Pari huomiota

Gagarin

Kovaäänisimpiä hihhuleita yhdistää yksi mielenkiintoinen piirre: Heidän kielellinen ulosanti on surkeaa, mikä taas antaa herkullisen kasvualustan väärinkäsityksille ja suoranaiselle pilkalle. En tiedä, kuinka paljon painoarvoa voi laittaa sellaisen ihmisen kommentille, joka ei hallitse edes äidinkieltään tyydyttävästi, mutta uskoo ymmärtävänsä elämän suuret totuudet? Suhteellisuuden taju vaatii tietenkin älyllisen ponnistuksen. Kieltämättä tulee mielikuva simpanssista, joka yrittää saarnata Darwinille luomisopin erehtymättömyyttä ja totuutta. Taas kerran on virinnyt keskustelu ateismin moraalittomuudesta ja mihin ateismi kykenee ja johtaa. Nimimerkki PÖL.JÄ(?!), tms. niputti kaikki hirmuhallitsijat kätevästi samaan ateisminippuun ja fundamentalistiuskovaisille tyypilliseen tapaan ilman ainoatakaan todistetta tai perehtyneisyyttä lähihistorian syy/seuraussuhteisiin. Hitler ei ollut ateisti, tämä on historian tosiasia, vaikka uskovaiset mielellään haluaisivat omassa propagandassaan muuta väittää. Onhan se kiusallista, että ironisesti uskovaiset kuitenkin ovat oppineet propagandaministeri Joseph Goebbelsin opin täydellisesti: "Kun valhe on tarpeeksi iso, siitä tulee totuus". On täysin banaalia keskustella siitä, kuka/ mikä on saanut aikaan vähemmän tai enemmän ruumiita. Minun mielestäni YKSIKIN kuolema minkä tahansa uskonnon tai ideologian vuoksi on turha ja yksiselitteisesti väärin. Edellisessä avauksessani sanoin, että ateismin nimissä ei ole tietääkseni tapettu ainoatakaan ihmistä ja pysyn edelleen kannassani. Monta rakkikoiraa kuitenkin ilmestyi jalkoihin räksyttämään, nylkyttämään ja kuseksimaan, mutta ainoatakaan vakavasti otettavaa vasta-argumenttia ei ilmaantunut. Siihen riittäisi tosiasiat, luulolla ja asenteellisuudella kun ei pitkälle pötkitä. Oletko miettinyt, kuinka monen ihmisen vereen George W. Bush on kätensä tahrannut? Hän, joka piti raamattupiiriä Camp Davidissa. Nykyisistä presidenteistä hän eväsi eniten armonanomuksia kuolemaantuomituilta ja hänen kaudellaan Teksasin osavaltiossa teloitettiin ennätysmäärä ihmisiä. Onko yksikään helluntailainen tms. kristitty hihhuli "amerikkahegemonioissaan" koskaan uhrannut tälle tosiasialle mikrosekuntiakaan? Koska tiedän, että joillekin yksikin kriittinen sana jenkeistä riittää leimaamaan minut punikiksi ja kommariksi, haluan tehdä heti selväksi tämän: Minulla ei ole Yhdysvaltoja kohtaan yhtään sen enempää sympatioita kuin antipatioitakaan, kuten ei muitakaan valtioita kohtaan, koska olen suomalainen ja ylpeä kotimaastani. "Kyllä sitä tuolla toisellakin puolella on ihan riittävästi, rautaa meinaan. Että osataan sitä sielläkin. Tarkoitan vain, että vähempikin into riittäisi" -Alikersantti Lahtinen, Väinö Linnan Tuntemattomassa Sotilaassa.

8

275

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • pasuna

      Hitleri perusti 1000-vuotista valtakuntaa.Pittä olla ymmärrystä Raamatusta,eihän täysin ateisti tiedä tällaisia asioita.Kolmannella vuosisadallahan paavi kaappasi maallisen/hengellisen vallan.Kuika paljon se tappoi ja kidutti Herran seuraajia.Paavihan meni eilen Israeliin,vaatien rauhaa Lähi-Itään.Mikäli olisi todellinen Herran seuraaja-ei puuttuisi maallisiin.Näinhän tietenkin pitää ollakin kirjoitusten mukaan,muutoinhan ei ne pitäisi paikkansa.Suomessakin on ainakin 20-vuotta vaikuttanut väärän profetan henki.Pitäähän olla eksytys,mutta todelliset ei lannistu-eivätkä ole porton porukoissa.Ts.olet aivan oikeassa.

    • oli kristitty, mutta se ei oikeuta sinua nimittelemään toisia jatkuvasti.

      • Hitler oli oppurnutisti, joka käytti kristinuskoa omiin tarkoituksiin kun se sopi. Sellainen ei tee kenestäkään kristittyä. Lisäksi aika vasta tuli dokumentti jossa kerrottiin että Hitler oli okkultisti, käytti selvän-näkijöitä ynm. Ja jokainenhan tietää että okkultismi ja kristinusko ovat vastakkaisia uskomuksia. Eri lähteet,eri herrat.


