Stressivatsa

epätoivoinennn..

Olen 19vuotias ja lääkäri oletti kuukaus-pari sitten että minun oireeni viittaisivat stressivatsaan.
Tulos oli todella tyhjentävä, kun ei kerran ongelmaan mitään kunnon apua löydy.
Minulta tutkittiin kaikki mitä saattoi, ja tutkimukset kokonaisuudessaan kesti melkein vuoden, milloin otettiin verikokeita ja milloin tähystettiin paksusuolta jne, ja sitten tulos oli tämä.
Olen tottakai tyytyväinen ettei kyse ollut mistään vakavemmasta.
Mutta tämä jatkuva ripulointi, mahan turvotus, närästys ja kipu mahassa estävät minua tekemästä ja elämästä niinkuin haluaisin, sillä koskaan ei tiedä milloin se vatsa menee sekaisin ja minun täytyy päästä vessaan.
Tämä vaikuttaa työelämään, en nimittäin aina pääse vessaan, ja opiskeluun, sillä en voi jatkuvasti ravata vessassa keskeyttäen opetusta.

Kysyn nyt siis onko kenelläkään mitään neuvoja tai apua tähän? Tälläkin hetkellä maha on kipeä ja arka, ja minun pitäisi lähteä parin tunnin sisällä töihinkin.
Eilen oli sama juttu, oksetti ja mahaan koski. Sen lisäksi minulla on yleensä päänsärkyä ja huimausta.

Välillä voi olla viikon-kahden taukoja ettei vatsa oireile millään tavalla, sitten yhtäkkiä kuin salama kirkkaalta taivaalta se menee aivan sekaisin, sitä ei osaa koskaan ennustaa milloin se menee ja miksi menee.
Lääkäri suositteli minua juomaan noita Gefilus Maxeja, ja joinkin niitä tässä sen melkein 2kk siitä päivästä lähtien kun niitä suositeltiin, mutta en huomannut niillä olevan mitään positiivista vaikutusta.

Syömiseni on muuttunut todella epäsäännölliseksi ja vältän monia ruokia sen takia että niitä syötyäni alkaa sattua mahaan ja oksettaa, minkä jälkeen seuraa ripulointi.
Olen usein todella väsynyt, ja jos vain minulla on mahdollisuus niin nukun koko päivän.
En saa varmasti tarpeeksi mitään ravintoaineitakaan koska kaikki tulee elimistöstä yhtä nopeasti ulos kun ne sinne menevätkin.

Eli jos kukaan osaa yhtään auttaa, niin olisin todella kiitollinen. Tämä vaiva rajoittaa elämääni ihan liikaa.

8

967

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • näin minulla
      • khylkhyl.

        librax auttoi myös minulla, kun kärsin muutama vuosi sitten "stressivatsasta". librax rauhoittaa myös vähän mieltäkin niin että jännitys vähenee eikä aiheuta vatsa oireita niin helposti.


    • lääkäriltä!

      Minulla aivan samoja oireita. Kaikki tutkimukset tehty myös. Lääkäri hoki, että tämän kanssa pitää vaan oppia elämään.
      Minulla on nyt lääkitys lievään ahdistuneisuuteen, koska oireilu hallitsi elämää ja alkoi tulla myös paniikkihäiriötyyppista vaivaa. Olen huomannut, että vatsa on rauhoittunut. Enää ei tarvitse jatkuvasti miettiä, missä on lähin vessa ja rajoittaa menoja. Olen sitä mieltä, että "mahahermot" ovat olleet minulla liikaa vauhdissa ja ahdistukseen määrätty lääkitys on siihen auttanut. Minulla on kaytössä ihan pienillä annoksilla rivatril ja seroxat. Sopiva lääke on kuitenkin varmaan etsittävä kokeilemalla. Librax auttoi myös minua joskus, mutta aiheutti ummetusta ja sitä kautta vatsakipua.
      Käy vielä lääkärissä ja kysy mahdollisuutta lääkitykseen. Älä anna periksi! Itsellänikin meni pitkän aikaa elämästä ihan hukkaan vaivojen kanssa. Vieläkin vatsa reagoi herkästi tiettyihin ruokiin ja lisääntyvään stressiin, mutta elämä on sata kertaa helpompaa. Tarvittaessa otan imodiumin, jos vatsa menee sekaisin. Se auttaa alle puolessa tunnissa.

    • no jos on

      stressivatsa niin sun pitänee keskittyä itse stressiin, eli sen vähentämiseen. Mistä stressaat niin paljon? Koita vähentää sitä. Toiset vaan on herkkiksiä, kuin myös :)

    • KM

      Hei!
      Sinulla saattaa olla ns. gluteeni-yliherkkyys, joka ei välttämättä näy esim. keliakiakokeissa. Eli saatat siitä huolimatta olla herkkä viljojen gluteiinille. Eli viljojen poisjättäminen joksikin aikaa saattaisi kannattaa ihan kokeilumielessä. Vaikka onhan näihin mahavaivoihin kaikenlaista syytä olemassa. Ikävältä kuullostaa joka tapauksessa olosi :(
      Tuote, joka tuli ensimmäisenä mieleeni vaivojasi lukiessa (eikä pelkästään sen tähden, että myyn niitä), on Aloe vera-juoma, joka saattaisi mahdollisesti tasapainottaa vatsaasi. Ainakin kannattaa kokeilla, sillä mitään et ainakaan menettäisi (rahat saa takaisin, ellei ole tuotteeseen tyytyväinen). Käy tutustumassa ja ota yhteys, jos kiinnostaa: [www.myaloevera.fi/mantyvaara]

    • 1+3
    • pulla.k

      Hei!

