Tästä aiheesta tuli keskusteltua pari vuotta sitten pikkuisen tällä palstalla.
Silloin nostin itse esille uuden englantilaisen nimen CJ Samsonin. Hän on jatkanut tuotteliaana Tudor-ajan englantiin sijoittuvien kirjojen kirjoittamista.
Omassa suosikkikategoriassa hänen ohitseen on noussut Andrew Taylor, jota Britanniassa on tituleerattu heidän aliarvostetuimmaksi rikoskirjailijakseen, vaikka mies on voittanut CWA:n historiallisten dekkarien palkinnon (historical dagger) jo kahdesti.
Taylor on erinomainen kirjoittaja. Ehkä se selittää miksi kriitikot tuntuvat pitävän hänestä suurta yleisöä enemmän. Kirjoissa, vaikka niissä ratkaistaisiin rikosta tyypillisenä poliisityönä, on vahva psykologinen vire.
Erityisen hurmaava on Taylorin bestseller "American boy", joka on kirjoitettukin 1800-luvun tyyliin sopivasti.
Pidän myös 1950-luvun Walesiin sijoittuvasta Lydmouth-sarjasta. Se on päällisin puolin poliisiromaanisarja, jossa poliisi ratkoo rikoksia yhdessä lehtinais-ystävättärensä kanssa. Samalla sivulauseissa ja rivien välissä Taylor kuvaa hyvin aikakautta ja sen ilmiöitä. Tuon ajan moraalikäsityksiä, taloudellista kehitystä, ihmisen välisiä suhteita.
Erityisesti pidän Taylorin tavasta kirjoittaa alleviivaamatta. Hän antaa lukijan itse huomata asioita. Tuo pätee jopa rikosselvittelyihin - kaikkia johtolankoja ei loppuselvittelyissä välttämättä kerrota yhteen ja selitetä uudelleen, mutta tarina on looginen ja lukija kyllä ymmärtää mistä on kysymys.
Taylor saattaisi olla tällä hetkellä paras sellainen rikoskirjailija jota ei ole käännetty suomeksi.
Sitten yksi oma yksittäinen vakiosuosikkini vielä tähän. Ian Pears: "Instance of Fingerpost".
Hieno kuvaus 1600-luvun Oxfordista ja sen ihmisistä, sekä ajaton kuvaus siitä, kuinka erilailla ihmiset voivat tulkita samoja tapahtumia.
Hyviä historiallisia dekkareita
4
836
Vastaukset
- texkiller
"arkkienkeli", "kolmannen valtakunnan salaisuus", "enigma", "pompeiji"...
thrillereitä ajalta rooman valtakunnan loistosta läpi "tuhatvuotisen" kolmannen valtakunnan, stalinin viime hetkiltä neuvostoliiton romahdukseen ja uuden venäjän syntyyn... loistavia kirjoja, joissa yhdistyy fakta ja fiktio; todellisia tapahtumia ja vaihtoehtohistoriaa... mitä jos? - petersusanna
Löysin äsken Peter Loveseyn SaPo-sarjassa ilmestyneet 1800-luvun lopuun sijoittuvat dekkarit. Pääosissa ylikonstaapeli Cribb.
http://www.tornio.fi/LoveseyPeter#Teokset
Susanna Gregoryllä on 1300-luvun Cambridgeen sijoittuvaa Matthew Bartholom-kirjat. Sarjaa ei ole valitettavasti suomennettu. Thomas Chaloner-kirjat sijoittuvat 1600-luvulle.
http://www.matthewbartholomew.co.uk/lib.htm
Steven Saylorin Gordianus Etsijä-sarja sijoittuu Roomaan 80-40 eKr. Sarjasta suomennettiin 3 kirjaa, mutta suomalaisia ne eivät syystä taikka toisesta kiinnostaneet.
http://www.tornio.fi/SaylorSteven#Teokset- Josephine Tey : Ajan tytär
- Ellis Peters ; Pyhän Pietarin markkinat,
Vaarallinen pyhimys, Yksi ruumis liikaa- vielä yksi
Aniara kirjoitti:
- Josephine Tey : Ajan tytär
- Ellis Peters ; Pyhän Pietarin markkinat,
Vaarallinen pyhimys, Yksi ruumis liikaaUmberto Eco, Ruusun nimi
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi
Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit986128KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!
STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti3495587Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?
On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei522639Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta
Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-20000117808521042046Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT1071758- 1181639
Puolen vuoden koeaika
Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro191603Tytti Tuppurainen nöyryyttää avustajiaan
Tytti Tuppurainen nöyryyttää SDP:n eduskuntaryhmän kokouksissa sekä avustajia että kansanedustajia. Hän nolaa ihmisiä ju1801267- 731177
Nuoret hakevat eläkkeelle, vaikka eivät ole olleet vielä töissäkään
hyvin menee. Pieni vastoinkäyminen elämässä, ja heti masennutaan. Monet alle 30-vuotiaat hakevat työkyvyttömyyseläkettä188988