Sähkötekniikan sivu- ja pääaineista

opiskelevanainen

Opiskelen TTY:llä sähkötekniikkaa ja pitäisi pikkuhiljaa valita pää-ja sivuaineet kanditaatin tutkintoon. Millaisia yhdistelmiä suosittelisitte? Pitäisikö ne valita siten että ne liittyisivät toisiinsa. Entäs sitten diplomi-insinöörin tutkinnossa, jatkanko jotain edellisiin liittyvää vai voinko ruveta lukemaan jotain ihan muuta. Elektroniikkaa tai sähkövoimatekniikkaa olen hieman ajatellut pääaineeksi nyt kandin tutkintoon.
Jos noista ottaa toisen pääaineeksi, niin onko mitään järkeä ottaa toista sivueineeksi, kun eivät ne liity toisiinsa juurikaan?

2

1011

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • että rakennta
    • Teekkkari

      Ajattelin valmistua TKK:lta Sähkötekniikan pääaineesta vuoden sisään. Kannattaa sopeuttaa neuvoni TTY:n tilanteeseen, mutta kirjoitan nyt muutaman jutun, jotka ehkä auttavat päätöksessä.

      Ensinnäkin, en tiedä, kuinka monennen vuoden opiskelija olet ja paljonko olet kerennyt opintoja suorittaa, mutta kandidaatintutkinnon pääaineita saattaa pystyä helposti vaihtamaan vähän pidemmälläkin (esim. mallilukujärjestyksen mukaan edetessä vielä kolmantena vuonna). "Turhat" kurssit on helppo siirtää esim. vapaasti valittaviin opintoihin.

      Vaikka toimitaan vähän erisuuruisilla jännitteillä, elektroniikalla ja sähkötekniikalla _on_ paljon yhteistä, parhaimpana esimerkkinä tehoelektroniikkaan liittyvät jutut (jotka ainakin pääkaupunkiseudulla työllistävät aika hyvin). Jos päädyt valmistumaan puhtaasti verkkopuolen DI:ksi, olisi kandiin voinut opiskella jotain muutakin kuin elektroniikan sivuaineen, mutta missään nimessä siitä ei ole haittaa. Vastaava tilanne ehkä jossain digitaalitekniikassa, jossa yhtymäkohtia vahvavirtatekniikkaan saa hakea.

      Kandidaattivaiheen suoritettuasi (noppia ~200) erilaisista pääaineista on jo aika hyvä kuva - päätös siitä, mistä lukea DI:ksi on helpompi tehdä. Jos sähkötekniikka kiinnostaa nimenomaan tekniikan näkökulmasta, elektroniikka/sähkötekniikka pääaineena ja toinen sivuaineena -yhdistelmä on ihan hyvä. Ja jos alkaa kaduttaa, DI-tutkintoonhan voi lukea kokonaan uusia sivuaineita (esim. energiatekniikka, tuotantotalous, tietotekniikka..) tai suuntautua töissä muiden juttujen pariin.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Useita puukotettu Tampereella

      Mikäs homma tämä nyt taas on? "Useaa henkilöä on puukotettu Tampereen keskustassa kauppakeskus Ratinan lähistöllä." ht
      Tampere
      170
      3349
    2. Asiakas iski kaupassa varastelua tehneen kanveesiin.

      https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/33a85463-e4d5-45ed-8014-db51fe8079ec Oikein. Näin sitä pitää. Kyllä kaupoissa valtava
      Maailman menoa
      373
      2151
    3. Kuka rääkkää eläimiä Puolangalla?

      Poliisi ampui toistakymmentä nälkiintynyttä eläintä Puolangalla Tilalta oli ollut karkuteillä lähes viisikymmentä nälkii
      Puolanka
      49
      2068
    4. Leipivaaran päällä on kuoleman hiljaista.

      Suru vai suuri helpotus...
      Puolanka
      41
      1971
    5. Meneeköhän sulla

      oikeasti pinnan alla yhtä huonosti kuin mulla? Tai yhtä huonosti mutta jollain eri tyylillä? Ei olisi pitänyt jättää sua
      Ikävä
      32
      1471
    6. Jos ei tiedä mitä toisesta haluaa

      Älä missään nimessä anna mitään merkkejä kiinnostuksesta. Ole haluamatta mitään. Täytyy ajatella toistakin. Ei kukaan em
      Ikävä
      93
      1241
    7. Määpä tiijän että rakastat

      Minua nimittäin. Samoin hei! Olet mun vastakappaleeni.
      Ikävä
      54
      1203
    8. Muutama kysymys ja huomio hindulaisesta kulttuurista.

      Vedakirjoituksia pidetään historiallisina teksteinä, ei siis "julistuksena" kuten esimerkiksi Raamattua, vaan kuten koul
      Hindulaisuus
      385
      1075
    9. Jumala puhui minulle

      Hän kertoi sinusta asioita, joiden takia jaksan, uskon ja luotan. Hän kuvaili sinua minulle ja pakahduin onnesta kuulles
      Ikävä
      114
      1003
    10. Koska näit kaivattusi viimeksi

      Milloin tapasit rakkaasi? Ja etenikö suhde yhtään?
      Ikävä
      46
      879
    Aihe