Ministerimme sanoi saamme aikaan säästöä ottamalla lämpöä talteen.
Kylläki aikoinaan opetettu säästämistä, vaan taisi jäädä oppimatta.
Kyseessä on lämmitys/sähkön kuluissa säästäminen, kerätään poistuva lämpötalteen ja käytämme sen uudestaan.
Kerätessä kuluu sähköä, samoin takaisin tuotaessa, lisäksi matkalla hukkuu aina jotain jonneki vai onko keksitty "ikiliikuja" lämmön.suhteen?
Mikään ei katoa vaan muuttaa muotoaan, onko näin?
Vai onko kyseessä "hölmöläisten" valon kantaminen säkillä pimeyteen?
Talteenottoa, ikiliikkujako
11
576
Vastaukset
En tiedä mihin epäilysi perustuu?
Tiedät kuitenkin miten vettä höyrystetään vaikkapa vesikattilassa. Vesi kiehuu ilmanpaineesta riippuen n. 100-celsiusasteessa, on siis poudalla kuumempaa kuin sateella. Ilmanpainehan tuon määrää.
Maalämmössä käytetetään nestettä, joka kiehuu pienessä pakkasessakin, ainakin aika kylmässä.
Maaperässä on lämpöä auringonsäteilystä ja myös geotermistä lämpöä maan radioaktiivisuuden takia.
Tällaisella lämmöllä (järven pohjissakin talvella 4 celsiusastetta) höyrystetään tämä maalämmössä käytetty neste.
Höyrystä saadaan lämpö talteen kompressoimalla eli puristamalla höyry nesteeksi.
1 kWh:n sähköteholla saadaan 2,5-4 kWh lämpötehoa.
Hyöty on n. kolminkertainen.
Menetelmä on ollut käytössä kauan Ruotsissa. Kokemukset ovat hyviä. Sopiva lämpötila saavutettavaksi on n. 55 astetta.
Nykyään käytetään n.s. kelluntamenetelmää, jossa anturi "haistaa" ulkolämpötilaa ja lämmitetään siis tarpeen mukaan.- Maalaismies*
Hankin pari vuotta sitten ilmalämpöpumpun huusholliimme. Eikös siinä ole vähän samanlainen lämmön talteenotto ilmasta kuin maalämmössäkin maaperästä? Se vielä -15 asteen pakkasestakin puristaa lämpöä sisälle.
Ilmalämpöpumppu on pelannut hyvin ja tuonut lämmityskuluihin säästöä neljänneksen verran. Maalaismies* kirjoitti:
Hankin pari vuotta sitten ilmalämpöpumpun huusholliimme. Eikös siinä ole vähän samanlainen lämmön talteenotto ilmasta kuin maalämmössäkin maaperästä? Se vielä -15 asteen pakkasestakin puristaa lämpöä sisälle.
Ilmalämpöpumppu on pelannut hyvin ja tuonut lämmityskuluihin säästöä neljänneksen verran.En muistanutkaan tuota ilmalämpöpumppua. Siiinäkin toiminta on kuin jääkaappi takaperin.
Ilmalämpöpumppuhan toimii, eikö? myös kesällä ilmastoijana. Etuna on vielä puhtaampi ilmakin.
Huomattava tuo 25%:n säästökin eikä investointikulut liene kohtuuttomat- Lokari-x
Ruuneperi kirjoitti:
Kyseessä on energia, ei teho
Mikä on hankinta hinta?
Yritän kysyä sitä että milloinka alkaa tienata.
Siis milloin on haukkunu hintansa säästöinä takasin.
Terv: Lokari-x Lokari-x kirjoitti:
Mikä on hankinta hinta?
Yritän kysyä sitä että milloinka alkaa tienata.
Siis milloin on haukkunu hintansa säästöinä takasin.
Terv: Lokari-xPerustamiskustannukset lienevät aika korkeat, varmaan tuhansia euroja.
Muutamassa vuodessa kuitenkin tullee maksetuksi. Kysy laitevalmistajilta!- Maalaismies*
Ruuneperi kirjoitti:
Perustamiskustannukset lienevät aika korkeat, varmaan tuhansia euroja.
Muutamassa vuodessa kuitenkin tullee maksetuksi. Kysy laitevalmistajilta!Ilmalämpöpumpun hinta pari vuotta sitten oli asennuksineen noin tonni. En tiedä mitä nyt maksavat, kun ovat tulleet yhä enemmän muotiin. 4-5 vuotta haukkuvat hintaansa. Maalämmön asennus lienee kalliimpaa.
Maalaismies* kirjoitti:
Ilmalämpöpumpun hinta pari vuotta sitten oli asennuksineen noin tonni. En tiedä mitä nyt maksavat, kun ovat tulleet yhä enemmän muotiin. 4-5 vuotta haukkuvat hintaansa. Maalämmön asennus lienee kalliimpaa.
Ilmalämpöpumppuja on tullut markkinoille useita merkkejä,hinnat vaihtelevat merkistä riippuen
1000 -2ooo € asennettuna. Kannattaa asentaa jos asunto lämpiää suoralla sähkölämmityksellä.
