voidaan vielä toimittaa??
kysyn tätä koska käsittääkseni Uraania ei louhita ilman ulkopuolista energianlähdettä, joka useimmassa tapauksessa taitaa olla öljy.
se ei tule riittämään enään kovin montaa kymmentä vuotta. Ja ennenkuin kokonaan loppuu, on sen hinta jo tähtitieteellinen.
Samoin vaihtoehtoiset energianlähteet, turve, kivihiili yms katoavat suhteellisen nopeasti jahka öljyn saanti alkaa tippumaan lisäten edellämainittujen kulutusta huimasti. käsittääkseni saksassa on tultu jo rajaan, jossa kivihiiltä ei enää saada kuten ennen, tämä "tavoite" saavutettiin jo 80 luvulla, aivan kuin öljyn kanssa USA 70 luvulla. Mitä sitten muutamme energiaksi, jahka turpeet on poltettu, loputkin suot ojitettu, metsät poltettu?? mitä sitten teemme?
Ei ole paljoa maisemistakaan jäljellä kun tuo edellä mainuttu urakka on saatu valmiiksi, jäljelle tuntuu jäävän vain saasteet, tuotantolaitokset joilla ei mitään virkaa ja myyntipaikat joissa ei mitään myydä.
Näyttäisi kovasti siltä, että tuo on se perintö mitä jälkipolville tahdomme antaa.
sitä ennen kuitenkin sodimme viimeisistä rippeistä verisesti, ellei jotain todella suurta tapahdu sitä ennen.
Eli mistä energia sitten?
voiko aurinkokennoihin, vetytalouteen yms siirtyä kun ei ole enää energiaa jolla mahdollistaa tuo siirtymävaihe?
kauanko energiaa
gagassgs
0
293
Vastaukset
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Lataus pakkaskelissä
En olisi koskaan ostanut sähköautoa jos olisin tajunnut että ne eivät lataa pakkasissa suurteholatauksella vaan istut tu1054104Kun väestö ikääntyy ja veronmaksajat vähenee, mitä sitten vasemmistolaiset?
Maahanmuutto ei vaan ole ratkaisu väestön ikääntymiseen. Maahanmuutto lykkää ja hidastaa väestön ikääntymistä ja työv572318Miksei Trump ole kiinnostunut Suomen valloittamisesta?
Täällähän on enemmän turvetta kuin Norjalla öljyä. Eikö Ttump ole turvenuija?741600Kyllä mä suren
Sitä että mikään ei ole kuten ennen. Ei niitä hetkiä ja katseita. Toisaalta keho lepää eikä enää tarvitse sitä tuskaa ko51054- 66844
- 21803
Olet mies aika ailahteleva luonteeltasi
Olen nähnyt kuinka olet iloinen, sosiaalinen ja osallistuva. Autat ja kannustat muita. Ja sitten olen nähnyt kuinka istu118803- 39782
Olisin valmis tutustumaan uudelleen
En menneisyyden kautta vaan haluaisin tutustua ihmiseen, jollaiseksi olet kasvanut.49748- 62748