Menneisyydestä oppiminen

Jonkin sortin aprikoimisen tuloksena laitan tämän tekstini Historia-osastoon. En löytänyt parempaakaan paikkaa, kun ajatuksena on tarkastella menneisyyden vaikutusta ajatteluumme tilanteessa, jossa tehdään tulevaisuutta koskevia päätöksiä ja sitten saattaakin käydä niin päin, että nuo päätökset eivät välttämättä olekaan parhaita mahdollisia. Ja epäonnistuneeseen päätöksentekoon on keskeisenä osasyyllisenä liian suuri menneisyyden kokemusten painotus, kun ratkaisuja tehtiin.

Kysymys on siis historian painolastista ja taakasta, joka vaikuttaa ajatteluumme ja asennoitumiseemme, estää meitä näkemästä ja analysoimasta tilanteita kirkkaan tervejärkisesti. Toki tasapuolisuuden vuoksi on todettava, että päätöksenteossa on olemassa myös päinvastaisia ilmiöitä eli on mahdollista totaalisesti sulkea silmät historialta ja ryhtyä kuvittelemaan, että nyt on siirrytty johonkin täysin uuteen aikakauteen, jossa vallitsevat uudet pelisäännöt ja historia on pelkää edesmennyttä historiaa. Ja sitten huomataan, että taas on tehty vääriä päätöksiä.

Otetaanpa esimerkiksi Baltian maat. Kun niitten itsenäisyys palautui Neuvostoliiton romahduksen myötä, niin mitä baltit tekivät? Viro, Latvia ja Liettua hakivat uuden ideologian USA:sta ja sieltä tulla tupsahti Baltian maihin myös uusia päällepäsmäreitä, vanhoja balttilaisia pakolaissiirtolaisia ja heidän jälkeläisiään. Jo Neuvostoliiton aikana ihailtu amerikkalaisuus nousi Baltian maissa uudeksi yhteiskunnalliseksi osviitaksi. Myös uudelleen itsenäisyyden saavuttaneet baltit laajasti ihastelivat "Amerikkaa" kaiken kaikkiaankin.

Kun esim. me suomalaiset yritimme tarjota mm. virolaisille omia näkemyksiämme suotuisan yhteiskunnallisen ja taloudellisen kehityksen aikaansaamisesta, niin eipä Viro meitä ja meidän puheitamme erityisemmin noteerannut. Johtavaksi ideologiaksi Viro valikoi kovan sortin kapitalismin ja Chicagon koulukunnan Milton Friedmanin kuplatalousopin. Saman erehdyksen tekivät myös Latvia ja Liettua. Ja on paikallaan todeta, että olihan niitä friedmanilaisuuteen uskovaisia meillä Suomessakin ja tietysti heimokansamme uskoi mielellään heitä, mieluummin kuin meitä muita perinteiseen taloustietoisuuteen luottavaisia.

Nyt on sitten pää vetäneen kädessä. Baltian maitten talous on vielä pahemmassa jamassa kuin julkisen vallan talous meillä Suomessa ja yleensä kansantaloutemme. Kaiken tämän lähikokemuksen keskellä tuntuu jotenkin tragikoomiselta, että Viron entinen päääministeri häärää nykyään Georgian korkeimman johdon ilmeisen keskeisenä neuvonantajana.

Tuo Baltian esimerkki kertoo siis epä-älyllisestä irtiotosta menneisyyteen nähden tilanteessa, jossa syvällistä ja laaja-alaista tietämystä uusista olosuhteista ei kuitenkaan ollut päätöksentekijöillä. Ratkaisut tapahtuivat uskomuksen varassa. Ja pieleen meni. Jos maailmalte edes yritettiin jotain viisautta poimia, poimittiin sinisilmäisesti väärää oppia.

Toisaalta meillä Suomessa vaikuttaa vallitsevan ehkä liian tiukka perinteiseen menneisyyteen uskominen juuri nyt. Kun talouslama on se mikä se on, niin meillä toimitaan kuta kuinkin samaan tapaan kuin ennenkin laman aikana. Esim. valtio rahoittaa lamaelvytystä ottamalla velkaa, kun sitä kerran on saatavana maailmalta. Eikö vieläkään muisteta, että seuraavien vaalien jälkeen alkaa velan lyhentämisen pakko ja se velan lyhentäminen estää ja rajoittaa muuta tarpeellista budjettirahan käyttöä? Vai petaako esim. valtiovarainministeri juuri nyt perusteita kansan kyykyttämiselle seuraavien vaalien jälkeen? Ei sekään ole viisasta politiikkaa yleisen yhteiskuntapolitiikan kannalta katsottuna.

Velan ottamisen vaihtoehtoina olisi ihmisten ja yritysten tavallisen toiminnan helpottaminen käytännön tasolla, elävän elämän tasolla. Siinä suhteessa valtio näyttää kuitenkin tekevän osittain täysin päinvastaisia päätöksiä sekä toisaalta osittain tumput suorana ihmettelevän maailman menoa.

0

58

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Kiinni on siekkilän yliajaja

        Eilen illalla saatu kiinni Varsinais-Suomessa tämä henkilö.
        Mikkeli
        19
        2361
      2. Nainen rakkaus sinua kohtaan ei kuole koskaan

        Ihastunut olen moniin vuosien varrella mutta vain sinä jäit sydämeen enkä vaan osaa unohtaa. Olit silloin parasta elämäs
        Ikävä
        56
        1884
      3. Maskuliininen herrasmies

        Tekee aloitteen. 🌸
        Ikävä
        178
        1523
      4. Näyttävin pariskunta

        Ketkä lie tällä kylällä kääntää päät?
        Suomussalmi
        23
        1510
      5. Oletko valmis? Meidän tarinaan

        Rakastan sinua ❤️
        Ikävä
        82
        1503
      6. Jättimäärä alokkaita keskeyttää asepalveluksen melkein heti "En pystynyt olemaan siellä enää"

        Jättimäärä alokkaita keskeyttää asepalveluksen melkein heti – "En pystynyt olemaan siellä enää" Ennen sotaväki oli
        Maailman menoa
        313
        1461
      7. Martina Aitolehti poseeraa Ibizalla

        Ihanaa! Ibiza on ihan paras paikka lomailla hengaillen, viinistä ja iltamenoista nauttien. Säpinää riittää. Aitolehti
        Kotimaiset julkkisjuorut
        101
        1081
      8. Ollaanko me tyhmiä mies?

        Miten ihmeessä me onnistuttiin saamaan tästä näin pitkällinen ja masokistinen kuvio. Miten? Jos toisesta tykkää, näinhä
        Tunteet
        64
        1044
      9. Unelmoin päivästä, jolloin voimme olla yhdessä.

        Niin pieni kuin sydän onkin, sä oot siellä ja ne mun isot tunteet sua kohtaan ❤️Sydämeni sykähtää joka kerta kun sut nää
        Ikävä
        34
        1005
      10. Kannattaako kaikki Abrahamilaiset uskonnot jättää?

        Ja seurata jotain ihan muuta?
        Hindulaisuus
        349
        894
      Aihe