myy osakkeen,onko myyjä vastuussa vielä osakkeesta myynnin jälkeen ja kuinka kauan?
kun kerrostalosta
3
471
Vastaukset
Eli myyjä vastaa piilevistä virheistä kaksi vuotta kaupanteosta laskien, tosin taloyhtiökin saattaa olla vastuussa.
- On Vastaus
Teksti on Rakentaja.fi sivuilta:
---Lainaus---
Asuntokaupassa myyjän vastuuseen kuuluu tiedonantovelvollisuus ostajaa kohtaan. Myyjän on pyrittävä ottamaan huomioon kaikki kauppaan vaikuttavat seikat ja informoitava niistä ostajalle. Useimmat kaupan virheet ja niistä seuraavat vastuut ovat näin toimimalla vältettävissä.
Asunnossa on lain mukaan virhe, jos se ei vastaa myyjän antamia tietoja ja tämän voidaan olettaa vaikuttaneen kauppaan. Samoin asunto on virheellinen, jos myyjä jättää antamatta tiedon, josta hänen oletetaan tienneen ja josta ostaja oletti saavansa tiedon ja tällä seikalla on vaikutusta kauppaan.
Virheellisen tiedon antaminen tai tiedon antamisen laiminlyönti asunnon omistamiseen tai käyttöön liittyvistä taloudellisista velvoitteista tai vastuista (esim. yhtiövastikkeesta, lainaosuudesta tai asunto-osakeyhtiön tilanteesta) saa aikaan kaupan kohteessa taloudellisen virheen.
Ostaja voi asunnon tai kaupan kohteen virheen johdosta vaatia esim. kauppahinnan alennusta ja äärimmäisessä tapauksessa jopa kaupan purkua.
Myyjän tiedonantovelvollisuus koskee myös asunnossa tai asunto-osakeyhtiössä lähiaikoina suunniteltavia korjauksia. Tiedossanne olevasta tulevasta remontista on syytä ilmoittaa ostajalle ja vieläpä todisteellisesti.
Vastaaja: Nordius/
Lakimies Taija Jurmu
Asianajotoimisto von und zu Fraunberg, Ylisuvanto ja Juntura Oy
Rovaniemi
--Lainaus loppu---- ????????i
tulipas hyvää tietoa.Kannatti kysyä,ennen myyntiä,ettei tee mokia.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1942035
- 1331128
- 1131063
Koillis motor
Kyllä on mennyt palvelu alas ku lehmänhäntä, sovitut asiat ja luvatut soitot pitää hoitaa eikä tehä oharia, täysin tumpa21795- 58786
Kauhavan häiriköijistä
Juttua Iltalehdessä. Pakko sanoa että noi nuoret on kyllä ihan pimeitä. Putkin peltoja jupksevat kiusaamaan kun ei tietä34711ABC: n kahvilan uusi nimi matkimalla
Kahvia ja virvokkeita myytiin aikoinaan ÄKKI-VANNIN KAHVILASSA Haapavedellä ja paikalliset sanoivat sitä haussia "Tuhann42628Kylillä ei ole näkynyt? Missä luuraat nainen?
Olisit soittanut mulle nainen. Oltais voitu nähdä vaikka laavulla. Miksi pelkäät minua? Eihän siinä ole mitään järkeä. m175574Tehdäänkö tänään toiveista totta?
Poikkea tänä illasta siinä lähellä ja annetaan silmien puhua ja sen jälkeen puhu sinä lopulta mitä ajattelet..45538- 9522