Lisätyö

Myyjä I

Työaikalain mukaan työntekijällä on oikeus oikeus kieltäytyä lisätyöstä "perustellusta henkilökohtaisesta syystä". Mitä ovat "perustellut henkilökohtaiset syyt" ja missä ne ovat esillä?

7

2600

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • C.E.

      "Mitä ovat "perustellut henkilökohtaiset syyt" ja missä ne ovat esillä? "
      Hallituksen esityksessä asia oli määritelty näin:
      "18 §. Työntekijän suostumus. Ylityön teettäminen edellyttäisi 14 §:n mukaisen työnantajan aloitteen lisäksi aina työntekijän suostumusta. Käytännössä on aiheutunut ongelmia siitä, miten suostumus ylityöhön voidaan antaa. Pykälän 1 momentissa on pyritty selkiyttämään vallitsevaa tilannetta siten, että työntekijän olisi annettava suostumuksensa joka kerta erikseen ennen ylityön teettämistä. Työsopimuksessa tai muutoin kertakaikkisena suostumusta ei voitaisi pätevästi antaa. Tämä johtuu siitä, että työntekijän on voitava harkita tapauskohtaisesti, haluaako hän tehdä ylityötä vai ei.

      Käytännössä saattaa kuitenkin esiintyä tilanteita, joissa tämän yleissäännöksen noudattaminen ei ole tarkoituksenmukaista. Pykälän 1 momentin toiseen virkkeeseen ehdotetaan otettavaksi säännös, jonka mukaan työntekijä voi antaa suostumuksensa kertakaikkisena määrättyä lyhyehköä ajanjaksoa varten edellyttäen, että tämä on tarpeen työn järjestelyjen kannalta. Vaikka työnantajan on pyrittävä suunnittelemaan työt niin, että ne voidaan tehdä säännöllisenä työaikana, poikkeustilanteissa saattaa kuitenkin esiintyä ylityön teettämisen tarvetta. Muun muassa verotus- ja kirjanpitolainsäädännön asettamien velvollisuuksien, kiireellisten tilausten ja muiden työntekijöiden sairastumisten yhteydessä saattaa olla tarpeen teettää ylityötä, jotta velvollisuudet ja sitoumukset voitaisiin täyttää. Näissä tilanteissa työntekijä voisi ehdotetun säännöksen mukaan antaa suostumuksensa kertakaikkisena määrättyä lyhyehköä ajanjaksoa, kuten lyhyehköä työvaihetta tai -kokonaisuutta varten edellyttäen, että tämä on tarpeen työn järjestelyjen kannalta. Suostumusta antaessaan työntekijän olisi tiedettävä sen jakson pituus, jota varten suostumus annetaan.

      Tällä hetkellä lisätyösuostumus perustuu työsopimusoikeuden yleisiin sääntöihin. Ehdotetun 2 momentin ensimmäisen virkkeen mukaan lisätyön teettäminen edellyttäisi työntekijän suostumusta. Tällainen suostumus voitaisiin antaa jo työsopimuksessa kertakaikkisena. Työsopimuksen työaikaa koskeva ehto sitoisi molempia osapuolia. Työntekijä olisi siis sidottu antamaansa suostumukseen.

      Eräissä tilanteissa on kuitenkin kohtuullista, että työntekijä voisi kieltäytyä lisätyöstä, vaikka hän olisikin antanut siihen edeltä käsin yleisen suostumuksensa. Työntekijällä olisikin 2 momentin viimeisen virkkeen mukaan oikeus perustellusta henkilökohtaisesta syystä kieltäytyä lisätyöstä työvuoroluetteloon merkittyinä vapaapäivinä. Tällaisena syynä voitaisiin pitää esimerkiksi opiskelua, kuten valmistautumista ja osallistumista tenttiin, lastenhoitojärjestelyjä tai muita perheenjäsenten hoitojärjestelyjä, terveydellisiä syitä, omia tai lähisukulaisten juhlapäiviä, sekä hautajaisia taikka matkoja, joita ei voida kustannuksia aiheuttamatta enää peruuttaa.

      Työntekijä saattaa saada kutsun työhön 5 §:n mukaisena varallaoloaikana. Ehdotetun 3 momentin mukaan työntekijä antaisi suostumuksensa tällaisessa tilanteessa syntyvään lisä- ja ylityöhön samalla kun hän sopii varallaolosta. Varallaoloaika päättyisi, kun työntekijä kutsun saatuaan ryhtyy työskentelemään ja jatkuisi, riippuen sovitusta varallaoloajan pituudesta, taas työskentelyn päätyttyä.

