyt uusi koira, niin silti sydämessäni on aina paikka tuolle poismenneelle rakkaalleni.

      Huhhuh, innostuinpas kirjoittamaan. Itselläni kuitenkin helpottaa, jos saan purkjaa vapaasti tunteitani, ja käydä asiaa tällä tavoin läpi. Se vaatii aikaa, mutta se on vain osa elämää. Voimia sinulle, ja kaikille muillekin rakkaansa menettäneille!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Eläkeläiset siirrettävä muuttotappioalueille

      Joutoväki pois ruuhkauttamasta elättäjien arkea. Samalla putoaa jokaisen asumiskulut ja rahaa jää enemmän kuluttamiseen.
      Maailman menoa
      334
      2752
    2. Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki

      "Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia."
      Maailman menoa
      80
      2483
    3. SDP pelastaa uppoavan Suomen

      2027 kun SDP voittaa ylivoimaisesti vaalit alkaa Suomen uusi raju syöksy kohti täystyöllisyyttä ja turvallisempaa yhteis
      Maailman menoa
      57
      2225
    4. Kauppalehti - Törkeä skandaali paljastui: Espanja käytti EU-rahoja ihan muuhun kuin piti

      Espanja on käyttänyt miljardeja euroja EU:n elpymisavustuksia eläkkeisiin ja sosiaalimenoihin – ja pyytää lisää. Espanj
      Maailman menoa
      77
      1913
    5. Onko kivaa jättää

      elämän suurin rakkaus hiljaisuuteen?
      Ikävä
      125
      1702
    6. Jopa Espanjassa talous kasvaa, Purra vain irvistelee

      Huomaa kuinka Purra on Suomen historian huonoin miniseteri, joka ei ole saanut aikaiseksi kuin tuhoa, Siis jopa vasemmis
      Maailman menoa
      63
      1566
    7. Mitä haluaisit sanoa hänelle tänään?

      Kerro tähän viestisi. 🍭🍡🍦
      Ikävä
      140
      1502
    8. En kerro nimeäsi nainen

      Sillä olet nyt salaisuus jota kannan sydämessäni. Tämä mitä tunnen ja kuinka sinuun vahvasti ihastuin on jo niin erikoin
      Ikävä
      73
      1348
    9. Auta mua mies

      Ota vielä yhteyttä, keksi oikeat sanat että vuosien ajan kasvanut muuri murtuu meidän väliltä vaikka aluksi vain vähän.
      Ikävä
      90
      1178
    10. Olet kiva ihminen

      En kiellä sitä yhtään. Sinussa on hyvin paljon erinomaisia puolia, enemmän varmasti kun meissä muissa. Sitten on puoli
      Ikävä
      77
      1134
    Aihe