Juu elikkä kysyisin sellasta, että onkohan mannassa minkäänlaisia ravintoaineita.. Oon tähän asti antanut pojille (7kk) kaupan puuroja, kun ei oo mun tekemä puuro kelvannut vaan alkaneet kyökkiä sitä heti. No eilen illalla huomasin, että kaupan puurot loppu ja keitin sit mannapuuroa (veteen) ja laitoin joukkoon mango-sosetta. Yllättäen pojat söivätkin sitä tyytyväisenä!:) Joten siis teenkö jatkossakin mannapuuroa vai kannattaako heti alkaa kokeilla vaikka kaurapuuroa (jos se vaikka yllättäen nyt maistuiskin..)??
Vastaukset 5
- 4:n äiti
Tummissa mannasuurimoissa on enemmän ravintoaineita kuin vaaleissa, eikä makueroa ole ainakaan niin paljon että minä sen huomaisin. Ja sitten on vielä kauramannaakin, jossa on sekaisin vehnää ja kauraa.
- hipåäpo
niin siis miksi veteen??maidossa varmasti parempaa ja ravitsevampaa
- J.a.n.e
tavallista maitoa tuossa iässä vielä.
J.a.n.e kirjoitti:
tavallista maitoa tuossa iässä vielä.
En minä tiedä onko tämä ravitsemuksellisesti lähelläkään oikeaa mutta mä oon keittäny mikrossa mannapuuroa korvikkeeseen. Testaamalla löytää oikeat määrät mutta mä teen oikeeta tönkköpuuroo. Eli jos desi korviketta, mannasuurimoita n. 4tl. Sitten minuutti täysillä, 2 minuuttia alhaisimmalla teholla ja kylmällä korvikkeella jäähdytetään ja löysennetään. Namia!
- äiti monelle
Mielestäni kannattaa vaihdella ja totutella eri puuroihin. Minä annan aina vauvalle viikon yhtä puuroa kerralla että tottisi. Samaa puuroa syö sitten samalla muukin perhe. Syödään kyllä juuri sitä mannaa (mieluuummin ostan tummia mannasuurimoita tai sitten kauramannaa). Sitten syömme kaura-, ruis-, neljänviljan jne puuroja. vauvalle pyöräytän puuron vielä tehosekoittimen läpi niin tulee sileä ja maistuu paremmin.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 143955
Jasmin Vähäkangas valehtelee kolumnissaan. Hän ei ole "taaperon" äiti.
Lapsi ei taaperra. Vielä seurakunnan lehdessä valehtelee noin?104858Pyhäjärvi syvällä kusessa
Pyhäjärvi ei tule selviämään millään tästä alhosta. Ollaan aivan liian syvällä. https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/pyha109840- 61761
Miten voi sinun
tunteet yhtäkkiä kuolla kuin napista painamalla? Et enää vilkaisekaan minuun päin vaan jos vahingossa näet minut käännät55621Hyvää yötä
Ikuinen kohtalo, sydänystävä, rakkauteni♥️.. kumpa olisimme saaneet elämältä mahdollisuuden!26593Missähän pöytäkirja viipyy, taas?
Hallituksen kokouksessa oli eilen mielenkiintoisia asioita käsiteltävänä. Pöytäkirja on ollut yleensä saman iltana luett45521- 154518
- 42489
PYHÄJÄRVEN KAUPUNKI VALTIOVARAINMINESTERIÖN ARVIOINTIMENETTELYYN..TE
...siinä se nyt on, mitä tässä enää vikistään. Uutiset Yle, 14.8. Klo 20.30, ei tunnu mukavalta.48473