Gefilus ja Molkosan

levoton masukka

Voiko Gefilus tuotteita käyttää Molkosan hervalmisteen kanssa? Vatsani kuplii, on kipeä samaanaikaan ilmavaivoja ja ripulia. Tätä on jatkunut jo pidempään joten ajattelin kokeilla Molkosan hervalmistetta mutta haluaisin myös kokeilla vastustuskykyyn Gefilus Max juomia. Onko kukaan kokeillut tuota Molkosania, onko se hyvää vatsavaivoihin.

4

949

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • f

      Molkosania en ole kokeillut mutta Gefilus toimii! Niitä saa syödä useampia päivässä (kapseleita) mutta esim. Relatabsia riittä 1 purutabletti päivässä. Omasta mielestäni helpompi muistaa ja helpompi ottaa purutablettina jolloin ei tarvita vettä. Ostin näitä nettiapteekista www.pedersorenapteekki.fi :sta ja toimitus oli todella nopea. Nyt käytän joko Gefilus-kapseleita tai Rela-tabletteja päivittäin ja vatsa on huomattavasti rauhoittunut. Kannattaa kokeilla! :)

    • Valio_asiantuntija

      Gefilus- ja Molkosan tuotteiden samanaikaisesta käytöstä ei pitäisi olla haittaa. Tuotteiden käyttöä kannattaa kuitenkin testata noin viikon verran erikseen ja sen jälkeen yhdessä, jolloin voi arvioida miten niiden käyttö vaikuttaa vatsaoireisiin.

      Molkosan sisältää maitoheraa, jonka sanotaan edistävän terveen bakteerikannan muodostumista suolistossa. Molkosanin voidaan sanoa olevan prebiootti, sillä se auttaa terveen bakteerikannan kasvua suolistossa. Molkosan tiivisteet ja jauheet sisältävät 3-5 g laktoosia 100 grammaa kohden, joten herkimmät laktoosi-intolerantit voivat saada vatsaoireita sen käytöstä.

      Valio Gefilus MAX tehojuoman sisältämän neljän probioottikannan yhdistelmän on tutkimuksissa todettu lieventävän stressivatsan oireita. Probiootit voivat lieventää oireita mm. tasapainottamalla suolistomikrobistoa, lievittämällä tulehdusta ja vaikuttamalla ruoansulatuskanavan tuntoherkkyyteen ja kipureseptoreihin. Gefilus-Max tehojuomat ovat täysin laktoosittomia.

      • tera123

        Jätä maitotuotteet vähäksi aikaa pois, mulla oli kauhea liikahappoisuus ja ripuli, ja rauhoittui heti kun lopetin maidon juonnin. Maitohappobakteerina käytän bioteekin probiootti plus. apteekissa olevissa liian vähän.


      • Valio_asiantuntija
        tera123 kirjoitti:

        Jätä maitotuotteet vähäksi aikaa pois, mulla oli kauhea liikahappoisuus ja ripuli, ja rauhoittui heti kun lopetin maidon juonnin. Maitohappobakteerina käytän bioteekin probiootti plus. apteekissa olevissa liian vähän.

        Lactobacillus GG- maitohappobakteeria saa myös Gefilus-kapseleina, joiden sisältämät maitohappobakteerin määrät (5x10potenssiin9 CFU) ovat vastaavat kuin hyödyllisiä vaikutuksia osoittaneissa tutkimuksissa.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Persujen vaalilupaus oli euron bensa

      Nyt puhutaan jo kolmen euron bensasta. Kyseessä on Suomen historian törkein vaalipetos.
      Maailman menoa
      92
      2127
    2. Vain vasemmistohallitus saa minut menemään töihin

      Änkyräkapitalistien sortaessa kansaa en laita rikkaakaan ristiin. Elän mielummin Kelan tuilla, ja jos niitä leikataan, n
      Maailman menoa
      33
      2070
    3. Maataloustuet perittävä korkojen kera takaisin

      Yrittäjiltä jotka ovat myyneet tuotantoaan ulkomaille. Veronmaksajan kustantama tuki on tarkoitettu elintarvikkeiden hi
      Maataloustuki
      50
      1835
    4. Topi osti Askon

      Hieno mies. Pelastaa työpaikkoja. Kiitokset myös emännälleen, joka pitää isännän virkeänä. https://www.is.fi/taloussan
      Maailman menoa
      75
      1360
    5. Mitä kirjainta kaipaat?

      Pitkästä aikaa tämmöistä. Onko kirjain muuttunut edellisestä. ☺️
      Ikävä
      86
      1251
    6. Kastaa ja upottaa on eri sanat

      Kastaa ja upottaa on eri sanat ja niillä on eri merkitys. Eikä Jeesusta haudattu upottamalla maahan kaivettuun kuoppaan
      Kaste
      219
      1141
    7. Uskomatonta touhua!

      Ei olis uskonut että kateus yrittäjää kohtaan menee noin pitkälle. TTP:ssa irrotettu sähköjohto jäätelöaltaasta. Kaikki
      Haapavesi
      31
      1050
    8. Oliko se oikeasti epäselvää

      sinulle että olin ihastunut sinuun? (Ymmärrän että siitä on aikaa, eikä voi olettaa että kaikkea muistaisi tai että men
      Ikävä
      56
      1003
    9. Miten hän sinua katsoi?

      😊😊😊😊😊😊
      Ikävä
      67
      936
    10. Miksi eduskuntatalon portaille sytyttään tänään 8 645 kynttilää?

      Oikeus elämään ry järjestää lauantaina 21.3.2026 tapahtuman, jossa Eduskuntatalon portaille sytytetään 8 645 kynttilää.
      Luterilaisuus
      282
      895
    Aihe