Isä puhuu arabiaa, äiti suomea ja keskenään englantia

3-kielinen perhe...

Eli lapsen isä puhuu lapselle arabiaa, äiti puhuu lapselle suomea ja keskenään vanhemmat kommunikoivat englanniksi.

Onko tästä haittaa 2-vuotiaan puheen kehitykselle?

5

1044

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • äiti suomea

      ja vanhemmat keskenään puhuvat englantia.

      Lapset ovat kolmikielisiä. Hieno asia tässä kansainvälisessä maailmassa. Melkein käy kateeksi omia lapsia, jotka ovat saaneet vanhemmiltaan näinkin suuren lahjan.

      Kysyit haitoista, vaikea sanoa, yksi lapsi on kielellisesti hyvin lahjakas, toisella taas ollut pieniä vaikeuksia asuinmaamme eli Ranskan kielen kanssa. Olen itse sitä mieltä, että jos niitä vaikeuksia on, niin kyllä ne kasvaessa pikku hiljaa häviävät ja jäljelle jää kaksi tai kolmikielisyys, joka on korvaamaton taito.

    • Marienhof

      Englanti ilmeisesti vieras kieli vanhemmille? Siitä voi olla suurtakin haittaa lapsen kannalta kun oppii virheellistä kieltä kun ei-äidinkieliselle tulee kuitenkin niitä virheitä. Kieli ei myöskään ole "luontevaa".

      • USA'ssa

        muutaman vuoden, joten lapset puhuvat englantia kunnon amerikkalaisella aksentilla.

        Olen siis tuo ensimmäinen vastaaja.

        Se niistä haitoista ja virheistä. Lapsemme ovat, usko nyt kolmikielisiä.


    • fgfdh

      tunnen yhen pikkukundin, jolla on kolme kieltä ja puhuu kaikkia ihan sujuvasti ja myös ymmärtää ne kielet ja puheet.
      Lukekaa/puhukaad arabiaksi ja suomeksi, niistä tulee tunnekieliä.

    • luonnonkieli

      ei ole haittaa. joskus kaksikielisyys voi viivästyttää alussa puheen kehitystä mutta mikäs kiire lapsella on. kaksikielisyys on niin suuri rkkaus että sitä kannattaa ehdottomasti käyttää jos se on luonnollisesti mahdollista. on myös väärin yrittää muka opettaa toinen kieli enbsin hyvin. lapsen herkkyyskausi oppia kieliä on alle 7-8v, ja jo vauvalla on kaikki maailman äänteet varastossaan, hän ottaa ne käyttöön joille on vanhempien kanssa käyttöä. arkipuheen isäksi molempien vanhempien tulee tukea lapsen kielen kehitystä lukemalla ja käyttämällä kieltä mahdollisimman luonnolisesti ja monipuolisesti. Kirjallisuus on siis myös tärkeää monipuolisen sanavaraston vuoksi. eli niin että kumpikin vanhempi puhuu alusta asti johdonmukaisesti omaa äidinkieltään. Epäonnistuessaan tuloksena voi tosin olla puolikielisyys, jolloin lapsi ei isonakaan puhu kumpaakaan kieltä ns. tunnekielenään. Eräs suomalaisten vanhempien lapsi mutti pienenä usein maasta toiseen ekat 10 elinvuottaan, eivätkä vanhempansa ehtineet tukea suomenkieltä riittävästi. Hän ei osaa 20 suomenvuoden jälkeenkään suomea kovin hyvin. englannin ääntämys on brittiläistä, mutta kieli itsessään ei sekään ole "puhdasta". kieliä voi olla useampiakin, esim asuinmaan kieli kaupan päälle. senkin voi oppia. toki kielet vaatii tuekseen hyvää kirjallisuutta luettuna pienestä pitäen ja itseluettuna myöhemmin. kielitieteilijä tuttavani (puhui äidinkieltään espanjaa isän ja opiskelukieltään italiaa sekä koulukieltään englantia opiskellut vieraat kielet) sanoi kerran ettei hänellä ole äidinkieltä, on vain tapoja kommunikoida ajatuksia opetelluilla koodeilla.

      Itse tavallaan ymmärrän tuosta osan "tunteella". Tosin mielestäni eri kielet ovat muokkautuneet puhujiensa luonteiden ja temperamenttien ja jopa ympäristön näköiseksi. Olen täysin suomalainen mutta erinäisiä aikoja erimaissa asuneena olen oppinut aktiiviseksi 3-5 kieltä. En puhu enkä suhtaudu kieliin tieteelliseltä taikka kieliopillisella kannalla, vaan juurikin tapana ymmärtää ja kommunikoida. Lisäksi olen nainut puoliksi suomalaisen jonka perheen parissa kuulen toista kieltä jatkuvasti. myös tuleva lapsemme on tarkoitus kasvattaa kaksikieliseksi

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kadonnut poika hukkunut lietteeseen mitä kalajoella nyt on?

      Jätelautta ajautunut merelle ja lapsi uponnut jätelautan alle?
      Kalajoki
      84
      3432
    2. Joku hukkui Hyrynsalmella?

      Oliko mökkiläinen taas?
      Hyrynsalmi
      25
      2023
    3. Mitä sinä mietit

      Mies?
      Ikävä
      194
      1931
    4. PoIiisi jahtasi mopopojan hengiltä

      Toivottavasti on   s  i  n  i  v  u  o  k  k  o    nyt ylpeä itsestään, kun ajatti teinin päin lyhtypylvästä. https://w
      Maailman menoa
      342
      1319
    5. Kalajoen hukkuneet pojat olivat tummaihoisia

      Jälleen kerran, hukkuneet tai heikon uimataidon vuoksi vaaraan joutuneet olivat muita kuin suomalaisia. Turha viisastell
      Maailman menoa
      85
      1299
    6. Emme voi elää velaksi, sanoi Riikka

      Valtionvelan odotetaan nousevan 86,3 prosenttiin bruttokansantuotteesta vielä kuluvan vuoden aikana. https://www.iltale
      Perussuomalaiset
      89
      1137
    7. Varoitus kyläläisille Suomussalmella

      Paikkakunnalla on ilmennyt huolestuttavaa toimintaa jossa kaksi aikuista miestä ( Dimitri ja Teemu ) on syyllistynyt nuo
      Suomussalmi
      12
      935
    8. Sinä eräs, pyydän......

      AUTA mua ole kiltti. Ei mun takia vaan.... Miten saan sut kiinni?
      Ikävä
      82
      933
    9. Et halua kohdata niitä tunteita ja asioita, joita minä herätän sisälläsi

      Vastustelet. Yrität esittää, että kaikki on hyvin. Leikit perhettä.
      Tunteet
      23
      855
    10. Miksi epäilit kaivattusi kiinnostuneen

      Juuri sinusta? Mihin piirteisiin hän aikanaan saattoi sinussa ihastua? Olivatko ne yhtään samoja asioita joihin itse iha
      Ikävä
      61
      790
    Aihe