      Kuten ehdotuksen 5 §:n perusteluissa on todettu, julkisen yhteisön tehtävät poikkeavat yksityissektorin työnantajayhteisöjen tehtävistä. Lisä- tai ylityön tekeminen saattaa olla välttämätöntä työn laadun ja erittäin pakottavien syiden vuoksi. Tällaisissa tapauksissa, joita on selvitetty ehdotuksen 5 §:n perusteluissa, julkisen yhteisön virkamies tai viranhaltija ei saisi 4 momentin mukaan kieltäytyä lisä- tai ylityöstä. Muissa tapauksissa lisä- ja ylityön teettäminen edellyttäisi edellä selostetuin tavoin virkamiehen tai viranhaltijan suostumusta."
      http://217.71.145.20/TRIPviewer/show.asp?tunniste=HE 34/1996 YKSITYISKOHTAISET PERUSTELUT 1/2&base=erhe&palvelin=www.eduskunta.fi&f=WP

      Sitten tietenkin asiaan vaikuttaa onko alasi yleissitovassa tes:ssä sovittu asiasta jotenkin poikkeavasti, ja siitä mitä työsopimuksessa on sovittu. Eli teet ilmeisesti osa-aikaisuutta kun kysyt lisä-, etkä ylityöstä.

      • Myyjä I

        Kiitos vastauksesta!

        Olen myyjä ja teen osa-aikaista työtä. Työpaikallani on viikoittain tilanteita, jonka vuoksi lisätyölle on tarvetta. Itse en ole työsopimuksessani suostunut tekemään lisätyötä, koska kyseinen kohta jäi jostakin syystä (ilmeisesti työnantajan huolimattomuutta) täyttämättä. Voinen tarvittaessa vedota siihen, että en ole suostunut tekemään lisätyötä.

        Jotain tuon suuntaisia "perusteltuja henkilökohtaisia syitä" arvelinkin, mutta tuo oli kuitenkin vain perustelu lakiehdotukselle. Onko olemassa jotain juuri tällä hetkellä voimassa olevaa lakia tai asetusta työaikalaissa tai kaupan alan työehtosopimuksessa, jossa ko. syyt olisi yksiselitteisesti mainittu?


      • C.E.
        Myyjä I kirjoitti:

        Kiitos vastauksesta!

        Olen myyjä ja teen osa-aikaista työtä. Työpaikallani on viikoittain tilanteita, jonka vuoksi lisätyölle on tarvetta. Itse en ole työsopimuksessani suostunut tekemään lisätyötä, koska kyseinen kohta jäi jostakin syystä (ilmeisesti työnantajan huolimattomuutta) täyttämättä. Voinen tarvittaessa vedota siihen, että en ole suostunut tekemään lisätyötä.

        Jotain tuon suuntaisia "perusteltuja henkilökohtaisia syitä" arvelinkin, mutta tuo oli kuitenkin vain perustelu lakiehdotukselle. Onko olemassa jotain juuri tällä hetkellä voimassa olevaa lakia tai asetusta työaikalaissa tai kaupan alan työehtosopimuksessa, jossa ko. syyt olisi yksiselitteisesti mainittu?

        "Voinen tarvittaessa vedota siihen, että en ole suostunut tekemään lisätyötä. "
        Vaikea sanoa noilla tiedoin, mutta pidän sitä mahdollisena. Sinun pitää tutustua oman alasi tes:een ja tarkistaa sieltä onko sovittu mitään poikkeuksellista lisätöihin liittyvää.

        "Jotain tuon suuntaisia "perusteltuja henkilökohtaisia syitä" arvelinkin, mutta tuo oli kuitenkin vain perustelu lakiehdotukselle. "
        Oikeastaan tämä "vain perustelu lakiehdotukselle" on luokitellaan kuitenkin heikoksi oikeuslähteeksi yhdessä oikeuskäytännön kanssa, joten sillä on vahva lakiin kohdistuva tulkintavaikutus, koska esityöt kuvaavat lainsäätäjän tahtoa. Se tarkoittaa että lakia ei saa tulkita ilman vahvoja perusteita toisin kuin esitöissä on esitetty.

