Turvakaukalosta

turvaistuimeen

Missä vaiheessa ja minkä ikäisenä olette siirtäneet vauvanne turvakaukalosta turvaistuimeen? Riittäkö vauvan ominaisuuksiksi se, että hän osaa istua tuettuna vai pitääkö osata istua kunnolla? Ja ikää tietty vähintään jotain 6 kk (meidän kohta 8 kk).

Turvakaukalomme on tarkoitettu alle 13 kiloisille. Vauvamme on pitkänsorttinen eli jalat varmaan ehtivät tulla ulos kaukalosta ja selkä kyyristyä liian matalalla olevista turvavöistä, ennenkuin tuo 13 kiloa tulee täyteen.

Minkälaisia ominaisuuksia hyvä istuin sisältää, entä minkälainen on ehdottomasti huono?

7

696

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • sanottiin...

      liikkeessä ettei sillä ole väliä jos jalat tulee yli,vain painolla on väliä ettei se ylity.

    • sivuilla

      lukee ainakin että jalat saa tulla yli,mutta PÄÄ EI.

    • Äiti07

      Meilläkin kohta edessä turvaistuimeen vaihto, poika tällä viikolla 7kk ja päälaki hipoo jo kaukalon reunaa... Eli kuten sulle jo kerrottiinkin, pituus on se merkitsevä tekijä. Kun päälaki menee yläreunan ylitse, on vaihdettava isompaan. Muuten voi kallo murtua kolarissa. Meidän turvaistuimesta ainakin sai turvavyöt siirrettyä ylemmäksi, Maxi Cosi -merkkinen.

      Oon pähkäillyt kanssa millaisen istuimen ostaisin. Suomessahan suositellaan että kuljetettaisiin selkä menosuuntaan mahdollisimman pitkään. Oon katsellut tuota Britaxin Multitechiä, se olisi monipuolisen tuntuinen. Harmi vaan, ettei siitä ole mitään testituloksia saatavilla. Autoliiton sivulla kannattaa vierailla ja katsella sieltä vähän osviittaa eri istuimien turvallisuuksista.

      Eri keskustelupalstoilla on useita juupas-eipäs väitteyitä turvaistuimien paremmuudesta ja niistä menee vain vielä enemmän sekaisin. Paras on lähteä itse liikkeisiin kiertelemään lapsi mukana, niin voi mallailla sitten miten lapsi sopii mihinkin istuimeen.

      • 11 kk

        meillä siirryttiin turvakaukalosta turvaistuimeen tasan 11 kk täytettyään.


        Turvaistuinten vertailukriteerit ovat: lapsen suoja etu- ja sivutörmäyksissä, istuimen turvavöiden reititys, kiinnityksen vakaus, pään tuki, väärinasennuksen mahdollisuus, lapsen kiinnitys turvaistuimeen, istuimen asennus, käyttöohjeet, tuki säärille, pehmusteiden laatu, näkyvyys, puhdistettavuus ja istuimen viimeistelyn laatu.


        Autoliitto painottaa, että jokainen turvaistuin on lapselle parempi vaihtoehto kuin ilman turvaistuinta matkustaminen. Testissä hyvän arvosanan saaneet turvaistuimet ovat erittäin suositeltavia lasten turvalliseen matkustamiseen.

        Täältä miten törmäystestissä pärjänneet:

        http://www.autoliitto.fi/testit_ja_ajoneuvot/lasten_turvaistuimet/


    • siirryttiin

      istuimeen 6,5 kk ikäisenä, painoa oli noin 11 kg. Lapsella alkoi olla epämukavaa pienessä kaukalossa ja viihtyykin nyt istuimessaan paljon paremmin.

      Istuimen valinnassa tärkeää on myös se miten istuin käy omaan autoonne. Joten testatkaa ehdottomasti istuinta autoonne.

      • juttu!!!

        Eli käytettiin maalaisjärkeä: kun vauvalla huomattiin olevan epämukavat oltavat kopassa, niin ostettii isompi istuin. En tiedä oliko oikein sääntöjen mukaan, mutta käytännössä toimiva ratkaisu kuitenkin.


      • juttu!!! kirjoitti:

        Eli käytettiin maalaisjärkeä: kun vauvalla huomattiin olevan epämukavat oltavat kopassa, niin ostettii isompi istuin. En tiedä oliko oikein sääntöjen mukaan, mutta käytännössä toimiva ratkaisu kuitenkin.

        Eli siirryttiin kuukaus sitten kaukalosta pois, leveyssuunnassa alko olla tytöllä ahdasta. Koeistuttiin liikkeissä muutamia istuimia, silleen se sopiva löyty. Selkä menosuuntaan ja vänkärin paikan takana on istuin ja hyvin tyttö viihtyny ainakin lyhyillä matkoilla. Eka pitempi reissu on ensi viikolla tulossa...


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuolemanrangaistus

      Mielestäni kuolemanrangaistus on väärin kaikissa tilanteissa. Vaikka joku olisi murhannut 10 ihmistä, hänen surmaaminen
      Laki ja rikos
      82
      5948
    2. Muistakaa persut, että TE petitte, ei kokoomus

      Miksikö kukaan ei arvostele kokoomusta? No sen vuoksi, että kokoomus noudattaa vaalilupauksiaan. Sen sijaan TE persut,
      Maailman menoa
      290
      5261
    3. Riikka Purra ei estä tehomaksun käyttöönottoa

      Sähkön hinnoittelua koskevan määräyksen on määrä astua voimaan vuoden 2029 alusta, Energiavirastosta kerrotaan. Määräyk
      Maailman menoa
      45
      3304
    4. Lopetan ikävöinnin

      Ei meistä enää koskaan tule mitään. Olen ikävöinyt ja kaivannut enkä saa mitään vastakaikua ja lämpöä. Parempi erillään
      Ikävä
      10
      2766
    5. Outo ilmiö - vasemmistolaiset eivät kirjoita mitään kokoomuksesta

      joka sentään johtaa hallitusta, ja jonka talouspolitiikkaa noudatetaan. Nämä muutamat vasemmistolaiset jotka täällä aina
      Maailman menoa
      105
      2713
    6. Jos kaikki lopulta kuolevat, onko edes pahimmillakaan rikoksilla mitään väliä?

      Kaikki kuolevat lopulta. Siksi ihmisten tekemillä rikoksillakaan ei lopulta ole mitään merkitystä. Joidenkin mielestä t
      Filosofia
      4
      1655
    7. Väestöstä vain vassarit vaihtuvat nopeammin kuin persut

      Kevääseen 2023 verrattuna vassareita 50 prosenttia enemmän, ja persuja 25 prosenttia vähemmän.
      Maailman menoa
      15
      1585
    8. Sinä olet minun forEver

      Sinä olet minun sielussain, sydämessäin, huulillain, sinä olet ain, Sinä olet vieressäin, kainalossain, sylissäin, ain,
      Ikävä
      21
      1460
    9. Vihervassarit

      Vihervassarit sitä, vihervassarit tätä. Minulla on paha mt-ongelma. Se tuli lobotomian jälkioireina. Vihervassarit tät
      Maailman menoa
      30
      1439
    10. Mies joka vetäytyy osoittaa teoillaan

      Ettei halua olla tekemisissä. Mies joka ei vastaa viesteihin, ei halua sua. Mies joka jättää sut epätietoisuuteen, ei
      Ikävä
      176
      1043
    Aihe