Äänestyspaikoilla

1943

näen punaista, kun törmään keräyslippaaseen. Muistaakseni ennen ei ollut kerääjiä ennakkoäänestyspaikoissa, nyt on niissäkin. Tuen vapaaehtoisesti kaikessa hiljaisuudessa silloin, kun haluan. Voisin melkein jättää äänestämättä, niin paljon ärsyttävät.

7

222

    Vastaukset 7

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ainakin hesas

      Olen äänestänyt vuosia ennakkoon, tai ulkomailla.
      Ulkomailla eivät kerää, mutta hesas on aina ollut niitä kerääjiä.
      Mitäs niistä, eihän sinne mikään pakko ole antaa.

      • ennakkoäänestin

        Helsingissä postissa, kerääjä lippaan kanssa oli ulkopuolella. Oli niin pieni posti, etteivät ilmeisesti olleet lupaa antaneet. Itse en koskaan anna näihin keräyslippaisiin rahaa. Olen mielestani tarpeeksi avustanut, kun olen vuosien varrella lahjoittanut hyväntekeväisyyteen vaikka mitä. Kun äitini kuoli, lahjoitin huonekalut, kirjat, astiat ja yleensä kaikki, mitä itse en ottanut (ei oikein mitään sopinut huusholliini). Kävivät vielä ilmaiseksi noutamassa.


    • Fridanna

      Paikalliset yhdistykset, jotka tukevat lähinnä terveydenhoitoa tukevia toimia ovat yhteistuumin vaalien aikana yhdistäneet keräyksensä yhteiseen lippaaseen. Tämä keräys on ollut meidän paikkakunnalla niin kauan kuin muistan.

      Luulen vielä, että sinne on valittu lippaan vartijoiksi henkilöitä, jotka eivät kertoile ihmisten käymisistä vaalipaikoilla, ainakin toivon niin. Tiskin toisella puolella miettineenä voisi lipas olla ilman vartijaakin. Kyllä vaalivirkailijat seuraavat sen verran, ettei sitä kukaan vie mukanaan.

    • en halua tehdä siitä

      numeroa.tuen toki hyvääntekeväisyyttä minäkin .mutta se on yksiyuinen asiani.

    • ======

      Samoin kierrän kerääjät, niin paljon on tullut nekatiivistä informaatiota rahan perille menosta että vain muutama prosentti menis hyväntekeväisyyteen, suurin osa jonnekkin muualle, esm. se syöpäyhdistys jossa nuoret miehet keräs miljoonia ja vain muro osa meni hyväntekeväisyyteen.

      • Niitä "välikäsiä" löytyy. Silloin tsunamin aikoihin oli sitä kerääjää kadulla monet ja monet.
        jotenkin asian koko läheiseksi, tuli laitettua moneen keräykseen, moneen kertaan. Kun jälkikäteen kuuli mikä prosenttimäärä oli mennyt sinne minne oli tarkoitettu, tuli ihan pettynyt olo.
        Joku taas välistävetäjä rikastui. He eivät tehne hyväntekeväisyystyötä, palkkansa ottavat. Hyväntekeväisyyttä teemme me rahan antajat.


    • ibiza*

      keräystä suorittavat paikalliset yhdistykset oman toimintansa rahoittamiseen... Mukana esim. Syöpäyhdistys, Sydänyhdistys, Eläkeläiset, jne... Jakavat rahat lyhentämättömänä osallistuvien järjestöjen kesken...:)

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Orpo pelästyi, kun asiat tulivat ilmi ? Hallitus ei enää tuekaan Garden hanketta

      Pääministerinä Orpo on vastuussa hallituksensa päätöksenteosta. Hallitus päätti avokätisestä tuesta hankkeelle, joka ei
      Kansallinen Kokoomus
      339
      1175
    2. Martinan tyttärestä hieno haastattelu IL

      Martina on kasvattanut fiksun tyttären.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      399
      1104
    3. Muuttaisitko kaivattusi luokse

      heti asumaan? 🛒
      Ikävä
      102
      905
    4. Mitä kaivattusi

      pelkää? 👻
      Ikävä
      82
      827
    5. Samassa kylässä asuu yks mies...

      Jota en voi sietää... yök!
      Ikävä
      78
      792
    6. Mitä odotat kohtaamiselta?

      Niin, otsikossa kysymys.
      Ikävä
      82
      746
    7. Sanotaan se sitten tässä

      Rakastan sua mies varmaan.
      Ikävä
      37
      676
    8. Olet kuin minä

      Jännä huomata tämä kerta toisensa jälkeen eikö ❤️
      Ikävä
      50
      675
    9. Ei käy sääliksi sitä miestä

      Sitä saa mitä tilaa.
      Ikävä
      103
      674
    10. Mä olen tosi

      Ylpeä sinusta 🫂 Ajatuksissani pyydän sulle paljon suojelusta ja varjelusta. Sinua rakastettaan ja susta välitetään. Mui
      Ikävä
      39
      670
    Aihe