Turvakaukalosta

turvaistuimeen

Missä vaiheessa ja minkä ikäisenä olette siirtäneet vauvanne turvakaukalosta turvaistuimeen? Riittäkö vauvan ominaisuuksiksi se, että hän osaa istua tuettuna vai pitääkö osata istua kunnolla? Ja ikää tietty vähintään jotain 6 kk (meidän kohta 8 kk).

Turvakaukalomme on tarkoitettu alle 13 kiloisille. Vauvamme on pitkänsorttinen eli jalat varmaan ehtivät tulla ulos kaukalosta ja selkä kyyristyä liian matalalla olevista turvavöistä, ennenkuin tuo 13 kiloa tulee täyteen.

Minkälaisia ominaisuuksia hyvä istuin sisältää, entä minkälainen on ehdottomasti huono?

7

710

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • sanottiin...

      liikkeessä ettei sillä ole väliä jos jalat tulee yli,vain painolla on väliä ettei se ylity.

    • sivuilla

      lukee ainakin että jalat saa tulla yli,mutta PÄÄ EI.

    • Äiti07

      Meilläkin kohta edessä turvaistuimeen vaihto, poika tällä viikolla 7kk ja päälaki hipoo jo kaukalon reunaa... Eli kuten sulle jo kerrottiinkin, pituus on se merkitsevä tekijä. Kun päälaki menee yläreunan ylitse, on vaihdettava isompaan. Muuten voi kallo murtua kolarissa. Meidän turvaistuimesta ainakin sai turvavyöt siirrettyä ylemmäksi, Maxi Cosi -merkkinen.

      Oon pähkäillyt kanssa millaisen istuimen ostaisin. Suomessahan suositellaan että kuljetettaisiin selkä menosuuntaan mahdollisimman pitkään. Oon katsellut tuota Britaxin Multitechiä, se olisi monipuolisen tuntuinen. Harmi vaan, ettei siitä ole mitään testituloksia saatavilla. Autoliiton sivulla kannattaa vierailla ja katsella sieltä vähän osviittaa eri istuimien turvallisuuksista.

      Eri keskustelupalstoilla on useita juupas-eipäs väitteyitä turvaistuimien paremmuudesta ja niistä menee vain vielä enemmän sekaisin. Paras on lähteä itse liikkeisiin kiertelemään lapsi mukana, niin voi mallailla sitten miten lapsi sopii mihinkin istuimeen.

      • 11 kk

        meillä siirryttiin turvakaukalosta turvaistuimeen tasan 11 kk täytettyään.


        Turvaistuinten vertailukriteerit ovat: lapsen suoja etu- ja sivutörmäyksissä, istuimen turvavöiden reititys, kiinnityksen vakaus, pään tuki, väärinasennuksen mahdollisuus, lapsen kiinnitys turvaistuimeen, istuimen asennus, käyttöohjeet, tuki säärille, pehmusteiden laatu, näkyvyys, puhdistettavuus ja istuimen viimeistelyn laatu.


        Autoliitto painottaa, että jokainen turvaistuin on lapselle parempi vaihtoehto kuin ilman turvaistuinta matkustaminen. Testissä hyvän arvosanan saaneet turvaistuimet ovat erittäin suositeltavia lasten turvalliseen matkustamiseen.

        Täältä miten törmäystestissä pärjänneet:

        http://www.autoliitto.fi/testit_ja_ajoneuvot/lasten_turvaistuimet/


    • siirryttiin

      istuimeen 6,5 kk ikäisenä, painoa oli noin 11 kg. Lapsella alkoi olla epämukavaa pienessä kaukalossa ja viihtyykin nyt istuimessaan paljon paremmin.

      Istuimen valinnassa tärkeää on myös se miten istuin käy omaan autoonne. Joten testatkaa ehdottomasti istuinta autoonne.

      • juttu!!!

        Eli käytettiin maalaisjärkeä: kun vauvalla huomattiin olevan epämukavat oltavat kopassa, niin ostettii isompi istuin. En tiedä oliko oikein sääntöjen mukaan, mutta käytännössä toimiva ratkaisu kuitenkin.


      • juttu!!! kirjoitti:

        Eli käytettiin maalaisjärkeä: kun vauvalla huomattiin olevan epämukavat oltavat kopassa, niin ostettii isompi istuin. En tiedä oliko oikein sääntöjen mukaan, mutta käytännössä toimiva ratkaisu kuitenkin.

        Eli siirryttiin kuukaus sitten kaukalosta pois, leveyssuunnassa alko olla tytöllä ahdasta. Koeistuttiin liikkeissä muutamia istuimia, silleen se sopiva löyty. Selkä menosuuntaan ja vänkärin paikan takana on istuin ja hyvin tyttö viihtyny ainakin lyhyillä matkoilla. Eka pitempi reissu on ensi viikolla tulossa...


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Joensuun kaupunki levittelee tonttitietoja Keskisuomalaiselle

      Sähköposteja ja tonttitietoja levitellään mm. Pasi Koivumaalle
      Joensuu
      27
      3395
    2. Tiesitkö tätä ex-miehistä? Noriko Salo jysäytti yllätyspaljastuksen

      Noriko Salo ja ex-F1 kuski Mika Salo olivat naimisissa v. 1999-2022. Kirsi Salon ex-mies puolestaan on muusikko Sammy A
      Kotimaiset julkkisjuorut
      12
      2519
    3. Kuka? Riehui valtuuston kokouksessa tänään ?

      Onko puolangan puolesta porukkaa. Vaikuttaa siltä. Sairasta.
      Puolanka
      97
      2461
    4. Huh, huh! Sofia Belorf ei ole itse pessyt hiuksiaan kolmeen vuoteen

      Sofia Belorf elää ökyelämää Dubaissa. Sofian arjessa kulta, raha ja luksus ovat vahvasti läsnä. Luksuselämään tottuneell
      Kotimaiset julkkisjuorut
      107
      2134
    5. Toivoisitko Rakas vielä?

      Haluaisitko vielä? Uskoisin osaavani näyttää sinulle, kuinka ainutlaatuinen nainen olet.
      Ikävä
      76
      1693
    6. Ihan pieni näkeminen vaan

      👋 ja minä olisin valmis jo vaikka mihin sun kanssa. Nämä on näitä.. 🤫🫣😘💥
      Ikävä
      48
      1584
    7. Sointu Borg tilittää - Ei suostu enää tähän työhön: "Katastrofi"

      Sointu Borg on mediapersoona, joka löi itsensä läpi Diili-realityssä. Borg on monipuolinen tekijä: mediapersoona, juonta
      Suomalaiset julkkikset
      26
      1506
    8. Keskustelua kasteesta

      You tubessa kaksi pappia keskustelivat kasteesta ja kritisoivat raamatullista uskovien kastetta. Toinen heistä yritti
      Kaste
      400
      1305
    9. Jos saisit antaa yhden neuvon

      jälkikasvullesi elämää varten, niin minkä antaisit?
      Sinkut
      134
      1245
    10. Tulipalo viimeyönä

      Olipa ikävä kuulla tämä tulipalo, nyt on jatkuvasti asuinpaloja.Grillikausi alkanut.Grillit pois parvekkeilta ja asuntoj
      Jämsä
      15
      1146
    Aihe