kääntämisestä

palkkaus

hei, kuinka kirjojen kääntämisestä maksetaan, sanamäärästä, sivumäärästä? esim. noin 300 sivuinen opus, paljonko voi pyytää?

3

728

    Vastaukset 3

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • hieman kääntänyt

      Tämä riippuu monesta asiasta, mutta valantehneiden kääntäjien sivuilla on varmaan suositushinnat, jos olet jäsen.

      Ensinnäkin, mistä kielestä käännät? Englannista kääntämisestä saa alhaisempaa palkkaa kuin harvinaisemmista kielistä, kuten japani, kiina tai arabia, kääntämisestä.

      Myös tilaajasta riippuu, onko miten varoissaan, minkä alan tekstiä se on (joku matkaoppaan tapainen voi olla alhainen palkkio, kun taas korkeatasoinen kaunokirjallisuus - voi vaatia korkeampaa palkkiota).

    • Petter X

      Alan käytäntö lienee että työtä tarjotaan johonkin hintaan, ja kääntäjä valitsee ottaako vai jättääkö.

    • Myös kiinnostunut

      Riippuu, jotkut ovat ilmeisesti pyytäneet liuskapalkkionkin, esim. joskus 70-luvulla Pentti Saarikoski otti 30 markkaa per liuskalta käännettyä Platonia. Toisaalta kun Jaana Kaparilta on kysytty onko rikastunut Pottereiden kääntämisellä, sanoi että pysyy hengissä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Haluatko että unohdan sinut kokonaan

      Siihen suuntaan ollaan menossa, nyt jo. Ja ehkä parempi näin, niin ei kulu energiaa hukkaan mahdottomuuteen. Ja vaikka j
      Ikävä
      93
      1470
    2. Haapaveden upea kurvikuningatar

      No nyt on kyllä mahtava uutinen että Haapaveden rohkea ja toimelias nainen ja yrittäjä on päässyt finaaliin kurvikuninga
      Haapavesi
      94
      1127
    3. Millä nimellä

      kutsut kaivattuasi omassa mielessäsi?
      Ikävä
      42
      864
    4. Pisa-tulokset.....

      Tuoreen tutkimuksen mukaan suomalaisten osaaminen on edelleen OECD-maiden keskitasoa parempaa. Kantaväestön oppilaiden
      Maailman menoa
      303
      790
    5. Jos ajattelit että

      Annan anteeksi niin en anna.
      Ikävä
      52
      696
    6. Uskaltaisitko ihana nuorempi nainen lähettää

      WhatsApp -viestiä, jos sulla on mun numero. Olisin ihan haltioitunut... Tykkään ja kaipaan ❤️❤️
      Ikävä
      86
      696
    7. 45
      671
    8. Meinasi nainen mennä pasmat sekaisin

      Rupesin vapisemaan, kun huomasin sinut. Mutta sain sentään juuri ja juuri koottua itseni, etten ihan häpäissyt itseäni.
      Ikävä
      35
      651
    9. Sinulle viestiä

      Me sitten oikeasti tutustutaan ensin!!
      Ikävä
      47
      637
    10. Tiedät että on

      Tunteita yhä ja edelleen. Ehkä molemmin puolin.
      Ikävä
      28
      604
    Aihe