        "Onko olemassa jotain juuri tällä hetkellä voimassa olevaa lakia tai asetusta työaikalaissa tai kaupan alan työehtosopimuksessa, jossa ko. syyt olisi yksiselitteisesti mainittu? "
        Työaikalaissa ei ole, työaika-asetukset koskevat lähinnä eräitä virkamiehiä, mutta tes:sestä en ole varma. Sinun täytyy etsiä se itse jostain, jos olet liitossa, niin jäsensivuilta yleensä löytyy tiedot näistä ay-asioista.

        Työoikeudella on joitain ratkaisuja, jotka voit käydä läpi jos haluat:
        http://www.finlex.fi/fi/oikeus/tt/haku.php?search[type]=asiasana&search[asiasana]=Lisätyö

        KKO:lla löytyy neljä ratkaisua termillä etsien:
        http://www.finlex.fi/fi/oikeus/kko/kko/haku.php?search[type]=pika&search[pika]=lisätyö&submit=Hae


    • Anonyymi
    • Anonyymi

      Lisätyö ei ole ylittötä,vaan työtä jota tehdään säännölliseen normaaliin alan viikkotyöaikaan asti,vasta sen ylittävä työ on ylityötä.
      Jos on osa- aikainen,jolla alin tuntimäärä on vaikkapa 10 h viikossa,vähintään se 20 h viikossa on silloin tehtävä,että täyttää velvoitteensa.
      Jos sopimuksessa alin tuntimäärä onkin nolla,kyse on puhtaasta nollasopimuksesta,eli työntekijän pitää suostua kaikkiin tunteihin.
      Jos taas sopimus on kokoaikaisen sopimus,lisätyöllä paikataan työn vähyyttä sopimukseen nähden,ja silloin työntekijän on tehtävä täysiin tunteihin asti,ilman eri sopimista.
      Että ihan riippuu ttlsopimuksesi sisällöstä,milloin lisätyöstä on sovittava.

    • Anonyymi

      Henkilökotaiset syyt sinä perusteet itsellesi etkä kenellekään muulle. Tiedätkö miksi? No koska ne ovat henkilökohtaisia.

      Pitääkö tosiaan edes kysyä??

      • Anonyymi

        Samaa mieltä. Aloittaja hakeekin vain keksittyjä syitä, joihin sitten vetoaa.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ihan kauhistuin kun sain tietää

      ett joku atn kaipailee! 🤷🏻‍♂️🤣
      Ikävä
      27
      1961
    2. En halua miestä joka

      Havisee kuin haavan lehti kakat housussa eikä uskalla ottaa ohjia ja lähestyä naista. Niin kuin miehen kuuluu tehdä, oll
      Ikävä
      264
      1737
    3. Keskisarja todettiin rasistiksi

      Yhdenvertaisuusvaltuutetun mukaan Keskisarjan lausunnot Ylen A-Studiossa viime viikolla täyttävät rasismin määritelmän
      Maailman menoa
      441
      1570
    4. Mitähän tapahtuisi?

      Jos meidät tiputettaisiin tunniksi samaan huoneeseen kaksin? 😏
      Ikävä
      138
      1525
    5. Yllättyisit miten iso, paksu ja esteettisesti kaunis minulla on!

      Haluaisin tehdä sillä vaikutuksen sinuun ihana nainen. ❤️❤️🧡💛💚
      Tunteet
      14
      1339
    6. Arki on paljon tylsempää

      kun en voi enää ihaillen seurata työntekoasi. Hyvä puoli on se että saan nukuttua ja syötyä, ei ollut kivaa olla jatkuva
      Ikävä
      27
      1280
    7. Olitkohan koskaan

      yhtä optimistinen kuin minä siitä, että jonain päivänä olisimme vielä yhdessä? Vai uskoinkohan minä yksinäni siihen, jos
      Ikävä
      86
      1109
    8. Mikä tarve Kontulalla on paljastaa seksityötaustansa

      Anna Kontula on koettu totiseksi kansanedustajaksi. Joka tosin on puolustanut aina seksityöläisiä. Mutta nyt Kontula ava
      Maailman menoa
      281
      965
    9. Ensitreffit alttarilla: Heti outo ratkaisu uusilta asiantuntijoilta: "On tehty reippaitakin..."

      Ensitreffit alttarilla uudistui ja mukana on kaksi uutta asiantuntijaa: Joonas Pesonen ja Iida Mäkikallio. Kari Kanala j
      Ensitreffit alttarilla
      13
      947
    10. Etkö muka halua

      Et nähdään.
      Ikävä
      89
      927
    Aihe