Elämä: Onko se elämisen arvoinen?

N. Janika S.

Toinen novellini, jossa on myös parantamisen varaa. Laitoin sen luultavasti taas väärään paikkaan, mutta... Tänne sen ajattelin kuitenkin kirjoittaa.

ELÄMÄ: ONKO SE ELÄMISEN ARVOINEN?

Istun yksin keskellä kuhisevaa salia. Yritän lukea mutta turhaan. Synkät ajatukseni mieleni sekä sydämeni täyttävät. Miksi jokainen päivä on samanlainen: yhtä tuskaa, sisältä tappavaa? Sydämeni kuihtunut on, samoin sieluni. Hänen lähtönsä jälkeen mikään ei tunnu enää samalta, vaikka sen liian myöhään tajusinkin. Päivät, vuodet vierivät, ja häntä en unohtaa voi, vaikka kuinka yritän. Hänen hymynsä, äänensä ja kasvonsa mieleni täyttävät ja tuskaiset muistot eivät ota väistyäkseen. Kaiken tämän yritän unohtaa etsimällä rakkautta, mutta turhaan. Elämäni on täynnä sydänsuruja eikä yhtään valoista asiaa.

Nousen ylös ja lähden kävelemään kohti luontoa synkät ajatukseni seuranani. Vain luonto ja minä ajatuksineni. Reppuani kaivelen kunnes käsiini osuvat ne muutamat pilleripurkit, joita satun mukanani kantamaan. Kädet vapisten kaivan yhdestä purkista pillerin, jopa useamman. Nielaisen ne ja huuhdon alkoholilla. Äkkiä näkökenttäni sumenee ja ajatukseni hämärtyvät kuitenkaan erästä unohtamatta. Häntä, jota rakastan ei edes kuolema mielestäni häivyttää voi.

Tajuan, vaikkakin hieman tokkurassa erään henkilön kumartuvan ylitseni. Nyt aikani on tullut, pystyn vain ajattelemaan. Sitten ymmärrän, että henkilöllä on jokin kädessä. Viikateko? Ei, vaan kännykkä, tavallinen kännykkä. Tämä henkilö mitä ilmeisemmin on juuri soittamassa jonnekin. En kuitenkaan sumenneilta aivoiltani selkoa saa. Tunnen vain ahdistuksen ja lähenevän kuoleman, kunnes tajuni menetän.

Tietoisuus palaa vasten kasvojani. Näen vain valkoista. ''Olenko kuollut?'', kysyn ilmeisesti ääneen sitä itse tajuamatta, koska kuulen pian kaukaisen vastauksen: ''Ei, et ole. Olet sairaalassa.'' Avaan silmäni ja sydämeni lyö ylimääräisen lyönnin. Kenet siinä näänkään! Ainoan, jota koskaan olen pystynyt rakastamaan. Hän katsoo minuun silmät kyynelissä ja kysyy, miksi sen tein. Vastaan hänelle sekä sydän että ääni vapisten: ''Rakkaudesta sinuun.'' Silloin hän kysyy minulta, että olen kai aina tiennyt että hän rakastaa minua, elämänsä loppuun asti. ''En tiennyt'', vastaan ja huomaan, kuinka rakkaani sydän murtuu. Silloin hän sanoo:''Olenhan tullut tännekin asti ja löysin sinut kuoleman kielistä, kai sen täytyy merkitä jotakin?''. ''Kyllä, nyt sen huomaan. Mutta olisin halunnut tietää tuon paljon aikaisemmin.'', tuskaisena huokaan. Tämän sanottuani rakkaani nojaa kohti minua ja antaa suudelman, rakkauden suudelman. Kyyneleet sekoittuvat ja huomaan, kuinka kumpikin meistä itkee ja tällä kertaa vain yhteisestä onnestamme, jota olemme koko elämämme odottaneet, ensitapaamishetkestämme odottaneet.

2

511

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • lukija..

      Pilleripurkki ja palaset napsahtaa kohdalleen? Säälillä hankitaan rakkautta, onko se rakkautta?
      Tunteeko toinen rakkautta itsemurhalla uhkaajaan, vai pakottaako tämä itsarilla uhkaaja toisen olemaan hänen kanssaan.
      Kumman elämä on arvokkaampi kahlittu vapaus vai teeskennelty rakkaus.

      • wakemeup

        Sorry, en jaksanu lukee muuta ku pari rivii. Älä ota loukkauksena. Mä oon vaan niin helvetin väsynyt.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Orpo räyhää: kansan on muututtava

      Orpon mukaan kansa ei elä kokoomuksen kanssa samassa todellisuudessa, ja sen vuoksi kansan on muututtava. Kas kun ei san
      Maailman menoa
      315
      3704
    2. Muovikassikartelli

      Kauppaketjut ovat yhdessä sopineet muovikassin yksikköhinnaksi 59 senttiä. Milloin viranomaiset puuttuvat tähän kartell
      Talousrikokset
      32
      2048
    3. Aidon persun tunnistaa Marinin palvonnasta

      Oli kyse sitten Halla-ahosta tai Putinista. Ensimmäisenä aidolle persulle tulee mieleen Marin.
      Maailman menoa
      45
      1664
    4. Mikä tekee sen

      Vetovoiman kaivatussasi?
      Ikävä
      93
      1596
    5. Hallintooikeus..

      "Asemakaavapäätös pysyy voimassa.Poikkeamista ja rakentamista koskevat luvat hylättiin" kertoo Pyhäjärven Sanomat netti.
      Pyhäjärvi
      101
      1344
    6. Harmittaako joku

      Harmittaako joku asia tai asiat, mitä on tapahtunut tai jäänyt tapahtumatta?
      Ikävä
      145
      1205
    7. Miksi et vain uskalla!?

      On niin ikävä...
      Ikävä
      81
      1094
    8. Olen rakastunut

      varattuun joka ei eroa. Miten tunteista eroon? Tämä ei ole tavanomaista. On elämäni suuri rakkaus.
      Ikävä
      100
      1090
    9. Ootko A-nainen vielä vihainen?

      Siitä että en uskaltanut kohdata itseäni silloin kun olit kukassa? Olen tajunnut että tein tosi tökerösti sua kohtaan ja
      Ikävä
      92
      858
    10. Jos se joskus oli molemminpuolista

      niin hyvin me molemmat onnistuttiin pitämään toinen epätietoisena.
      Ikävä
      61
      797
    Aihe