      • Gagarin
        juhani1965 kirjoitti:

        Hitler oli oppurnutisti, joka käytti kristinuskoa omiin tarkoituksiin kun se sopi. Sellainen ei tee kenestäkään kristittyä. Lisäksi aika vasta tuli dokumentti jossa kerrottiin että Hitler oli okkultisti, käytti selvän-näkijöitä ynm. Ja jokainenhan tietää että okkultismi ja kristinusko ovat vastakkaisia uskomuksia. Eri lähteet,eri herrat.

        ***Hitler oli okkultisti, käytti selvän-näkijöitä ynm. Ja jokainenhan tietää että okkultismi ja kristinusko ovat vastakkaisia uskomuksia*** Olkoonkin vastakkaisia, mutta kumpikin on taikauskoa, nothing more, nothing less. Sama skeida, eri värinen folio. Mikä ero on kortista katsomiseen perustuvalla ennustamisella, tai ilmestyskirjaan perustuvalla? Ei mitään, samaa taikauskoista hölmöyttä ja naiviutta. Siitä huolimatta uskovan usko ei horju, uskoit sitten Tarot-kortteihin tai Ilmestyskirjaan. Sitä Jeesuksen toista tulemista ovat puhelintolpat huutaneet niin kauan kuin muistan, mutta hiljaista on. Eikä sitä maailmanloppuakaan ole näkyvissä...


    • osaatkos?

      Vai pari huomiota? Osaatkos edes laskea?

    • Jumala loi kaiken

      Synnin palkka on kuolema, mutta Jumalan armolahja on iankaikkinen elämä, Kristuksessa Jeesuksessa, meidän Herrassamme. Kaikki me olemme Raamatun mukaan syntisiä, ja loppumme on siksi kuolema. Aluksi näin ei ollut. Mistä siis kuolema sai alkunsa? Siitä että ihminen ei uskonut Jumalaan, eli lankesi syntiin. Jumala rakasti meitä kuitenkin niin paljon, että lähetti Poikansa, jottei yksikään, joka häneen uskoo hukkuisi, vaan hänellä olisi iankaikkinen elämä. Ja kaikille jotka ottivat hänet vastaan, hän antoi voiman tulla Jumalan lapsiksi. Jeesus sanoi, että tulee paljon vääriä profeettoja, ja käski meitä kavahtamaan myös fariseusten hapatusta, kaikkea ahneutta ja ulkokultaisuutta. Jeesus sanoi, että hedelmistä te tunnette puun. Ei hyvä puu voi tehdä huonoa hedelmää eikä huono puu hyvää. Sana rististä on hullutus niille, jotka kadotukseen joutuvat, mutta meille, jotka pelastumme, se on Jumalan voima. Jeesus Kristus kärsi ja kuoli kirjoitusten mukaan ristillä meidän sairauksiemme ja syntiemme tähden ja nousi kuolleista, jotta me uskoisimme ja saisimme elää hänen kauttaan tässä ajassa ja iankaikkisesti!

      • Gagarin

        ***Kaikki me olemme Raamatun mukaan syntisiä, ja loppumme on siksi kuolema*** Me kuolemme siksi, että olemme eläviä. Kuolemaa ei voi olla ilman elämää. Kuolema on luonnollinen osa elämää, ei mikään mörkö. Jos meidät olisi tarkoitettu elämään "ikuisesti", me eläisimme ikuisesti. Kuolema on ainoa 100% fakta, jonka edessä kaikki joutuvat nöyrtymään. ***Mistä siis kuolema sai alkunsa?*** Elämän syntymisestä. ***Jeesus sanoi, että tulee paljon vääriä profeettoja, ja käski meitä kavahtamaan myös fariseusten hapatusta, kaikkea ahneutta ja ulkokultaisuutta. Jeesus sanoi, että hedelmistä te tunnette puun. Ei hyvä puu voi tehdä huonoa hedelmää eikä huono puu hyvää*** No, uskovaisten ei tarvitse enää muuta kuin hyväksyä ja sisäistää tuo, sekä oppia elämään sen mukaisesti. Vähän heikolta näyttää. ***Sana rististä on hullutus niille, jotka kadotukseen joutuvat, mutta meille, jotka pelastumme, se on Jumalan voima*** Täysin päinvastoin! Teidät se on saanut sekoamaan, vaihtamaan terveen järjen ja rationaalisuuden mielettömyyteen, sekä uskomaan näkymättömään mieheen! Kiitos makeista nauruista, te olette sitten huvittavaa sakkia... ***Jeesus Kristus kärsi ja kuoli kirjoitusten mukaan ristillä meidän sairauksiemme ja syntiemme tähden ja nousi kuolleista*** Ei todisteita, hylätään niiden puutteessa. Kirjoitettu on myös isosta pahasta sudesta, joka tarinan lopussa syö isoäidin. Kuoliko Jeesus myös HIV:n tai säteilysairauksien puolesta, jotka ilmaantuivat ihmiskunnan riesaksi vasta 1900-luvulla? Kuoli tai ei, ko. sairauksien kuolleisuus on edelleen tasan 100%, täällä reaalimaailmassa.