      Minulla oli samankaltainen ongelma ollessani saman ikäinen kuin sinä - eli vatsassani kiersi jatkuvasti, närästi ja oli vaikea työskennellä/opiskella, jos piti käydä vessassa tai vatsa äänteli koko ajan. Sain lääkkeitä närästykseen ja lopulta otettiin pari verikoetta gastroskopia. Käytin myös ihan turhaan kaikkia Gefilus-valmisteita. Omalta osalta selvisi puolen vuoden pahentuvien oireiden ja testauksien myötä, että olen verikokeiden mukaan keliaakikko. En tiedä kuinka piilevänä vaiva voisi sinulla olla, ja onko keliakiaa testattu tapauksessasi? Joskus lääkärit pitävät sitä vanhojen ihmisten vaivana, joten ne kieltämättä olivat vähän yllättyneitä diagnoosista. Niin, ja ainakin on keliakiadiagnoosi takataskussa, jotta ei voida väittää psykosomaattisiksi oireiksi;) Itse voin oikeasti paremmin nyt, eli vatsani ei kierrä, minua ei närästä enkä sairastu heikon vastustuskyvyn takia joka kuukausi flunssaan.


      Yleensä vatsavaivoihin suositellaan kuitua ja yletöntä leivän syömistä, mutta sinuna kokeilisin jättää leivän ja tavalliset viljat (ohra, ruis, vehnä) pois. Eli siirtymistä gluteenittomaan ruokavalioon. Voisit yhä syödä normaalisti riisiä, perunaa, maissia, tattaria ja kauraa sekä lihaa, kalaa ja maitoa. Ainoastaan esimerkiksi ruisleivästä ja vehnällä saostetusta kastikkeesta joutuisit luopumaan.

      Ruokaloissa pystyy yleensä valitsemaan G-merkityn (eli gluteeniton) vaihtoehdon tai sitten voit ilmoittaa tarpeestasi, jolloin henkilökunta yleensä suostuu tekemään annoksia erikoistoiveista. Ainakin yliopistojen ruokaloissa on mahdollista vain valita ruokavaliolleen sopiva annos. Gluteenittoman ruokavalion kokeileminen on täysin vaaratonta - et menetä siinä mitään vitamiineja tai ravinteita. Ketään et ainakaan vaivaa, jos tuot työpaikalle tai kouluun omat evääsi.

      Itse olen sitä mieltä oman puolueellisen kokemuksen perusteella, että monella vakavaoikeisella ns. stressivatsaajalla on ehkä keliakia.


      Tietoa oireista ja ruokavaliosta:

      http://www.keliakialiitto.fi/

      Keskustelupalsta:

      www.glu.fi

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mihin sinussa haluan koskea

      Tilanne, että pääsisin tutustumaan eri kohtiin sinussa, mitä haluaisin kokeilla. Käsiin haluaisin tutustua, hieroa niitä
      Ikävä
      43
      2287
    2. Sairaammaksi menee: Musk alkaa sensuroida Zelenskyin viestintää X:ssä

      IL: Musk puuttuu Zelenskyin viestintään – X:ään tulossa muutoksia "Elon Musk sanoo korjaavansa X:n, jotta käyttäjät voi
      Maailman menoa
      240
      2072
    3. Kerro nyt jotain

      Itsestäsi minkä haluaisit kaivattusi tietävän?
      Ikävä
      111
      1548
    4. Toisen ihmisen sydämellä

      leikkiminen on äärettömän moraalitonta. Antaa turhiaa toiveita ja sitten olla kuin mitään ei olisi tapahtunut. Kuinka vo
      Ikävä
      144
      1291
    5. On tämä meidän ikäero jo turhan suuri

      Kannattaisi tutustua samanikäisiin.
      Ikävä
      115
      1227
    6. PAM:in mainos, älä mene tänään ruokakauppaan

      kannatan kovasti kaupan työntekijöille lisää liksa. MUTTA lakossa on huonoa, nyt kauppiaat näkevät kuinka vähällä henki
      Ammattiliitot
      138
      1124
    7. Oho! Toivo Sukari paljastaa erikoisista iltatoimista Nadja-vaimon kanssa: "Hän aina putsaa mun..."

      Oho! Onpa iltatoimet tällä pariskunnalla. Toivo Sukari ja Nadja Sukari menivät naimisiin v. 2019. Lue lisää: https://
      Suomalaiset julkkikset
      27
      1117
    8. Millaisena luonteena

      Pidät kaivattuasi??
      Ikävä
      74
      1009
    9. Mitä ajattelet kun

      Katsot kaivattuasi silmiin? Mitä näet silmissä?
      Ikävä
      65
      973
    10. Olen otettu, mutta turhaan kulta testailet

      Sinua minä vaan ❤️
      Ikävä
      70
      960
    Aihe