Immuunipuutokset ja rokotukset

TomiOsku

Uskallanko ottaa sikarokotuksen, kun sairastelen ja on immunoglobuliinipuutosta (esim. IgG3 matala)?

6

521

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ohi on

      Possunuha on jo ohi.

    • Fr.Fionatar

      Minulla on erittäin harvinainen ja hankala immuunijärjestelmän sairaus, ja sama että arvot matalalla, eli olemme infektioherkkiä.
      Ja jos flunssa tulee se on melkein aina antibiootin paikkka.

      Otin sikainfluenssa rokotuksen marraskuussa mutta kerkesin saada tartunnan ja sairastin sen erittäin ankarana.

      En voi muuta sanoa kuin että kehoitan rokotusta, se meinaan iski mulle jo toisena päivänä keuhkoihin se tauti.

      Ja toisesta aallosta ei voi tietää, onko se pahakin.

      • Fr.Fionatar

        Kannattaa kysyä asiaa myös lääkäriltä ja hänen mielipidettään.


      • TomiOsku
        Fr.Fionatar kirjoitti:

        Kannattaa kysyä asiaa myös lääkäriltä ja hänen mielipidettään.

        Kysyin tänään sisätautilääkärin mielipidettä sikainflurokotuksesta. Hän sanoi, että suosittelee, mutta jätti asian itseni päätettäväksi.

        Olen kolme kuukautta sairastanut jotakin. Tänään oli ensimmäinen hyvä päivä. Mutta illalla tuli kurkku toiselta puoleta tulipunaiseksi. Ja ikenessäkin on punainen alue. Silmät kutiavat.

        Miten vastustuskykyä voisi parantaa? En halua ruveta piikittämään immunoglobuliineja. En voi senkään puolesta ottaa sitä rokotetta, kun olen aina kipeä.


      • tarkasti...

        tämän rokotus jutun! Sinä sairastit sikasi ilmeisimmin siksi että sait sen elimistöösi rokotuksesta.Kaikki Suomessa vakavimmin sairastaneet ja sairauteen kuolleet (yhtä poikkeusta lukuunottamatta, ei ollut tietoa oliko rokotettu) ovat olleet rokotettuja.Tästä on "tukkimiehentilastoa", kunhan kyselet rehellisiltä lääkäreiltä,jotka ovat sitä sisäpiirissään ihmetelleet. Voit myös lukea kuolintapauksista annettu uutistieto,jossa poikkeuksessta lukee että kuollut oli saanut rokotuksen paria päivää, tai korkeintaan viikkoa ennen sairastumistaan!


      • Fr.Fionatar
        TomiOsku kirjoitti:

        Kysyin tänään sisätautilääkärin mielipidettä sikainflurokotuksesta. Hän sanoi, että suosittelee, mutta jätti asian itseni päätettäväksi.

        Olen kolme kuukautta sairastanut jotakin. Tänään oli ensimmäinen hyvä päivä. Mutta illalla tuli kurkku toiselta puoleta tulipunaiseksi. Ja ikenessäkin on punainen alue. Silmät kutiavat.

        Miten vastustuskykyä voisi parantaa? En halua ruveta piikittämään immunoglobuliineja. En voi senkään puolesta ottaa sitä rokotetta, kun olen aina kipeä.

        Elämällä mahdollisimman terveellisesti ja syö vitamiinipitoista ruokaa älä käytä niitä vitamiinitabletteja muuta kuin D-vitamiinia ja jos sinulla on mehulinko purista omenista ja porkkanoista mehua tai mitä vain, se vaatii vähän työtä mutta kannattaa, itse olen siten säästynyt monilta räkätaudeilta.
        Ja käytä myös niitä maitohappokapseleita ja syö hapankaalia se on hyvää elimistölle.

        Kun tuota immuunipuutosta silloin ihminen herkistyy myös erilaisille ruokaine allergioille ja lisäaineille tuli mieleen kun sanoit ikenistäsi ja kurkustasi, käytä elmex hammastahnaa se on ns. mietoa ja kysy onko mahdollisuutta päästä allergiakokeisiin.

        Vältä teollista ruokaa niissä on lisäaineita ,ne aiheuttavat allergioita.

        Olen kyllä myös käyttänyt omega kapseleitakin ne vahvistaa limakalvoja.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Persut = far-right Finns Party?

      Eikös tuo tarkoita, että persut ovat äärioikeistoa? "In 2023, Petteri Orpo, of the National Coalition Party, unseated M
      Maailman menoa
      83
      7480
    2. Demarilesbo synnytti lapsen

      Lapsen biologisella isällä ei ole mitään oikeuksia lapseensa. On pelkkä "luovuttaja". https://www.hs.fi/politiikka/art
      Maailman menoa
      204
      4804
    3. Opettaja teki pornoa sivubisneksenä

      Jännittävää nähdä, koetaanko tämä ihan normaaliksi ja toivottavaksi kombinaatioksi kasvatusalalla. Voi mennä hyvin kiinn
      Maailman menoa
      78
      4792
    4. HS - SDP valmistatuu MILJARDILEIKKAUKSIIN seuraavalla vaalikaudella!

      "Sdp:n uusi talous­ääni lupaa miljardien edestä leikkauksia HS-haastattelu|Kansanedustaja Joona Räsänen on Sdp:n puheen
      Maailman menoa
      78
      4195
    5. Ei me olla sielunkumppaneita

      jos sellaisia edes on. En tiedä miksi niin kovasti pidin sinusta, varmaan olisi paljonkin hyviä syitä, mutta ehkä olit v
      Ikävä
      58
      4160
    6. Persu ei ole koskaan päässyt Valkoiseen Taloon

      Eikä pääse. Jopa demareita siellä on käynyt, vaikka jenkkien vasemmistolaisin suuri puolue vastaa lähinnä Suomen kokoomu
      Maailman menoa
      34
      3660
    7. Porno-ope?

      Kaikenlaisia sitä nykyään Suomessakin on. Tai onhan niitä voinut olla aiemminkin, mutta ehkä paperilehtin aikakaudella e
      Maailman menoa
      62
      3162
    8. Sovitteko ulkonäöllisesti

      Oletteko kaivattunne kanssa sopivan näköinen pari? Semmoinen, suurinpiirtein yhtä hyvän näköisiä? Samanlainen olemus, ty
      Ikävä
      69
      2837
    9. Opettaja OnlyFansissa - Onko ihan OK?

      Onko mielestäsi ihan OK, että peruskoulun luokanopettaja on virka-aikansa ulkopuolella aktiivinen aikuisviihteen tuottaj
      Pori
      40
      1990
    10. Kaiken järjen ja logiikan voimalla

      Voin todeta nainen, että halusit vain sitä.
      Ikävä
      47
      1715
    Aihe