    • sympatisti

      Kielellinen ulosanti, jota ilmaisua käytät, on joko kirjallista tai suullista; lisänä kuurojen käyttämä viittomakieli. Joillakin voi olla hyvä suullinen äidinkielen osaaminen, mutta heikko kirjallinen taito. Osaamisen variantteja on laaja skaala. Heikko tai heikohko kirjallinen taito ei välttämättä ole älyllisyyden mitta ja asioiden ymmärtämisen este. Tästä esimerkkinä mm. lukihäiriöiset. Heikosta kirjoitustaidosta huolimatta henkilöllä voi olla melkoinen ymmärrys 'elämän suurista totuuksista' - pienemmistä puhumattakaan. Ateismi tuskin on sen moraalittomampaa kuin aatteen yksityinen kannattaja. Uskonnollinen tai ateistinen hirmuhallitsija ovat samassa nipussa. Kuten sanoit, on turha keskustella siitä, kumpi on saanut enemmän tuhoa aikaan. Aleksanteri Suuri sai lisänimensä sen perusteella, että tappoi tai tapatti enemmän ihmisiä kuin kukaan muu tunnettu tuohon aikaan. George W. Bushin toimia olen paljonkin miettinyt ja kritisoinut - monen mikrosekunnin verran. Hän oli presidentin toimessaan "vaa´alla punnittu ja köykäiseksi havaittu". Siinä hänen toimintansa painoarvo minun silmissäni. Ihmisenä en tunne. Emme koskaan tule ymmärtämään toisiamme ennen kuin karsimme kielemme seitsemään sanaan. - Kahlil Gibran - Minä en vihaa ketään paitsi Hitleriä - ja häntäkin viran puolesta. - Winston Churchill - Minulla ei ole ateisteja vastaan enempää sympatioita kuin antipatioitakaan, kuten ei muitakaan ihmisiä kohtaan heidän katsomustensa tähden. Olen uskovainen ja kerskaan vain Herrastani.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka vie Suomen kohta ykköseksi työttömyyskisassa

      Espanja: 10,5 % Suomi: 10,3 % Ruotsi: 9,3 % Kisa on tiukkaa, mutta Riikalla hyvä draivi päällä. Vasemmistolaisen päämin
      Maailman menoa
      238
      3286
    2. Miten juhlitte ensi lauantaina?

      Se on kalenteriin merkitty juhlapäiväksi, niin sitä kai kuuluu juhlia.
      Maailman menoa
      359
      2946
    3. Minkähän takia ns. persuille ei tunnu työ maistuvan?

      Vaikuttavat olevan joutoväkeä syystä tai toisesta  – työttömiä tai työeläkeloisia. Muiden rahoilla pötköttelevää väkeä,
      Maailman menoa
      16
      1970
    4. Suomen veroaste 5 %-yks liian matala

      Palauttamalla kokonaisveroaste 1990-luvun tasolle saadaan hyvinvointivaltion palvelut rahoitettua ilman velan ottoa.
      Maailman menoa
      78
      1836
    5. Kolme neljästä suomalaisesta kannattaa miljonääriveroa

      Kertoo vasemmistoliiton teettämä kysely. Veron ulkopuolelle jätettäisiin asunto. "Puolet vastaajista oli sitä mieltä, e
      Maailman menoa
      62
      1759
    6. Kumpaan rahat, mummojen vaippoihin vai Nalle WahIroosille?

      JOS siis sinä saisit päättää?
      Maailman menoa
      59
      1642
    7. MTV: Harvinainen haastattelu! Vappu Pimiä kommentoi vihdoinkin uutta TTK-juontajaa

      TTK-juontajaspekuloinnit käyvät edelleen kuumana. Kenet sinä haluaisit uudeksi TTK-juontajaksi? Kommentoi alle! Lue,
      Suomalaiset julkkikset
      12
      1503
    8. Voi mies olit taas niin komea

      Olet silmäkarkkia ❤️ Sua vois katsella vaikka koko päivän. ❤️
      Ikävä
      122
      1456
    9. Yleveron tuotto siirrettävä S-ryhmälle

      Yleisradio on mukana kansanmurhassa. Tuollaista ei voi tukea verovaroin. S-ryhmä on ainoa selkärankainen iso toimija S
      Maailman menoa
      0
      1380
    10. Evoluutioon ja alkuräjähdykseen uskominen vaatii todella vahvaa uskoa

      Että tyhjästä syntyi ja kehittyi kaikki se mitä näemme ympärillämme.
      Luterilaisuus
      468
      1374
    Aihe