Onko olemassa jotain sääntöä miten menetellään vastuun/kustannusten osalta, jos käy ilmi, että narttukoira on tiineenä ja on käynyt niin sanottu "vahinko"?
Tilanne: Uroskoiran omistaja koirineen vierailee kyseisen narttukoiran omistajan luona. Nartun omistaja ei ei tiedä että hänen koiralla on juoksut. Koirat ovat jääneet telmimään hetkeksi takapihalle. Myöhemmin käy ilmi että narttukoiralla on mahdollisesti ollut juoksut juuri tuolloin. Nyt jos narttukoira on raskaana onko vastuu molempien omistajien vai pitääkö uroskoiran omistajan pystyä luottamaan siihen että narttukoiran omistaja pystyy tietämään millon omalla koiralla on juoksut ja milloin ei? Eli kuka maksaa viulut mahdollisista tulevista eläinlääkärikuluista?
Vastuukysymys narttukoiran "vahinkoraskaudessa"
6
181
Vastaukset
- en tiedä
Että eiköhän se ole vähän sama juttu kuin ihmisten välisessä kanssakäymisessä, eli nainen kantaa seuraukset. Tässä tapauksessa kyllä se on omistajan vastuulla tietää milloin koiralla on ne päivät. Ei sitä uroksen omistaja voi tietää ellet nartun omistajana sille sano.
Nyt kuullostaa vähän siltä kuin joillakin naarasihmisilläkin on tapana seurustella jonkun kanssa ja hankkia lapsi ja sen jälkeen erotaan ja tehdään exästä maksumies. Sitten on muutaman vuoden kuluttua perhe jossa asuu ihmisiä viidellä-kuudellakin sukunimellä.
Eli ethän vain tahallasi suunnitellut tapahtuvaksi tätä "vahinkoa"? Ei hyvä!- Se omistaja
Joo..Siis minä olen sen UROSKOIRAN omistaja!!!! Eli en TODELLAKAAN suunnitellut tätä!!! Eikä myöskään sen nartun omistaja tätä varmasti ole halunnut.
- koirakuis.
Tarkkaa pykälää tuohon tuskin löytyy. http://www.fine.fi/userfiles/file/koirat09.pdf Tuolla on jotain koiranvastuujutuista.
Soveltaisin sivuston linjausta tähän niin, että lemmikin tekemästä vahingosta korvausvastuuseen joutuminen edellyttää tuottamusta (paitsi riistaan kohdistuneena) ja tuottamus taas perustuu huolimattomuuteen, laiminlyöntiin. Mutta, nartunomistajan huolimattomuus ei ole niin 100% selvää kuin esim. koiran irrallaanpidon sattuessa käyneen hyökkäyksen vahinkokorvaukset. Nartuilla ei aina ole niin selvät juoksut esim. alkavan juoksun osalta.
Silti huolimatonta, kun tiedossa on ettei koiria oltu leikattu, jättää ne telmimään keskenään ja päävastuu nartunomistajalla, jonka tulisi seurata juoksujuttuja koirallaan ja ollessaan epävarma juoksujen olemassaoloista olla silti varautunut.
Maalaisjärjellä ajatellen päävastuu nartunomistajalla, kulut hänen piikkiin, mutta jos taloud. tilanne hyvin huono, voisi uroksenomistaja kivan fiksusti vähän jeesata, tuleehan pentujen myynnin yhteydessä taloudell. vastiketta takaisin. Silloin nartunomistaja vähintäänkin palauttaa fiksusti asiassa avustaneen uroksenomistajan jeesaussumman takaisin.
Mitään oikeusprosessia asiasta ei tod kannata tehdä, mukavasti sovitte asian.- Viiu2
Sanoisin, että luonnollisesti ja valitettavasti vastuu on nartun omistajalla. Vielä vähemmän uroksen omistaja voisi tietää, että vieraalla narulla on juoksut. Ja järkevin ja edullisin vaihtoehto tällaisessa tapauksessa on ottaa yhteys mahdollisimman pien eläinlääkäriin ja sopia ns. abortti-piikistä.
Kyllä mielestäni jokaisen pitää koiraansa sen verran tuntea, että tietää milloin sillä on juoksut. Ulkona elävän koiran kanssa tämä on tietysti vaikeampaa, mutta sisällä elävästä nartusta voi olla vaikea olla huomaamatta, mm. tipputtelua ja muuttunutta käytöstä.
- on se
joka saa tulot syntyneistä pennuista. Pyydät vain kunnon hintaa ja saat kulut vaivanpalkkoineen.
No kyllä taitaa olla niin,että nartun omistaja on vastuussa.Ja niin se pitää ollakkin mielestäni.Mistä uroksen omistaja voi tietää kenenkään mun koirasta.Se on sitten eri asia,jos on tiedossa juoksut ollut,ja kyse esim.huolimattomuudesta ja vastuuttomasta käytöksestä.
Vaikka kyse olisi ihan vahingosta,niitäkin on käynyt,kun yksinkertaisesti juoksuista ei ole mitään merkkejä ollut,niin kyllä lähtisin siitä,että vastuu on nartun omistajalla.
Mitään "virallista" kantaa en ole moisesta kuullut.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mieleni harhailee sinussa
Uskon että tykkäät minusta. On vain yksi elämä. Silti jään paikoilleni ja odotan että jokin muuttuu. Menin palasiksi, ei215504- 531555
- 141013
Mitä teet nainen
Jos saat tietää että mies on elänyt yksinäistä ja rauhallista elämää sinua kaivaten, ei ole ollut muiden naisten kanssa,52937- 64920
- 48878
Joko Martinalla uusi aviomies hakusessa
Onko jo Raya sovellukseen laitettu uusi vetoomus vetämään... ja mistähän maasta mahtaa olla seuraava sulhasehdokas. Suom143857Missä olitte kun oli teidän tähän saakka kaunein yhteinen hetki?
Me olimme rannalla erään kiven päällä❤️58828Mitä vastaisit
Jos kysyisin, että lähdettäisiinkö lenkille yhdessä? Vain sinä ja minä, kaksin? Miehelle49806Onko oikein? Kaikki naiset "jäivät rannalle" Maajussille morsian -pääsarjasta - He ovat mukana!
JES, Maajussille morsian starttaa ja tiedossa on tuttuun tyyliin kaksi eri ohjelmaa: Maajussille morsian ja Maajussille10785