Mitä tarkoittaa juna-aikataulussa "bitte reservieren"? Tarkoittaako se että on pakko varata vai että suositellaan varaamista? Sattuuko muuten kukaan tietämään, mitkä junat Saksassa/Sveitsissä ovat sellaisia, joihin täytyy välttämättä varata paikat? Minulle ei aivan tuolta nettisivuilta selvinnyt.
Saksaa taitavat!
6
679
Vastaukset
- Tod Ernst
sitä, että juna on täpötäynnä. Ruuhka-ajan juniin kannattaa varata paikka, että pääsee istumaan. Esim. pe iltana junat Frnakfurt-München on täpötäynnä ja istumaan pääsee vain jos on varannut.
- W.Tell
Sveitsistä en tiedä mutta Saksassa paikanvaraus ei ole pakollista mihinkään junaan (poikkeuksena Thalys jotka liikennöivät Kölnistä Pariisiin ja Brysseliin). Elikkä Bitte reservierenillä tarkoitetaan siis suositellan paikanvarausta ja se on luultavasti ihan hyvä neuvo jos istumaan haluaa.
- kohteliaisuus!
Bitte reservieren vapaasti käännettynä tarkoittaa lähinnä: olkaa hyvä, varatkaa. Se ei suosittele eikä pakota varaamiseen, vaan on vain mahdollisuus varaamiseen. Bitte vastaa englanninkielista please tai italiaista prego. Suomenkielestä täysin vastaava ilmaisu puuttuu.
- suosittaa.
"Bitte reservieren vapaasti käännettynä tarkoittaa lähinnä: olkaa hyvä, varatkaa. Se ei suosittele eikä pakota varaamiseen, vaan on vain mahdollisuus varaamiseen. Bitte vastaa englanninkielista please tai italiaista prego. Suomenkielestä täysin vastaava ilmaisu puuttuu."
Höpöhöpö. Tuo merkintä on DB:n aikatauluissa ruuhkajunien kohdalla. Ja todellakin suosittaa varaamaan, noin merkityt yhteydet ovat niitä, joiden oletetaan tulevan täyteen. PAKKO ei toki ole varata, mutta vuosien kokemuksella tiedän, että jollei paikkaa ole, niin silloin saa kököttää laukkunsa päällä käytävällä. - Alkup.
suosittaa. kirjoitti:
"Bitte reservieren vapaasti käännettynä tarkoittaa lähinnä: olkaa hyvä, varatkaa. Se ei suosittele eikä pakota varaamiseen, vaan on vain mahdollisuus varaamiseen. Bitte vastaa englanninkielista please tai italiaista prego. Suomenkielestä täysin vastaava ilmaisu puuttuu."
Höpöhöpö. Tuo merkintä on DB:n aikatauluissa ruuhkajunien kohdalla. Ja todellakin suosittaa varaamaan, noin merkityt yhteydet ovat niitä, joiden oletetaan tulevan täyteen. PAKKO ei toki ole varata, mutta vuosien kokemuksella tiedän, että jollei paikkaa ole, niin silloin saa kököttää laukkunsa päällä käytävällä.Juuri tätä ajoin takaa, eli kannattaa siis varata jos menee vähänkin pidemmän matkan. Mietitytti vaan kun tulee pari aika lyhyttäkin matkaa sinne sekaan. Kiitos paljon!
- paikka on varattu??
suosittaa. kirjoitti:
"Bitte reservieren vapaasti käännettynä tarkoittaa lähinnä: olkaa hyvä, varatkaa. Se ei suosittele eikä pakota varaamiseen, vaan on vain mahdollisuus varaamiseen. Bitte vastaa englanninkielista please tai italiaista prego. Suomenkielestä täysin vastaava ilmaisu puuttuu."
Höpöhöpö. Tuo merkintä on DB:n aikatauluissa ruuhkajunien kohdalla. Ja todellakin suosittaa varaamaan, noin merkityt yhteydet ovat niitä, joiden oletetaan tulevan täyteen. PAKKO ei toki ole varata, mutta vuosien kokemuksella tiedän, että jollei paikkaa ole, niin silloin saa kököttää laukkunsa päällä käytävällä.Ennen ainakin junissa "hattuhyllyn" reunassa oli laput joissa luki esim. Hampuri-Hannover eli sille välillä oli ne paikat varattu. Kannattaa niitä katelle, sillä samalta asemalta varattuun paikkaan on turha istua, sillä joutuu kohta kuitenkin nousemaan pois. Laput on tietenkin laitettu ennen junan lähtöä, mutta laputtoman paikalle istuminen voi antaa rauhan istua. Jos sellainen löytyy.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Lataus pakkaskelissä
En olisi koskaan ostanut sähköautoa jos olisin tajunnut että ne eivät lataa pakkasissa suurteholatauksella vaan istut tu1957334Kun väestö ikääntyy ja veronmaksajat vähenee, mitä sitten vasemmistolaiset?
Maahanmuutto ei vaan ole ratkaisu väestön ikääntymiseen. Maahanmuutto lykkää ja hidastaa väestön ikääntymistä ja työv1303310Miksei Trump ole kiinnostunut Suomen valloittamisesta?
Täällähän on enemmän turvetta kuin Norjalla öljyä. Eikö Ttump ole turvenuija?1161954"Mitä sä nainen tuot sitten pöytään" ?
Jos mies provaidaa ja suojelee... Pitääkö miesten kysyä tuollaisia?611912Minja jytkyttää vas.liiton kannatusta ylöspäin
Alkaa raavaat duunarimiehetkin palaamaan vasemmistoliiton kannattajiksi. Eduskunnassahan on vain kaksi työntekijöiden p611867- 191819
Aktivistinainen pysäytti ICE-agentin luodin päällään USA:ssa!
Video ampumistilanteesta: https://edition.cnn.com/2026/01/07/us/video/ice-shooting-minneapolis-digvid "Media: ICE:n am841807Oikeistopuolueiden kannatus vain 37,8 %, vasemmiston 43,0 %
Keskustaan jää 17,4 prosenttia ja loput ovat sitten mitä ovat. Mutta selvästikin Suomen kansa on vasemmalle kallellaan.61685Ekologinen kommunismi tulee voittamaan fossiilikapitalismin
Kiina on mahtitekijä uusiutuvien energialähteiden kehityksessä, ja Trump osoitus viimeisestä öljyn perään itkemisestä, m171561- 721436