Plakkarissa on pian puolisen vuotta sairauslomaa käteen kohdistuneen vapaa-ajan tapaturman vuoksi, ja jatkoa olisi vielä vajaat 3kk jäljellä. Lääkäriltä viimeksi kysellessäni työkyvyn ja paluun kriteereitä hän vastasi että riippuu töistä työntekijästä ja työpaikasta. sillä kertaa loma piteni kerralla kahdella kk:lla. Nyt olen ehkä vaihtamassa alaa ja työpaikkaa. Tarvitseeko minun saada lääkäriltä lupa töihin paluuseen, vai ilmoitanko vaan kelaan että xx.xx päivästä alkaen olen toissä enkä enää tarvitse sairausrahaa? Entä jos palaan vanhaan työpaikkaan esim pari viikkoa etuajassa? Tarvitseeko minun saada jostain terveen status?
sairausloman keskeyttäminen ja töihin paluu
4
649
Vastaukset
- pitää
jos sattuu jotain töissä ja oletkin virallisesti sairas...niin vakuutusyhtiö tykkää
- nicelääkäri
Siitä menet vain töihin. Ei kiinnosta vakuutusyhtiötä. Uusi työnantaja vaatinee terveystarkastuksen ennen työn aloittamista?
- ll.......
nicelääkäri kirjoitti:
Siitä menet vain töihin. Ei kiinnosta vakuutusyhtiötä. Uusi työnantaja vaatinee terveystarkastuksen ennen työn aloittamista?
keskeyttää sen sairausloman.
- töihinpaalaja
No niin, nyt se on sairaalasta kysytty ja varmistettu. Sairausloma ei sido työntekijää mihinkään, vaan se on ohjeellinen. eli työnantajan kanssa sopimalla voi palata töihin kun siltä tuntuu. Toki asiasta on hyvä neuvotella hoitavan lääkärin kanssa, joka tarvittaessa laittaa asiasta merkinnän potilastietoihin vastasen varalle.
Mutta voi siis vaan mennä töihin työnantajan suostumuksella. Riittää kun ilmoittaa kelalle että nyt kiitos riittää sairauspäiväraha.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Näin kun katsoit salaa ja
Hymyilit sieltä kaukaa 😍☺️ mutta hämmennyin ja tilanne oli niin nopeaa ohi etten oikeen kerennyt mukaan 😢 säteilit ku604556Katu täyttyy...
Hei, oli pakko laittaa vielä tää. Huomaan että olet suuttunut. Minähän sanoin että poistun, olit paikalla. Olin pettynyt352089Eduskunnasta tippuneet kokoomuslaiset nostavat eniten sopeutumisrahaa. Kyllä veroeurot kelpaavat.
Sopeutumisraha on eduskuntatyön päättymisen jälkeen maksettava etuus, jonka tarkoituksena on tukea entisiä kansanedustaj1621492Povipommi, ex-Playboy-malli Susanna Penttilä avoimena - Paljastaa suhteestaan miehiin: "Olen..."
No nyt! Susanna Penttilä on OnlyFans-vaikuttaja ja yrittäjä sekä yksi uuden Petolliset-kauden kisaajista. Onpa 53-vuoti481472- 1651468
Sari Multala teki "riikkapurrat"
Sekoili humalassa Ruisrokissa kuten Purra Lohjan torilla. Kovia dokaamaan nuo nykyiset ministerit.2581257Ympäristötuhoministeri Multala: "Olin humalassa"
Ruisrockin rokkimimmi myöntää: https://www.is.fi/politiikka/art-2000011407835.html Nämä ministerikuvatukset saavat ilm1961174- 2031112
- 801037
- 631011