Jos juo yksin litran purkin Gefilus mehua laskin että mehua täytyy juoda n. 2,5desiä päivässä, jos mehun säilyvyys on avattuna neljä vuorokautta. Onko tämä määrä liikaa? Olisi hyvä jos mehuista olisi myös puolen litran pakkauksia. Ne olisivat myös kevyempiä kuljettaa kaupasta kotiin.
Kuinka paljon Gefilusta voi juoda?
9
2547
Vastaukset
- ??????????
olisi liikaa???
- sínkkutalous
Koska juomat ovat myös vitaminoituja.
- mehunjuoja
sínkkutalous kirjoitti:
Koska juomat ovat myös vitaminoituja.
on pieni osa niistä vitamiineista, joita sisältää esimerkiksi monien päivittäin käyttämä monivitamiinitabletti. Et siis mehua juomalla ylitä mitään saantisuosituksia, paitsi ehkä C-vitamiinin. Siitä taas ei ole haittaa, koska päivän minimisaantisuositus (60 mg/päivä) ylittyy jo muutamalla hedelmällä tai muutamalla desilitralla marjoja. C-vitamiini ei vesiliukoisena vitamiinina varastoidu, vaan ylimääräinen poistuu itsestään.
- joujoo
Meinaatko saavasi liikaa bakteereita. Ei pelkoa. Juomista ja jugurteista sun muista pikaruuista saatavat bakteerimäärät ovat hyttysen pieru ihmisen kokonaisbakteerimassassa. Enempi nämä bakteerilisäruuat ovatkin mainostemppu. Ei niistä haittaakaan ole. No ehkä lompakolle. Parhaiten omaa bakteerimassaansa hellii syömällä esim runsaati kuitua. Ne hyvät pöpömme dikkaavat kuituruuista.
- eikä pelkoa
Minä juon gefilusta ja otan myös 500mg C vitamiini tablettia päivässä (saa apteekista ja luontaistuotekaupasta), ei ole pelkoa yliannostuksesta ja pysyy flunssat pois.
- Valio_asiantuntija
Jotta saat riittävästi LGG maitohappobakteeria, niin Valio Gefilus mehun päivittäiseksi annokseksi riittää lasillinen eli noin 2 dl. Tuo päivittäin juomasi 2,5 dl ei ole liikaa, sillä maitohappobakteeri Lactobacillus GG:n suhteen ei ole yliannostuksen vaaraa.
- a-SIANtuntija
Gefilus on hyödyllistä vasta kun sitä juo 1,8 litraa päivässä. Tämä on Elintarvikeviraston julkistama tulos. Siksi Sinun pitäisikin ostaa aina 5 päivää kohden yhdeksän litran pakkausta Gefilusta.
Haittapuolena on ylenmääräinen energiansaanti: jos nautit Gefilusta noin, korvaten muut päivittäiset juomat sillä ja pitäen muuten ruokavaliosi ennallaan, lihot ensimmäisen vuoden aikana n. 22 kg (nainen) tai n. 17 kg (mies) ja saat todennäköisesti seuraavien 10 vuoden aikana aikuisiän diabeteksen, ellei sinulla ole jo diabetesta.
Näin on jämpti.- Valion trukkikuski
Valion Gefilusta ei tarvitse nauttia noin paljon! Sen voi laittaa suoraan suoneen, jolloin 15ml/diem on riittävä annostus. Laktobasillit tuottavat toivotut tulokset paljon nopeammin suorassa kontaktissa verisolujen kanssa. Toimenpidettä EI SAA tehdä kotona, vaan se vaatii lääkärin (ei vale-sellaisen) läsnäoloa.
- Valio_asiantuntija
Valion trukkikuski kirjoitti:
Valion Gefilusta ei tarvitse nauttia noin paljon! Sen voi laittaa suoraan suoneen, jolloin 15ml/diem on riittävä annostus. Laktobasillit tuottavat toivotut tulokset paljon nopeammin suorassa kontaktissa verisolujen kanssa. Toimenpidettä EI SAA tehdä kotona, vaan se vaatii lääkärin (ei vale-sellaisen) läsnäoloa.
Jo yksi annos päivässä LGG maitohappobakteereita sisältäviä Valio Gefilus tuotteita riittää terveysvaikutusten saavuttamiseen. Yksi annos Gefilus tuotteita on
- 1 lasi mehuja, maitoa tai piimää TAI
- 1 pikarillinen jogurttia TAI
- 1 Gefilus tehojuomapullo.
LGG maitohappobakteeria saa myös Gefilus kapseleista (Gefilus Basic ja Plus) ja Gefilus tipoista. Gefilus Plus kapselit sopivat myös maitoallergisille.
Yliannostuksen vaaraa LGG:n käytön suhteen ei ole. Euroopan elintarviketurvallisuusvirasto on arvioinut kaikki nykyään elintarvikekäytössä olevat laktobasillit yleisesti turvalliseksi vuonna 2008 julkaisemassa arvioissaan.
Oleellista on Gefilus-tuotteiden päivittäinen käyttö, sillä vain säännöllisesti käytettynä LGG asettuu osaksi suoliston bakteeristoa ja saa aikaan myönteisiä terveysvaikutuksia.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Persujen vaalilupaus oli euron bensa
Nyt puhutaan jo kolmen euron bensasta. Kyseessä on Suomen historian törkein vaalipetos.932178Vain vasemmistohallitus saa minut menemään töihin
Änkyräkapitalistien sortaessa kansaa en laita rikkaakaan ristiin. Elän mielummin Kelan tuilla, ja jos niitä leikataan, n452132Maataloustuet perittävä korkojen kera takaisin
Yrittäjiltä jotka ovat myyneet tuotantoaan ulkomaille. Veronmaksajan kustantama tuki on tarkoitettu elintarvikkeiden hi501855Topi osti Askon
Hieno mies. Pelastaa työpaikkoja. Kiitokset myös emännälleen, joka pitää isännän virkeänä. https://www.is.fi/taloussan751370- 871283
Kastaa ja upottaa on eri sanat
Kastaa ja upottaa on eri sanat ja niillä on eri merkitys. Eikä Jeesusta haudattu upottamalla maahan kaivettuun kuoppaan2191151Uskomatonta touhua!
Ei olis uskonut että kateus yrittäjää kohtaan menee noin pitkälle. TTP:ssa irrotettu sähköjohto jäätelöaltaasta. Kaikki311110Oliko se oikeasti epäselvää
sinulle että olin ihastunut sinuun? (Ymmärrän että siitä on aikaa, eikä voi olettaa että kaikkea muistaisi tai että men591071- 68969
Miksi eduskuntatalon portaille sytyttään tänään 8 645 kynttilää?
Oikeus elämään ry järjestää lauantaina 21.3.2026 tapahtuman, jossa Eduskuntatalon portaille sytytetään 8 645 kynttilää.285920