Voisiko joku evolutionisti itsekseen myhäillä ja poimia ja osoittaa artikkelista virheet, joita siinä heidän mielestään esiintyy? http://bwanajoe.blogspot.com/2009/11/geneetikko-john-sanford-ihmiskunta.html
Kiitos.
Virheitä artikkelista
6
124
Vastaukset
- LauriT
''Kehitys kulkee väärään suuntaan.''
Evoluutio on muutosta populaation geenialleelien suhteessa. Tällä prosessilla ei ole suuntaa tai määränpäätä, joten se ei voi kulkea ''väärään suuntaan''. Geenipoolista voi vaikka hävitä geenejä ja se on kuitenkin evoluutiota. Tästä huolimatta suurin virhe tekstissä oli mainita Pekka Reinikainen eräänlaisena auktoriteettina. - tätä:
>
Enimmäkseen mutaatiot ovat kuitenkin neutraaleja.
Tuon pienen mutta merkittävän vääristelyn päällehän tuossa sitten rakennetaan koko artikkeli. Lähtöoletus oli vaan pielessä. Koodaamattoman DNA:n osuuden emäsjärjestyksellä ei ole väliä, joten mutaatio siihen ei vaikuta mitään. Toki geeniin osuva mutaatio on yleensä joko neutraali tai haitallinen, mutta haitallisethan karsiutuvat (keskimäärin). Joku saattaa kuitenkin olla hyödyllinen, joten se lisääntyy. Hyödyllisyys on siis ikään kuin itseään korostava: jos tulee hyödyllistä, se "säilyy ikuisesti"; jos haitallista, se häviää nopeasti.- ,,..--
Mihin hävinneet?
Ihmisillähän on lukuisa määrä haitallisia "mutaatioita" ja ne putkahtavat esille haittoina jälkeläisillä, mutta geenien kantajat jäävät eloon keräämään lisää mutaatioita. Näinhän niitä karttuu koko ajan .
Haitallliset geenithän ne lääketiedettä työllistävät eivätkä terveet ja tuottoisat! - jäljellä:
,,..-- kirjoitti:
Mihin hävinneet?
Ihmisillähän on lukuisa määrä haitallisia "mutaatioita" ja ne putkahtavat esille haittoina jälkeläisillä, mutta geenien kantajat jäävät eloon keräämään lisää mutaatioita. Näinhän niitä karttuu koko ajan .
Haitallliset geenithän ne lääketiedettä työllistävät eivätkä terveet ja tuottoisat!Niin, onhan noita haitallisia - ja varsinkin sellaisia haitallisia, jotka eivät tule esiin kuin vasta siinä iässä kun ne ei vaikuta enää lisääntymiseen. Ne tosiaan työllistää kyllä.
Kuitenkin kun ajattelet asiaa, niin haitallisilla on taipumus vähentyä ja hyödyllisillä lisääntyä. Jos on oikein haitallinen mutaatio, kuolee, tai jos haitallisia on paljon, ei saa jälkeläisiä. Hyödyllisiä mutaatioita kantava sen sijaan on ainakin elinkykyinen sekä lisääntymiskykyinen. Tähän yksinkertaiseen, oikeastaan tautologiseen, periaatteeseen luonnonvalinta perustuu.
Kuitenkin tuossa siis kysyttiin, mikä vika artikkelissa on. Se tuli ainakin selvitettyä: koko artikkelin perusoletus: "mutaatiot ovat enimmäkseen haitallisia", oli väärä, joten koko artikkeli tuollaisen kömmähdyksen jälkeen on mitätön.
- asianharrastaja
Ihmisen kulttuurievoluutio on tuottanut olosuhteet, joissa merkittävä osa "normaalia" luonnonvalintaa on pysäytetty terveydenhoidon, teknologian, sosiaaliturvan ja demokratian avulla. Nuo hyvät ja ihmisarvon kannalta luovuttamattoman tärkeät asiat vähentävät sivutuotteenaan merkittävän paljon biologisesti haitallisten geneettisten ominaisuuksien, kuten vaikkapa oman pahan likinäköisyyteni karsiutumista.
Artikkeli ei mainitse lainkaan tätä asiaa, vaikka se lienee merkittävin selitys havaitulle geneettiselle kehitykselle. Toivottavasti muut palstalaiset osaavat kommentoida myös sitä, mitä artikkeli sisälsi. ...tai ainakin ei liiemmin välitä, mitä hänen tarjoamansa auktoriteetti on asiasta sanonut muualla. BJ väittää: "Mutaatiot ovat enimmäkseen vahingollisia." John Sanford oli ID-puolen todistajana Kansasin evoluutio-oikeudenkäynnissä, ja siellä hän vastasi näin:
Q. Can you give me a number, a ratio of the mutations that are lethal versus those that are healthy? One to what number would I fill in the blank with?
A. Lethal to?
Q. To a healthy or a positive mutation.
A. Okay. Lethals are very rare, beneficials are even more rare. I-- I would have to think about the number. I don't want to just throw a number out.
Q. That's fine.
A. But lethals are extremely rare. They're not the problem, it's the near neutrals ironically. It's-- it's-- it's like rust in a car, it's the stuff you can't see, the deterioration you can't see, that you can't stop.
Lähde: http://www.talkorigins.org/faqs/kansas/kangaroo4.html#p1705
Sanford siis sanoi: lethals are extremely rare - eli jokseenkin päinvastaista kuin mitä BJ tyrkyttää. - Sivumennen sanoen: samassa asiantuntijalausunnossaan Sanford sanoi olevansa "Biblical Christian" ja arvelevansa Maan olevan 5 000 - 10 000 vuotta vanha.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kaivatullesi viesti ensi vuoteen?
Kerro meneekö naiselle vai miehelle ja vähintään yksi tunniste, esim. kirjain.1657178Yritystuet pois ja työeläkevaroilla maksettava valtion velka pois
Nyt on teille kerrottu keino kuinka Suomen velkaongelmasta päästää eroon kertalaakista. Älkää saatanat enää minulle tul423961Nyt Yle otti silmätikukseen sisäministeri Rantasen
Aivan erinomaista työtä tehnyt sisäministeri Mari Rantanen on saanut paljon aikaiseksi. Maahanmuuttoon ja maahanmuuttaji3653493Suomen kansa puhunut: Purra huonoimpia ministereitä
Kouluarvosanalla 6–, eli samaa tasoa mitä Purran oikeakin koulutodistus. Epäpätevyys on tullut huomattua Suomen talouden1133056Ylen juttu sisäministeristä oli selvän tarkoitushakuinen
haluttiin vielä vuoden loppuun saada joku "kohu". (Olisiko Yle tehnyt jutun jos sisäministerinä olisi esim. RKP:n, jota892945Suomalaista yrittäjää ei kommunistista erota
Muualla maailmassa yrittäjät elävät asiakkaiden rahoilla, Suomessa palkansaajien maksamilla veroilla. Palkansaajahan ma142413- 211923
Liikaa vauhtia
Nuorukainen 17v. on ajanut 114 km/h 60 km:n alueella Nesteen kohdalla ja onneksi poliisi oli paikalla ja hurjastelu lopp521919- 161765
Ulkoministeriön konsulipäällikkö arvostelee rajusti Haavistoa: "Täällä on pelon ilmapiiri"
"– Täällä on ministerin toimien takia aivan selvästi pelon ilmapiiri. Jos sellaisen annetaan pesiytyä virkamieskulttuuri51704