Ilmalämpöpumppua kannattaa käyttää koko lämmityskauden ajan kun ulkona lämpötila on alle -15.
Asunnon viilentämiseen voi helteillä alentaa sisälämpötilaa huomattavasti, mutta se tulee kalliimaksi kuin lämmittäminen. Kannattaa kuitenkin kokeilla. Sisäilman puhdistaminen tapahtuu sisäilman kierrätyksellä, suodatin kerää epäpuhtaudet sisäilmasta. Edellisessä asunnossamme oli ilmalämpöpumppu, kyllä se hyvin toimi ja vähensi tuntuvasti sähkönkulutusta.- viluinen kissa
LateVaan kirjoitti:
Ilmalämpöpumppuja on tullut markkinoille useita merkkejä,hinnat vaihtelevat merkistä riippuen
1000 -2ooo € asennettuna. Kannattaa asentaa jos asunto lämpiää suoralla sähkölämmityksellä.
Ilmalämpöpumppua kannattaa käyttää koko lämmityskauden ajan kun ulkona lämpötila on alle -15.
Asunnon viilentämiseen voi helteillä alentaa sisälämpötilaa huomattavasti, mutta se tulee kalliimaksi kuin lämmittäminen. Kannattaa kuitenkin kokeilla. Sisäilman puhdistaminen tapahtuu sisäilman kierrätyksellä, suodatin kerää epäpuhtaudet sisäilmasta. Edellisessä asunnossamme oli ilmalämpöpumppu, kyllä se hyvin toimi ja vähensi tuntuvasti sähkönkulutusta.Entäs kun ulkona paukkuu paakkannen yli tuon 15°.
Mitäs se ihmehökötin sitten tekee?
Olen kuullut, että öljypatteri pitää paremmin ja halvemmalla
peruslämpöä yllä mökissä kuin suora sähkö. viluinen kissa kirjoitti:
Entäs kun ulkona paukkuu paakkannen yli tuon 15°.
Mitäs se ihmehökötin sitten tekee?
Olen kuullut, että öljypatteri pitää paremmin ja halvemmalla
peruslämpöä yllä mökissä kuin suora sähkö.Ei ilmalämpöpumppua kannata asentaa mökeille, jos siellä ei asuta vakituisesti. Omakoti ja rivitaloasunnot joissa on ennestään suora sähkölämmitys se on yksi vaihtoehto. Uusissa rakennettavissa asunnoissa kannattaa asiantuntijoilla selvittää mikä on tulevaisuuden lämmitysmuoto.
- kai75**
Kyllähän siinä mainittiin jotain % -lukuja.
Vaan muistuu mieleeni eräs koulutus tilaisuus kivikylällä joskus -50 luvulla. Kyseessä ei ollut mikään matematiikka vaan tiedusttelu.
proffan tasoinen luennoitsia sanoi % on ..... ymmärtämättömien hämäystä varten. Saamme aina kauniin lopputuloksen.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Me työeläkeläiset äänestämme SDP:tä
SDP on luonut koko työeläkejärjestelmän, jonka hedelmistä saamme nyt nauttia. Kansaneläkelaitos on Maalaisliiton tekele,1444857Eikö tunnukin kamalalta, kun en
anna periksi vaikka parhaasi olet tehnyt antaaksesi täystyrmäyksen? Ja kyllähän minä monta iskua olen saanut ja maannut813546SDP on selvästi paras valinta äänestyskopissa
Puolueella on arvomaailma kohdallaan, sillä on hyvä CV itsenäisen Suomen historiassa vastuunkantajana ja hyvinvointivalt302545SDP:n selitykset ontuu pahasti - "On käsitelty heti, mutta kukaan ei tiedä"
Kokoomuslaiset pistää taas demareita nippuun. Tuppuraisen mukaan mukaan SDP:n useat ahdistelutapaukset on käsitelty het402223Kenen juontajan pitäisi voittaa tänään Kultainen Venla? Ehdolla Pimiä, Holma ja Vaaherkumpu
Kultainen Venla gaalassa jaetaan tänään tv-alan palkintoja. Yksi suosituimmista kategorioista on Juontaja. Vappu Pimiä652061Antti Lindtman: "Ainahan kaikenlaisia huhuja liikkuu"
Näin hän siis vastaa SDP:n häirintäkohuun, väistelee vastuutaan Juttuhan on niin, että Lindtman ja Tuppurainen on tasan632013Oletko nainen turhautunut, kun en tule juttelemaan siellä?
Haluaisin tottakai tulla. Älä käsitä väärin. Ehkä ensi kerralla?231981Mitä saa sanoa?
Palstalla tänään sanottua: ” Kaikki riippuu siitä, miten asian esittää,” Onko siis niin, että saa muita pomottaa ja851973Onko olemassa miehiä, jotka haluavat yhteydenpitoa?
Silloin tällöin viestiä, puntarointeja arkielämästä, ikäänkuin pientä viihdettä ilman sen kummallisempaa. Tällaista miet191458Mitä Trump itse pitäisi siitä, jos häntä solvattaisiin
Kuten hän solvasi muita mm. Macronia? Kyllä ei huumori enää kukkisi. White house on nykyään pelkkä vitsi vain, ei mitään991262