Jauho-ym.pussien pakkaukset

Kotileipä

Jauhopussien,sokeripussien jne muiden samanlaisten pakkaustekniikka elää vielä kivikautta.Mitään kehitystä ei ole tapahtunut vuosikymmeniin.Kun aukaiset jauhopussia, alkaa välittömästi jauhojen leviäminen haitaritaitteissa olevista jauhoista ympäristöön. Minkäänlainen helppo annostelu pussista ei juurikaan onnistu sohlaamatta.Tämänpäivän tekniikka tarjoaisi vaikka millaisten annostelumenetelmien soveltamista pakkauksiin.Kun kuluttajat eivät valita, niin meno senkun jatkuu samanlaisena eikä muutosta tapahdu.Toimikaa pakkaussuunnittelijat!

2

1043

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Mitä itse ehdotat? Sopisiko samanlainen sulkusysteemi kuin laku/jenkki - pusseissa? Itselläni ei leviä ainakaan nämä mixit kun aukaiset saksilla ja ennen leikkausta koitan työntää kaiken sisällä olevan tavaran alaspäin.

    • Ulukosuometar67

      Jep, sama asia on aina ärsyttänyt. Kone tekee nätit taitteet mutta kaikki noin pakatut kauraryyneistä lähtien on avattava pesualtaan päällä, ettei tarviis aina siivota pöytää. Ja silti joutuu pyyhkimään ympäristön.
      Mikseistä - itse en niitä tarvitse enkä tule ostamaan, mutta ei se minun rauhaani häiritse, että niitä on tarjolla. Jos ne auttavat kodikkaan tunnelman luomisessa ja ovat varuina kuivakaapissa, mökillä jne, mikäs siinä! On hyvä että on helppoja vaihtoehtoja tarjolla.
      Kaipaisin muuten gluteenia myyntiin jauhohyllyille. Suomalaisten jauhojen leipoutuvuus on niin huono. Gluteenia olisi kiva lisätä esim. tummiin grahampitoisiin taikinoihin ym. niin köntsät nousisi paremmin. Amerikoissa jne. sitä saa marketin hyllystä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Oletko kertonut jo muille tunteistasi?

      Ystävillesi esimerkiksi? Minä en ole vielä kertonut kenellekään tästä meidän jutusta.
      Ikävä
      77
      4622
    2. Olisin ottanut sinusta akan itselleni

      Mutta olitkin aika itsepäinen ja hankala luonne.
      Ikävä
      180
      1897
    3. Ei sua pysty unohtamaan

      Ei vaan yksinkertaisesti pysty
      Ikävä
      124
      1600
    4. Kerro todelliset motiivit

      kaivattuasi kohtaan?
      Ikävä
      125
      1134
    5. Miten minusta tuntuu että kaikki tietää sun tunteista mua kohtaan

      Paitsi suoraan minä itse, vai mitä hlvettiä täällä tapahtuu ja miksi ihmiset susta kyselee minulta 🤔❤️
      Ikävä
      16
      1081
    6. Hei, huomenta komistus

      Yllättääkö, että olet heti mielessä. Mukavaa päivää upea ❤️
      Ikävä
      35
      1036
    7. Sunnuntain terveiset kaivatulle

      Mitä ajattelet hänestä tänään? Mitä haluaisit sanoa hänelle?
      Ikävä
      78
      933
    8. Miks et tahtonut

      Enää nähdä? Haluaisin ymmärtää
      Ikävä
      52
      896
    9. Hyvää huomenta!

      Mietin miten suhtaudut minuun, jos kerron tunteista. Voinko enää sen jälkeen olla samassa paikassa kanssasi, jos koet as
      Ikävä
      78
      872
    10. Mulla on tarkat korvat

      Kuulin sun äänen ihan selvästi.
      Ikävä
      4
      838
    Aihe