Vepsäläiset ovat Karjalan ainoa virallinen kielivähemmistö. Kuvassa vepsän kielen tutkija Nina Zaitseva (vas.) ja vepsäläinen runoilija Nikolai Abramov
Karjalan karjalaisten, vepsäläisten ja suomalaisten eduista huolestunut kansallisälymystö ei ole tyytyväinen siihen, miten tasavallan kantakansojen kieltä, kulttuuria ja perinteistä elinkeinoa tuetaan ja kehitetään käytännössä.
– Vähemmistöjen oikeudet takaava lakijärjestelmä on Venäjällä melko hyvä, mutta käytännössä näitä oikeuksia on vaikea käyttää ja noudattaa, vepsäläisten etuja puolustava Zinaida Strogalshtshikova sanoo.
Kantakansojen kieltä, kulttuuria ja perinteistä elinkeinoa tukeva venäläinen ja kansainvälinen lainsäädäntö olivat keskusteluaiheena kansainvälisessä kolmen päivän seminaareissa Petroskoissa viime viikolla. Seminaariin osallistui edustajia 12 Venäjän alueelta ja Suomesta. Tärkeintä oli selvittää, millä tavalla lakia toteutetaan maan eri alueilla.
Karjalan kantakansoista karjalaisista, suomalaisista ja vepsäläisistä vain jälkimmäiset on tunnustettu virallisesti Venäjällä kielivähemmistöksi. Virallinen status antaa heille lisää mahdollisuuksia esimerkiksi heidän pyrkiessään Pietarin korkeakouluihin tai harrastaessaan kalanpyyntiä perinteisenä elinkeinona.
Marina Tolstyh, "Karjalan Sanomat"
http://www.finnougria.ru/?q=node/9784
Vepsäläiset ovat Karjalan ainoa virallinen kielivähemmistö.
4
268
Vastaukset
- kissamies57
Luin Itäkarjalasta että siellä on vielä karjalaisiakin noin 60000.Pitääkö paikkansa?.Olisi mielenkiintoista tietää millä alueella suomensukuiset asuvat ja mitkä kylät ovat karjalaisten asuttamia vai ovatko he kaikki kaupungeissa.Heitä siis vepsäläisten kanssa on noin 12 % väestöstä.Muuten suomen ruotsalaiset ovat myös huolestuneita ruotsinkielen katoamisesta pikkuhiljaa ja ei ihan turhaan.Esim Vaasan alue oli vielä 50 vuotta sitten käytännöllisesti ruotsinkielistä kun nyt heitä on enää niukka 30 prosenttia ja vaasan valtuustossa on junttipohjalaiset jotka haluaisivat sulauttaa ja suomaölaistaa muut että olis helpompi heitä ymmärtää.Tämä alue missä me asustamme on Ruotsia ollut aina vaikka valtion rajat kulkeekin eri päikoista kun kansat ja kielet ,siksi olen opetellut heti muuttaessamme kielen ja luen lehteä viikottain paikallisella kielellä koska he olivat täällä ennen.kuitenkaan ihmiset kollektiivisesti eivät ajattele näin vaa poikkeus vahvistaa säännön.Miksi me suomalaiset emme hakeudu karjalan tasavaltaan ja pyri saamaan omaisuutta ja kiinteistöjä sieltä.tähän meillä on pitkät perinteet ruotsin vallan aikana jolloin meitä on aina opetettu pelkäämään Iivana julmaa.Minä oletan kuitenkin että ihmiset jotka pyrkivät sopeutumaan olosuhteisiin ja eivät ole jääräpäisiä pohjalaisia pärjäävät myös Venäjällä.Siellä on tietysti opeteltava valtakieli mutta omaa kulttuuria ei tarvitse kuitenkaan menettää.
- surullista
Että sukulais kielemme Vepsä on muitten Suomensukuisten kielten tavoin ahtaalla Venäjällä! Tuskinpa muuta voi siellä odottaakkaan. Mutta hieman tarkennusta tuohon Suomenruotsalaisuuteen,ei se kieli mitä puhutaan Pohjanmaan kylissä ja kaupungeissa ole mitään Ruotsin kieltä! Ehkä kielestä voisi käyttää nimitystä Österbotniska tai ehkä Finlanska,vartaa Mejänkieli Tornionjokivarressa.
- kissamies57
surullista kirjoitti:
Että sukulais kielemme Vepsä on muitten Suomensukuisten kielten tavoin ahtaalla Venäjällä! Tuskinpa muuta voi siellä odottaakkaan. Mutta hieman tarkennusta tuohon Suomenruotsalaisuuteen,ei se kieli mitä puhutaan Pohjanmaan kylissä ja kaupungeissa ole mitään Ruotsin kieltä! Ehkä kielestä voisi käyttää nimitystä Österbotniska tai ehkä Finlanska,vartaa Mejänkieli Tornionjokivarressa.
Tämä maalaisruotsi on alkuperäisempää ruotsia kun nykyinen riikinruotsi.Ymmärrän ensivaikutelman kun kuulee meidän kirjakielen ruotsia se sointuu suomalaisitain mutta paikalliset puhuvat täällä vanhempaa kieltä ja se onkin jo satoja vuosia vanhaa ruotsia.tuolle kielelle ei ole kuitenkaan kirjallisuutta ja se on puhuttua mutta oma germaaninen kielensä vaikka ei olisikaan ruotsia
- sanoititsekin
kissamies57 kirjoitti:
Tämä maalaisruotsi on alkuperäisempää ruotsia kun nykyinen riikinruotsi.Ymmärrän ensivaikutelman kun kuulee meidän kirjakielen ruotsia se sointuu suomalaisitain mutta paikalliset puhuvat täällä vanhempaa kieltä ja se onkin jo satoja vuosia vanhaa ruotsia.tuolle kielelle ei ole kuitenkaan kirjallisuutta ja se on puhuttua mutta oma germaaninen kielensä vaikka ei olisikaan ruotsia
Saman asian mitä tarkoitin noilla kermanilais peräisellä kielellä mitä puhutaan Suomessa! Eivät kielet ole Ruotsin kieltä,ei edes Suomessa puhuttava kirjakieli ole Ruotsin kieltä! Eikä välttämätä edes Ruotsia!Finlandskaa se on! Gottlannissa puhutaan vanhaa oikeaa Ruotsia.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ootko nainen noin mustis musta
Onhan se toki imartelevaa kun olet kaunis ja kaikkea muutakin, mutta ehkä vähän kummallista, kun ei varsinaisesti olla t745578- 353111
- 402694
Kauan säkin jaksoit
Minun perässä juosta. Kunnes pahoitit mielen. Kuinka monta anteeksipyyntöä olet vailla? 🧐402062Ajattelen sinua tänäkin iltana
Olet huippuihana❤️ Ajattelen sinua jatkuvasti. Toivottavasti tapaamme pian. En malttaisi odottaa, mutta odotan kuitenkin272055Miksi kaipaat
Ja olet elämässäni vielä kaiken tämän jälkeen? Eikö kaikki ole jo selvää välillämme?291869- 991839
- 1741772
Mietin tässä T....
Oletko jo kesälomalla.?Keli on ihanaa, ja sinä nautit veneilystä.... Edelleen käyt mielessä.... En ole unohtanut sinua..241478Askanmäessä Huippu esitys
Kävimme Ystävien kanssa Askanmäen kesäteatterissa. Kaikki tykättiin esityksestä aivan valtavasti. En varmaan koko vuonna171248