Postin setä kiikutti kotiovelleni taas kolme pussillista Sunnuntai Yrtti-tomaatti leivontamixejä. Ensimmäisestä pussillisesta oli tarkoitus tehdä muffinseja, mutta muffinsivuokien loppuessa kesken leivoin loppuosasta taikinaa yrttileipäsiä jotka kuorrutin emmental-juustolla. Muffinseista tuli todella herkullisia ja leipäset kruunasi juustokuorrutus.
Toisen pussillisen leivoin pizzapohjaksi ja laitoin täytteeksi paprikaa, oliiveja, sipulia ja vuohenjuustoa, ja siitä tulikin oikein herkkua! Oli kiva kun pohjassa oli itsessään vähän makua ja se toimi kasvispizzan pohjana vallan mainiosti! Tätä teen kyllä uudestaankin!
Kolmas pussillinen valmistui hätävarana yllätysvieraille. Tein jauheesta muffinsseja ja laitoin taikinaan mitä kaapista sattui löytymään: juustonrippeitä ja aurinkokuivattua tomaattia. Tämäkin oli varsin onnistunut kokeilu ja vieraat kehuivat leipomuksiani. Näitä täytyy kyllä ostaa kaappiin vierasvaraksi!
Yrtti-tomaatti leivontamix
Montja81
1
1011
Vastaukset
- sawolady
kuulostaapas hyvältä. Itse tein muffinsseja joihin lisäsin vähän fetaa ja aurinkokuivattua tomaattia. Ja olivat hyviä :)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1858509
En löydä sinua
En löydä sinua täältä, etkä sinä varmaankaan minua. Ennen kirjoitin selkeillä tunnisteilla, nyt jätän ne pois. Varmaan k264608- 504168
- 593702
- 513176
- 502930
Ne oli ne hymyt
Mitä vaihdettiin. Siksi mulla on taas niin järjetön ikävä. Jos haluat musta eroon päästä niin älä huomioi mua. Muuten kä262646- 382414
Anteeksi kun käyttäydyn
niin ristiriitaisesti. Mä en usko että haluaisit minusta mitään, hyvässä tapauksessa olet unohtanut minut. Ja silti toiv382103- 292086