Tietääks kukaan missä Edvin Laineen klassisia 1950-luvun Niskavuori-filmatisointeja on tehty? Kiinnostais ainakin kaikkien toiveleffa Niskavuoren Heta. Huhu on kertonut jotain Orimattilasta...
Niskavuori-elokuvien kuvauspaikkoja?
8
10622
Vastaukset
- kooo22
Suomen kansallisfilmografiasta löytyy tiedot kaikista kotimaisten elokuvien kuvauspaikoista.
http://www.sea.fi/julkaisut/skf.html- Raataja3
Voi olla ettei välttämättä löydy. Vanhoista leffoista löytyy huonommin tietoa juuri kuvauspaikoista. Edesmennyt isäni oli Edwin Laineen sekä kansallisfilmografia kirjojen tekijän Kari Uusitalon hyvä ystävä. Edwin Laineen opin tuntemaan ollessani teini-ikäinen, mutta niinkuin jokainen tietää myös hän on kuollut.
Kari Uusitaloa en tuntenut, mitä nyt kakarana kerran kävin faijan kanssa kylässä. - :) :)
Raataja3 kirjoitti:
Voi olla ettei välttämättä löydy. Vanhoista leffoista löytyy huonommin tietoa juuri kuvauspaikoista. Edesmennyt isäni oli Edwin Laineen sekä kansallisfilmografia kirjojen tekijän Kari Uusitalon hyvä ystävä. Edwin Laineen opin tuntemaan ollessani teini-ikäinen, mutta niinkuin jokainen tietää myös hän on kuollut.
Kari Uusitaloa en tuntenut, mitä nyt kakarana kerran kävin faijan kanssa kylässä.kuvauspaikkatietoa noissa Kansallisfilmografioissa. Kirjojen tiedot täsmentyvät osa osalta. Onneks monien vanhojen leffojen kuvaustiedot ym. elävät legendoina Suomen kylillä ;) Uusitalo on kyllä mahtava tyyppi, oikea suomalaisen elokuvan elävä tietosanakirja!
- näin se menee
:) :) kirjoitti:
kuvauspaikkatietoa noissa Kansallisfilmografioissa. Kirjojen tiedot täsmentyvät osa osalta. Onneks monien vanhojen leffojen kuvaustiedot ym. elävät legendoina Suomen kylillä ;) Uusitalo on kyllä mahtava tyyppi, oikea suomalaisen elokuvan elävä tietosanakirja!
Näitten viestien ilmeisenä tarkoituksena on paikata aukkoja Filmografiassa. Ei sielläkään kaikkea ole. Esimerkiksi elokuvasta Rosvo-Roope löytyy tasan kaksi riviä kuvauspaikoista. On sitä kuvattu vähän muuallakin, ja paikat ovat ihan tunnistettavissa. Kyse onkin siitä että saataisiin tämä hiljainen kylillä liikkuva tieto vielä kirjoihin ja kansiin.
- :)
Tietojeni mukaan Niskavuori-elokuvat on kuvattu ainakin osittain Maulan maatilalla "Sydän-Hämeessä"...
- juupa juu
Kankaan kartanoa Orimattilassa on tarjottu ainakin Niskavuoren naiset 1958 versioon ja olisikohan jopa Niskavuoren Hetaan... Pytinki on yhä pystyssä tosin talousrakennuksia lienee karsittu, meneehän ihan talon nurkalta iso tie. Kyseisestä kartanosta ei ole paljoa netissä.
Niskavuoren naiset, siis tuo uudempi versio, on mielestäni musiikkeineen kaikkineen yksi parhaimpia Suomalaisia elokuvia. Katsokaa vaikka traileri. Varsinkin elokuvan loppukohtaus jossa Loviisan tuttujen fraasien jälkeen lähtee ensin Aarne ja Ilona Ahlgren lähtee pihasta Simolan isännän reellä, sitten johtokunta autoilla ja viimeisenä Sandra Marjanen ja Serafina Lundelin potkukelkalla. Niin mahtava musiikki tässä kohtaa, kuten koko elokuvassa muutenkin, ja erittäin hyvät näyttelijät, varsinkin Emma Väänänen... - pk0376
jos suuri Sääksmäki onhistorian kuvauksissa elänyt entä tre pirkkalan historia siinä taitaa olla kuvitteellinen ja sadunomainen ksks Hetoista ym suurmaanomistajistavuodet elokuvan tekoon kannataa hankkia itse jolloin ei tule valmista-vaan itse hankittua tietoa jolloin tulee esiin muitakin seikkoja
- jasamasuomeksi
"jos suuri Sääksmäki onhistorian kuvauksissa elänyt entä tre pirkkalan historia siinä taitaa olla kuvitteellinen ja sadunomainen ksks Hetoista ym suurmaanomistajistavuodet elokuvan tekoon kannataa hankkia itse jolloin ei tule valmista-vaan itse hankittua tietoa jolloin tulee esiin muitakin seikkoja "
HÄH?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mies, mitä minun pitäisi tehdä
Niin, mitä naisen siis pitäisi tehdä, että lähestyisit ja tekisit aloitteen? Mikä on riittävä kiinnostuksen osoitus juur1751949- 1711690
Toivottavasti et mussukka elättele toiveita meikäläisen suhteen
Tiedän mitä olet touhunnut joten aivan turha haaveilla mistään enää 👍1691578Summit-tippuja Nicola sai Carolalta yllättävän viestin - Some älähtää rajusti: "Älä viitsi..."
The Summit Suomi -kisa käy kuumana kylmässä Norjan vuoristossa. Nicola tiputettiin kisasta juuri ennen finaalia. Likaise241383Sofia Virralla ja Minja Koskelalla ei mitään käsitystä terveyskeskusmaksuista!
Vasemmistopimut Sofia ja Minja täysin ulkona sote asioista, ei minkäänlaista käsitystä edes mittaluokasta, missä terveys981325Juusolle sataa vihaisia viestejä hoitajilta ja loput nauravat hänelle
Ei löydy montaakaan, joka kehuisi Juuson toimintaa ministerinä: "Selvä enemmistö Juuson päivitykseen reagoineista on su1531021Persuehdokas uhkasi tappaa "jätkän" ja ravintolayrittäjän
Kuuntele tästä kuinka meuhkaa. https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/4eb3034d-48c5-4f31-b53c-42be3dc9607c731017- 991004
Rokotevastaiset aiheuttaneet lasten kuolemat USA:ssa, eivätkä pyydä anteeksi
Jo kaksi lasta kuollut tuhkarokkoon Texasissa, koska rokotevastaiset ovat toimillaan tuhonneet suojaavan rokotekattavuud228846Kompostointitarkastaja tuli tarkastukselle!
En ole ikinä kompostoinnut ja eilen kävi kompostointitarkastaja kylässä. Tosi hianoa byrokratiaa taas: "Laki edellyttää,55759