Turvakaukalosta

turvaistuimeen

Missä vaiheessa ja minkä ikäisenä olette siirtäneet vauvanne turvakaukalosta turvaistuimeen? Riittäkö vauvan ominaisuuksiksi se, että hän osaa istua tuettuna vai pitääkö osata istua kunnolla? Ja ikää tietty vähintään jotain 6 kk (meidän kohta 8 kk).

Turvakaukalomme on tarkoitettu alle 13 kiloisille. Vauvamme on pitkänsorttinen eli jalat varmaan ehtivät tulla ulos kaukalosta ja selkä kyyristyä liian matalalla olevista turvavöistä, ennenkuin tuo 13 kiloa tulee täyteen.

Minkälaisia ominaisuuksia hyvä istuin sisältää, entä minkälainen on ehdottomasti huono?

7

667

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • sanottiin...

      liikkeessä ettei sillä ole väliä jos jalat tulee yli,vain painolla on väliä ettei se ylity.

    • sivuilla

      lukee ainakin että jalat saa tulla yli,mutta PÄÄ EI.

    • Äiti07

      Meilläkin kohta edessä turvaistuimeen vaihto, poika tällä viikolla 7kk ja päälaki hipoo jo kaukalon reunaa... Eli kuten sulle jo kerrottiinkin, pituus on se merkitsevä tekijä. Kun päälaki menee yläreunan ylitse, on vaihdettava isompaan. Muuten voi kallo murtua kolarissa. Meidän turvaistuimesta ainakin sai turvavyöt siirrettyä ylemmäksi, Maxi Cosi -merkkinen.

      Oon pähkäillyt kanssa millaisen istuimen ostaisin. Suomessahan suositellaan että kuljetettaisiin selkä menosuuntaan mahdollisimman pitkään. Oon katsellut tuota Britaxin Multitechiä, se olisi monipuolisen tuntuinen. Harmi vaan, ettei siitä ole mitään testituloksia saatavilla. Autoliiton sivulla kannattaa vierailla ja katsella sieltä vähän osviittaa eri istuimien turvallisuuksista.

      Eri keskustelupalstoilla on useita juupas-eipäs väitteyitä turvaistuimien paremmuudesta ja niistä menee vain vielä enemmän sekaisin. Paras on lähteä itse liikkeisiin kiertelemään lapsi mukana, niin voi mallailla sitten miten lapsi sopii mihinkin istuimeen.

      • 11 kk

        meillä siirryttiin turvakaukalosta turvaistuimeen tasan 11 kk täytettyään.


        Turvaistuinten vertailukriteerit ovat: lapsen suoja etu- ja sivutörmäyksissä, istuimen turvavöiden reititys, kiinnityksen vakaus, pään tuki, väärinasennuksen mahdollisuus, lapsen kiinnitys turvaistuimeen, istuimen asennus, käyttöohjeet, tuki säärille, pehmusteiden laatu, näkyvyys, puhdistettavuus ja istuimen viimeistelyn laatu.


        Autoliitto painottaa, että jokainen turvaistuin on lapselle parempi vaihtoehto kuin ilman turvaistuinta matkustaminen. Testissä hyvän arvosanan saaneet turvaistuimet ovat erittäin suositeltavia lasten turvalliseen matkustamiseen.

        Täältä miten törmäystestissä pärjänneet:

        http://www.autoliitto.fi/testit_ja_ajoneuvot/lasten_turvaistuimet/


    • siirryttiin

      istuimeen 6,5 kk ikäisenä, painoa oli noin 11 kg. Lapsella alkoi olla epämukavaa pienessä kaukalossa ja viihtyykin nyt istuimessaan paljon paremmin.

      Istuimen valinnassa tärkeää on myös se miten istuin käy omaan autoonne. Joten testatkaa ehdottomasti istuinta autoonne.

      • juttu!!!

        Eli käytettiin maalaisjärkeä: kun vauvalla huomattiin olevan epämukavat oltavat kopassa, niin ostettii isompi istuin. En tiedä oliko oikein sääntöjen mukaan, mutta käytännössä toimiva ratkaisu kuitenkin.


      • juttu!!! kirjoitti:

        Eli käytettiin maalaisjärkeä: kun vauvalla huomattiin olevan epämukavat oltavat kopassa, niin ostettii isompi istuin. En tiedä oliko oikein sääntöjen mukaan, mutta käytännössä toimiva ratkaisu kuitenkin.

        Eli siirryttiin kuukaus sitten kaukalosta pois, leveyssuunnassa alko olla tytöllä ahdasta. Koeistuttiin liikkeissä muutamia istuimia, silleen se sopiva löyty. Selkä menosuuntaan ja vänkärin paikan takana on istuin ja hyvin tyttö viihtyny ainakin lyhyillä matkoilla. Eka pitempi reissu on ensi viikolla tulossa...


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kanki kovana; ei tiedä pornovideoista mitään

      Kaikkosen erityis­avustajan asunnossa kuvattiin pornoa. Väittää ettei tiedä asiasta yhtään mitään. https://www.is.fi/po
      Maailman menoa
      122
      6079
    2. Halaisin sua mies

      Jos voisin 💗
      Ikävä
      29
      2140
    3. Onkohan meillä kummallakin joku pakkomielle toisiimme

      Vähän luulen että on..
      Ikävä
      177
      1972
    4. Mitä tämä on

      Ajatella, olen viimeksi nähnyt sinua melkein vuosi sitten ohimennen. Ja silloinkin sinä välttelit minua. En ole kuullut
      Tunteet
      10
      1153
    5. Ei monet elä kuin alle 60 v, mikä vaikuttaa?

      gulp, gulp.. Juice Leskinen eli 56 vuotta. Matti Nykänen eli 55 vuotta. Topi Sorsakoski eli 58 vuotta.
      Maailman menoa
      69
      1145
    6. Olen valmis

      Kohtaamaan sinut tänä kesänä, jos sellainen sattuma osuu kohdalleni.
      Ikävä
      73
      1007
    7. Hyvää yötä kaivatulleni

      En pysty tekemään kokemaan mitään sielussa tuntuvaa, syvää, vaikuttavaa, ilman että rinnastan sen sinuun. Niin kävi tänä
      Tunteet
      24
      1007
    8. Nyt on konstit vähänä.

      Nimittäin tuulivoiman vastustajilla, kun pitää perättömiä ilmiantoja tehdä. Alkaa olla koko vastustajien sakki leimattu,
      Kiuruvesi
      24
      922
    9. Tilinpäätösvaltuusto 27.5

      Samalla viimeinen kokous ennen uudenvaltuustokauden alkamista. Vanhat antavat itselleen erinomaiset arvosanat, ja siirty
      Pyhäjärvi
      42
      897
    10. Hevoset ajoteillä Karhulanvaaralla

      Minkä ihmeen takia osaamattomat ihmiset tuovat hevosia ajoteille ja pyöräteille? Eilen oli kolari lähellä tämän takia. I
      Suomussalmi
      12
      765
    Aihe