velan vakuudeksi. onko muitavaihtoehtoja ja mikä on paras?
Vastaukset 10
Et voi pantata taloa, ainoastaan kiinteistön (joka muodostuu maapohjasta), tai siirrettävän vuokraoikeuden.
Jos sinulla on muuta omaisuutta jonka voit antaa vakuudeksi, niin kukaan ei pakota antamaan juuri "taloasi" vakuudeksi, pelkät henkilötakaukset eivät yleensä riitä.- lkv-heidi
Jossain vaiheessa sai sijoituslainaa osakepapereita vastaan. En tiedä olisiko mahdollista saada asuntolainaa osakepapereita vastaan? Tuosta ei ole kokemusta.
- menneitä aikoja
lkv-heidi kirjoitti:
Jossain vaiheessa sai sijoituslainaa osakepapereita vastaan. En tiedä olisiko mahdollista saada asuntolainaa osakepapereita vastaan? Tuosta ei ole kokemusta.
80-luvun lopussa lainoja kuulema taattiin jopa osakekirjojen kopioilla :)
Pankki voi ottaa osakeyhtiön osakekirjat lainan vakuudeksi, mutta ei niitä arvosteta samalla tavalla kuin asunto-osakeyhtiön osakekirjoja tai kiinteistöä panttina. Osakeyhtöhän voi keikahtaa konkurssiin ja silloin ne osakekirjat ovat arvottomia.
- jos on muuta vakuutt
Jos on jotain muuta vakuutta, joka kelpaa pantiksi. Ja lainaahan voi saada täysin ilman vakuuttakin, mutta silloin korko on selvästi korkeampi.
Talolaina on yleensä tapana taata pistämällä talo pantiksi, koska se on pankin kannlata turvallinen ratkaisu ja silloin kun pankin riski on pieni, niin marginaalikin on alhainen. - __ihmettelevä__
Minä en ihan heti ymmärrä, mitä hyötyä saavutetaan jättämällä kiinteistö panttaamatta asuntolainan vakuutena. Kyllähän se pahan paikan tullen on pakko realisoida, oli sitten pantattuna tai ei.
- tuntematonk
että ei mitään pankkia vaan takaajat koko sille 100-150te potille?
- 6+9
tuntematonk kirjoitti:
että ei mitään pankkia vaan takaajat koko sille 100-150te potille?
Enpä usko, että mikään pankki suostuu tuohon. Asuntolainaan tulee vakuudeksi ostettu asunto/kiinteistö. Vain aivan erityisissä poikkeustapauksissa voisi ajatella laitettavan jonkun muun vakuuden, esim. jonkun toisen (panttaamattoman) asunnon/kiinteistön, mutta en kyllä näe mitään perusteita sellaiselle.
- ei mitään järkee
tuntematonk kirjoitti:
että ei mitään pankkia vaan takaajat koko sille 100-150te potille?
No, mikään pankki ei suostu antamaan noin isoa määrää lainaa pelkillä henkilötakauksilla, reaalivakuus vaaditaan aina.
Mutta jos teoriassa ajatellaan, että juu, takaajilla onnistuisi, niin takaajia tarvitaan projektiin noin 10 - 15 kappaletta. Löytyykö lähipiiristä? Ainakin siinä pankissa, missä ennen olin töissä, laskennallisesti katsottiin tilannetta niin, että taattavaa tuli noin 10.000 euroa per takaaja. Toki takaukset olivat pääsääntöisesti yhteisvastuullisia ja omavelkaisia täyteen määrään saakka, mutta siis laskennallisesti 100.000 euron lainaan tarvittaisiin 10 takaajaa. Huh huh.... - näinkö menee
ei mitään järkee kirjoitti:
No, mikään pankki ei suostu antamaan noin isoa määrää lainaa pelkillä henkilötakauksilla, reaalivakuus vaaditaan aina.
Mutta jos teoriassa ajatellaan, että juu, takaajilla onnistuisi, niin takaajia tarvitaan projektiin noin 10 - 15 kappaletta. Löytyykö lähipiiristä? Ainakin siinä pankissa, missä ennen olin töissä, laskennallisesti katsottiin tilannetta niin, että taattavaa tuli noin 10.000 euroa per takaaja. Toki takaukset olivat pääsääntöisesti yhteisvastuullisia ja omavelkaisia täyteen määrään saakka, mutta siis laskennallisesti 100.000 euron lainaan tarvittaisiin 10 takaajaa. Huh huh....jos otan lainaa 130000 ja panttaan taloon kaikki niin sillä selvä.takaajia ei tarvita?
näinkö menee kirjoitti:
jos otan lainaa 130000 ja panttaan taloon kaikki niin sillä selvä.takaajia ei tarvita?
Kiinteistön (ei siis talon!) vakuusarvo on yleensä 70 % sen käyvästä arvosta, ja lopuille 30 %:lle tarvitset jonkun muun vakuuden. Käytännössä tuo muu vakuus voi olla vaikka omistamasi vapaa-ajankiinteistö (edellyttäen että sen vapaa vakuusarvo riittää), tai muu vakuudeksi kelpaava kiinteä- tai irtainomaisuus, valtiontakaus (enintään 25.000 € tai 15 % kauppahinnasta, sen mukaan kumpi on pienempi) ja lisänä henkilötakaus.
Nythän on juuri annnettu uusi rahalaitoksien toimintaa koskeva ohje, jonka mukaan asunnonostajalla pitäisi olla 10 % kauppahinnasta säästettynä ennen lainan myöntämistä, saa nähdä miten se tulee vaikuttamaan uusien lainojen myöntämiseen.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 2182204
Ei enää ulkoteltta ruokaa.
Se oli sitten viimmeinen kerta kun tuonne teltalle menen.Laatu heikkenee joka vuosi ja annokset pienenee.Ei enää kiitos,521322Jos sussa toisessa on yhtään miestä
Ja kadut tekemisiäsi niin menet poliisin puheille, paljastat kaiken oman osuutesi ja kerrot mitä kaikkea se toinen on te1861157- 81996
En ole hetkeen sinulle kirjoittanut nainen
Vieläkin ajattelen sinua, jos voit uskoa. Tunteet minussa huutavat toivoa ja rakkautta, kun kylmä loogisuus taas pistää56891- 72832
- 100812
Mitä eroavaisuuksia sinulla on
kaivattusi kanssa? Esim. luonteessa. Haittaavatko erot vai ovatko vain rikkaus?77747Martinan tyttärestä hieno haastattelu IL
Martina on kasvattanut fiksun tyttären.357737- 40721